Video tüketim çağının zirve noktalarındayız. Hal böyle olunca bu tüketimin taktikleri de doğuyor. Peki, Facebook sayfasında videolarda izlenme oranlarını artırmak için belli başlı taktikler neler? Haydi, inceleyelim.

 

1) Mesajınızı 15 saniyede iletmeye çalışın: Videonuzun şişirme kısımları kısaltın ve ana konuya daha hızlı geçin. Mobilde insanların ilgisine uyum sağlayarak, video reklamlarınızın baştan sona izlenme sıklığını artırabilirsiniz.

 

2) En dikkat çeken unsurları kullanarak başlayın: Harika küçük resimler, canlı arka planlar ve çarpıcı ürün fotoğrafları ile insanları hemen yakalayın. Özellikle ön izleme resimleri videoyu izlemeden önce büyük etki yaratıyor.

 

3) Marka mesajınız ve kimliğiniz işin içine en baştan girsin:  Bunlar ilk üç saniyede ortaya çıkmalı ve videonun en azından yarısında markanızın görünür olmasını göz önünde bulundurmalısınız. Markanız tanınmış bir yıldız, kişi ya da sembolle bağlantılıysa, insanlara bunu hemen gösterin. Kahramanınızı ön plana çıkarın!

 

4) Merak uyandıran metinler kullanın:  Görsellerinizi eğlenceli, ilgi çekici ve şaşırtıcı metinlerle güçlendirin. Videonun tamamını izlemeyenlerin olacağını da göz önünde bulundurarak mesajınızı ön plana çıkartmaya çalışın.

 

5) Görsel hikâyenizi şekillendirin: Televizyonlar ve masaüstü bilgisayarlar yatay kadraj kullanabilir ancak sektör araştırmaları cep telefonlarının çoğunlukla dikey olarak kullanıldığını gösteriyor. Mobil için dikey videolar kullanın. Küçük bir kadrajda bile taraftarların ilgisinin sürmesi için optik illüzyonlar ya da beklenmeyen olgular kullanılabilir. Yatay videolar da geniş açı alımlarında etkiyi daha çok sağlıyor. Bunun içinde 360 derece canlı video yayınlarda geçerli.

 

Bu taktikler farklı kitlelerde farklı tepkilere yol açabilir. Bu nedenle genel anlamda merak uyandıran eğlenceli yaklaşımlı videolar başarıyı yaratıyor. Tabi yaratıcılık ögeleri de baş faktörler arasında diyebiliriz. Bilgilendirici ve eğlendirici olguları es geçmeyin.
Sayfalarınızdaki içeriklerde insanların dikkatini çekecek en iyi içeriği hazırlayın!

 

Bonus bilgiler:
– Facebook’ta Canlı yayın videoları diğer videolara göre 3 kat daha fazla izleniyor.
– Videolar fotoğraflara göre %135 daha fazla organik erişim sağlıyor.
– Facebook’ta günde ortalama 8 milyar video görüntüleniyor.

 

Ve son olarak harekete geçmeyi unutmayın!

 

 

Bu yazı HaberHayat dergisi Ağustos 2017 sayısı için yazılmıştır. 

Bir önceki yazım olan Sınırsız Hosting Natro'da! başlıklı makalem hosting, natro ve sınırsız hakkında bilgiler verilmektedir.