2015 yılının sonuna yavaş yavaş gelirken, 2016 yılında dijital trendler neler olmayacak kısaca yazacağım sonrasında neler olacak onları belirticem.
 1- Periscope artık eskisi kadar popüler değil. Markanız için kullanmasanızda olur. Erotik içerikler ile dolu safsatada bir yayın uygulamasına döndü diyebiliriz.
2- Vine mecrasını kullanmak ve orada yer almak marka ve işletmenize pek birşey katmayacak. Bunun yerine Instagram ve Twitter’a daha çok ağırlık verin.
3- Her gün marka sayfasınıza 3, 4 ya da 5 içerik girmek size birşey kazandırmayacak. Bunun yerine haftada 4 veya 5 yaratıcı ve ilgi çekici içerik girmek size daha çok yarayacağından şüpheniz olmasın.
4- Uzun uzunnnnnnnn metinler yazmak artık birşey ifade etmiyor. Karmaşık sözler, uzatan cümleler ve basitliğe aykırı herşey anlamsız ve yok oluşa doğru gidecek. Yazık yapmayın.
Duvara asılacak söz:  ‘Basit fikirler zihne daha çabuk ulaşır ve daha kalıcı olurlar. O halde düşüncenin acımasız basitliği bir tercih değil bir ihtiyaçtır. ‘

 

Şimdi gelelim 2016 yılında yer alacak dijital trendlere:
1- Video Krallığı: Video içeriğin yükselişi yadsınamaz şekilde ilerliyor. Artık her yapılan bir işin bir videosu veya anlatıcı bir videosu servis ediliyor. Kullanıcıların %20’si metin okuma zahmetine katılırken %80’i deli gibi video izliyor. Facebook’un son çıkardığı 360 derece video kullanım özelliği markalara yeni bir soluk ve farklılık katacak. Ayrıca Facebook’un video içerik ve reklamcılık kapsamında ciddi yatırımları 2016 yılında da devam edecek. Yapacağınız videoların özgün, yaratıcı, basit, ilgi çekici ve eğlenceli olmasına dikkat edin.
Yani: Video is the king.

 

2- Büyük veri (Big Data): Verilerin toplanması, işlenmesi, analiz edilmesi ve bunu yorumlayabilecek kişilerin var olması hem bu kavramı daha çok pekiştirecek hem de yeni bir meslek olgusu da ortaya çıkartacak. Segmantasyonlar ve iş verileri dijital pazarlamacıların ana noktası olacak.
Yani: Para para para değil. Veri veri veri işte tek mesele bu!

 

3- Tavsiye mekanizmaları: E-ticaret sitelerinde, tavsiye mekanizmaları çok işe yarayacak. Kullanıcılar en uygun ürünü kombin etmek ve önermek sitede daha fazla zaman geçirmesini sağlamak tavsiye mekanizmaları sayesinde olacak.
Mağazadan gittiniz bir elbise aldınız? Reyon görevlisiniz yanınıza gelip ‘Parfüm düşünür müydünüz?’ demesini bir düşünün. Ya da bunu alanlar bunları da aldı. Peki neden?
Yani: Tavsiye etmedim, önerdim.

 

4- Kişisel pazarlama: Sosyal medyada ve e-ticarette kişiye özel paylaşımların ve reklamların çıkması önemli bir unsur olmaya devam edecek. Sadece o kişiye özel içerik ve reklamların olması okunma ve dönüşüm oranlarını çok artıracak. 2016 yılında da marka ve tüketici arasında önemli bir köprü kurma vazifesini üstlenen bu unsur öne çıkan konulardan birisi olmaya devam edecek. Aşağıda Vodafone TR’nin Twitter’da kullandığı kişiye özel reklam modeli buna bir örnek.
Yani: Sana değil bana özel olacak her şey candır. Gerisi heyecandır!

 

5- Gerçek zamanlı pazarlama (Real time marketing): Bu kavram 2015 yılında da çok popülerdi. 2016 yılında da popüler olsun istedik. İstedik değil! 2016 yılında da yine popüler gerçek zamanlı pazarlama ve onun kavramları olacak. Zamanı yakalamak ve içinde yer almak önemini hep koruyacak. Hızlı olmak, gündemi yakalamak ve markanızın için yaratıcılığı bu kapsamda koşturmak iyi bir etki yaratacaktır. Bir de markanızın duruşuna ve taktiklerine uygun ise real time marketing yapın yoksa yapmayın. Hoş olmuyor.
Yani: Zamana ayak uydurabilmek değil, zamanın içinde yaşayıp uygulayabilmek önemli.

 

6- Bildirimler: İşletme ve markalar mobil uygulamaları içinde atacağı bildirimler ve hatırlatmalar müşteriyi yakalamak ve ilgisini çekmek adına önemli bir unsur olmaya devam edecek.
Yani: Her notification bir iç ses gibidir.

 

7- Sosyal medya’yı etkin kullanma sanatı: Sosyal medya, sahip olduğu etki gücünün yanı sıra Snapchat’in önlenemez içerik yükselişini es geçmeyin. Ayrıca Instagram ve Twitter platformlarının online satış yapan firmalara yönelik özellikler geliştirmesi 2016’da da trendler arasında yer alacak.
Yani: Like değil erişim de değil etkileşim odaklı çalış!

 

8- Mobil ödeme sistemleri: Mobil dünyaya entegre uyumlu tasarımlar ve ödeme sistemleri mobilin popülerliğini daha da artıracak. Mobilin gücünü doğru kullanan ve entegre eden sistemler daha çok kazanacak.
Yani: Mobil düşünmeyen bizden değildir.

 

Özetle 2016 yılı #video, #mobil , #sosyalmedya ve #kisiselpazarlama anahtar kelimeleri ile baş ucunuzda dursun. 2016 yılında işinize çok yaracak. Tabi bunları doğru zamanda, doğru kişiler ve doğru stratejiler ile kullanmasını bilene. En azından 2015 yılında yapamadıklarınızı, 2016 yılında yeni bir sayfa açarak markanızın geleceği ve yararı için uygulamaya başlayın ve harekete geçin!

 

Şimdiden iyi yıllar.

 

Bir önceki yazım olan Rengini Belli Et! başlıklı makalem colour, marketing ve pazarlama hakkında bilgiler verilmektedir.