Yeni yıla girmemize 1 ay gibi bir süre kaldı. Haliyle 2017 yılında yer alacak dijital trendleri toparlayalım istedik.
Canlı Yayınlar
Kullanıcıların canlı yayınlara olan ilgisi gittikçe yükselişte. ‘İzle ve Geç’ kavramı bu alanda iyice yer edinmeye başladı. Facebook ve Twitter bu alanda yeniliklerini sunmaya devam edecek.
*Facebook kullanıcılarının her gün 100 milyon saat video izlemesi de yadsınamaz bir neden.
 
Hızlı ve Sonlu İçerik
Kullanıcılar artık içeriklerin depolandığı bir içerik kavramına ilgisi azaldı diyebiliriz. Snapchat, Scorp gibi uygulamalar kısa süreli içerik kavramına yeni bir boyut kazandırdı. Böylece paylaşılan içeriklerin belli bir sürede yayında kalması sosyal medyaya yön verdi. Facebook canlı yayınları, Instagram Stories uygulamaları bu kavramı destekliyor.
Sanal Gerçekçilik
Empati olgusu sanal gerçeklik ile birleşti. Son dönemlerde artan sanal gerçekçilik yapısı yeni bir yol açtı. Kullanıcıya sunulacak deneyimin önceden görülmesi ve hissedilmesi ile birçok kurum, müşteri ile daha sıkı bağ kurma yoluna gidecek. Bu durum müşteride deneyimleme mekanizmanı harekete geçirerek satın almada daha hızlı ve net kararlar vermesini sağlayacak.
* Microsoft 2017 yılında, ofislerde kullanılması amaçlanan yeni HoloLens’i piyasaya sürecek. Facebook ise Oculus Rift ile ofis uygulamaları ile denemelerini sürdürüyor.
Mesajlaşma Uygulamaları
Facebook Messenger, Snapchat ve WeChat gibi uygulamalar ile artan mobil kullanım gün geçtikçe artıyor. Klişe olarak ‘2017 Mobilin Yılı Olacak!’ demiyoruz ancak bu uygulamaların sayısının ve içerisindeki reklam alanlarının artması bekleniyor. Bu durumda reklamverenler için cazip edici. Yakın zamanda Snapchat’te reklam döneminin başlaması, WhatsApp’ın paralı yayınlara olan bakış açısı, bu trendin göstergeleri arasında.
Bulut Servisleri Pazarlaması
Bulut uygulamaları 2016 yılına damgasını vurdu diyebiliriz. Birçok kurum pazarlama, satış, lojistik, insan kaynakları gibi faaliyetleri bulut uygulamaları ile yönetilmeye başlandı. Üstelik sadece kurumlar değil, akıllı telefonlardaki internet kullanımının artması, bu alan üzerinde yapılabilecek pazarlama çalışmaları için de ışık tutuyor. Bir adım ileriye giden uzmanlar, yapay zeka ile bulut servislerini üzerinde neler yapılabileceği üzerinde çalışmalar yapıyorlar.
Sosyal Medyadan Alışveriş
Instagram butiklerinin yakaladığı etkileşim, sosyal medyanın alışveriş potansiyelini görmek için iyi bir gözlem alanı yaratmıştı. Facebook’a gelen ‘dükkan’ sistemi ve Instagram’dan gelen alışveriş hamlesi ile 2017 yılında sosyal medya kanallarında alışveriş yapma deneyimi önemli trendler arasında yer alacak. Dijital pazarlamanın evrimini değiştirecek bu atılımla artık sosyal medya platformları bir “sosyal pazar” haline gelecek.
*Instagram’ın alışveriş tool’u şimdilik ABD’de iOS kullanıcıları üzerinde test ediyor.

 

Serkan Eskalen

Bu yazı CNNTÜRK için yazılmıştır.

http://www.cnnturk.com/bilim-teknoloji/internet/2017de-dijital-trendler-neler-olacak

Bir önceki yazım olan Instagram’da yeni güncelleme: İstatistik özelliği başlıklı makalem CNN TÜRK, instagram ve özellik hakkında bilgiler verilmektedir.