2014 yılına girmemize az bir zaman kala ana eğilim kategorilerini sıralamak istedim;

1- İçerik lordluğu

2- Sürdürülebilirlik

3- Mobil hareket

4- Teknoloji ile iyi geçinme

5- Çok fonksiyonluluk

Neden mi?

Hemen açıklayalım:

 

1-İçerik lordluğu

İçerik krallığı yada lordluğu diye nitelendirdiğimiz bu kavram, kişinin ve markanın içerik üretimi konusunda farkındalık unsuru yaratarak ön plana çıkma gayesi içinde olacak olmasıdır. Heleki görsel içerik üretimi 2014 yılında bir elzem haline gelecek. Tabi haliyle görsel düşünüş ve bu düşünme süreci tavan yapacak. Ayrıca içerik üreticiliğini besleme konusunda yayıncılarada büyük iş düşüyor. Örneğin listelist.com ve zaytung gibi siteler kendi yayıncılığını özgün ve bir o kadarda ilgi çekici içerik sağlayarak başarılı bir şekilde sağlıyorlar. Amaç sadece marka içeriği yaratmak değil, o markayla alakalı içerik yaratmak. Fark burada. İçerik yayıncılığı belirli konuda derinlik ve heyecanlı bir hedef kitle oluşumu sağlar. İçerik lorldluğu yayıncılık üretiminin ana noktasını oluşturuyor. İçerik yaratmak firmanın ya da markanın DNA’sının ne olduğuyla çok alakalı. Ne olduğu kadar nasıl yapıldığını iyi bilmek gerekiyor. Bununla ilgili bazı büyük ajanslar içerik stüdyoları kuruyor, editorial operasyonlar yürütüyor. Hatta kendilerini içerik ajansı diye konumlandıranlar bile var. İçerik yayıncılığı oldukça profesyonel bir hale bürünüyor ve markalar hala sıradışı içerik için para ödemekten hiç çekinmeyecek. İçerik üretimi lordluğunda başarı ve sürdürülebilirlik kişinin daimi tacı olarak yer alacak.

2- Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirlik daimi olma yeteneği olarak adlandırılabilir. Ekoloji biliminde ise biyolojik sistemlerin çeşitliliğinin ve üretkenliğinin devamlılığının sağlanması anlamına geliyor.  Sürdürülebilir yaklaşımı her konuda öne çıkan bir unsur olacak. Özellikle sosyal medya ekosisteminde içerik üretimi ve sürekli yayıncılık kalkınmak, ilk ve enleri başarma arzusu ve aynı zamanda etkin-aktif yönetim markalar için bir elzem haline gelecek.  Şunu çok net bir şekilde söyleyebilirim; ‘Atıl bırakma’ metodu 2014 yılında affedilmeyecek.

DİJİTAL-TRENDS-2014-UFUK-TARHAN

 

 

3- Mobil hareket

Herkes biliyor ki mobilin hızı akıllı telefon piyasıyla patlama noktası yaşadı ve artık teknolojilerin yükselişiyle çalışanlar artık diledikleri bilgiye her an her yerden ulaşabiliyor. Bu sayede yeni çalışma modelleri oluşuyor. Bu modeller çalışanlara işyeri ve çalışma zamanı seçiminde daha fazla seçenekler sunuyor. Aynı zamanda bu prensip, işletmelerde orta vadede bilgi işlem giderlerini düşürüyor ve bakım masraflarını azaltıyor. Citrix‘in 2013 yılı içerisinde yaptırdığı bir araştırmaya göre; kendilerine soru yöneltilen firma yetkilileri 2020 yılı itibariyle dünya genelinde 10 çalışan başına 6 ila 7 çalışma masasının düşmesini bekliyor. Geri kalanlar ise mobil!

Çalışmak giderek daha az oranda fiziksel büro ile özdeşleşen bir kavram  oluyor. Çünkü  sabah 9 akşam 6 belli bir ofiste kutu gibi çalışma hayatı 2014 yılında daha da çok sorgulayıcı bir hale gelecek. Mobil gezinme ile dışarıda, cafede, evde her türlü iş takibi ve yönetimi daha çok sıklaşacak. Gelecekte ofis ortamları birer location imi olarak kalacak. Çünkü Freelance çalışanlar artıyor. Sadakat rafa kalkıyor. Herşey kişiselleşme noktasına gidiyor. Örneğin herkesin fatura kesebileceği bir vergi numarası neden olmasın?

Ayrıca var olan ve var olacak projeleri mobil uyum adaptasyonunu yaratma ve mobile özel platformlarda yayıncılık ve içerik sağlama üretimi 2014 yılında daha yüksek ivme kazanacak.

4- Teknoloji ile iyi geçinme

Teknoloji ile arası iyi olmayanların hayata adaptasyonları daha zorlu olacak. Buna 2014 yılıda dahil. Kimse hayatta atıl bir model olarak yer almak istemez. Bilhassa tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlar ile iyi geçinmek ve aradan su sızmayacak bir birliktelik mutlaki bir durum olacak. Aynı zamanda sektör bazında dijital dünyayı ve trendleri takip etmek ve irdelemek kişinin zorunlu bir yan beslemesi olarak yer alacak.

Ayrıca 3D yazıcı mentrönünün de 2014 yılında piyasaya iyice giriş yapmasıyla projeler, düşünüşler ve kullanım alanları daha da şekillenecek. Kısaca teknoloji ile iyi geçinmede kullanma, satın alma, uyum sağlama ve yeni dünya dilini anlama gibi yeterlilikler kişide var olan bir geçerlilik olacak.

5- Çok fonksiyonluluk

İşlevsellik  ön planda!  Örneğin; karşıdan karşıya geçerken cep telefonunuzdan twitter akışına bakmak ve aynı zamanda yayalara çarpmadan bunu başarıp karşı tarafa geçmek. Bu örnek en basitinden çok fonksiyonluluğu niteliyor. Yani birden fazla işi değil birden fazla beceriyi yönetmek büyük önem kazanacak. Verilen görevdeki yeterlilikleri hızlı etkin bir metodda sağlamak gerekecek. İş niteliklerinde işlevsellik, proaktiflik kelimeleri hep yazar. Ama başvuran bunu önemsemez. ‘Vardır ya bende bu özellik der ‘ ve geçer. Oysa 2014 yılında bu unsurlar işe alımda daha çok önem kazanacak. Yani dil bilmek yada o işi bilmekte yetmeyecek. İş hayatında çok fonksiyonlu beceriler kişiyi daha yukarılara taşımada büyük yarar  ve önem sağlayacak. Ayrıca şunuda belirtmek isterim ki mesleklerin değil becerilerin konuştuğu bir geleceğe doğru gidiyoruz.

Özetle bugünün ve yarının insanları artık tamamen dijital bir dünyanın içerisindeler. Bu 5 ana fonksiyon dahilinde mutlaka başka eğilimlerde ortaya çıkacaktır. Velhasıl şimdilik bu 5 ana eğilim doğrultusunda şekillenmeyi öngörebiliriz.

 

 

Bir önceki yazım olan Sosyal medyanın 2014 devri başlıklı makalem 2014, social media ve sosyal medya hakkında bilgiler verilmektedir.