Hemen hepimizin şimdi olmasa bile bir gün mutlaka bir grafik tasarımcıya işi düşecektir. İşi düşmeyenlerin de etrafında mutlaka bir grafik tasarımcı mevcuttur.  Grafik tasarımcıları daha çok ifrit etmenin işte 10 yolu:

1- Ekranı parmaklayın

Tasarımcı işini bitirdikten sonra, bilgisayar başında nelerden memnun kalmadığınızı anlatmak için mutlaka ekrana dokunun ki, aklında kalsın. Hatta ekranda parmağınızla küçük daireler çizerek izinizi iyice oraya bırakın.

2- Sade bir logo isteyin

Firmanız için istediğiniz logonun sadeliği çok önemli. Sonuçta dünyanın en büyük firmalarından biri olan Apple’ın logosuna bakarak, ısırılmış bir elma. Aynı onun gibi bir logo isteyin hatta.

3- Tasarımın aynısını isteyin

Apple’dan farklı olarak, bir yerde görmüşsünüzdür, beğenmişsinizdir, cep telefonunuzla fotoğrafını çekip, grafik tasarımcı arkadaşa göstermekten çekinmeyin. Tam olarak nasıl bir şey istediğinizi anlamaları için bu çok uygun bir yoldur çünkü.

4- Taslak hazırlamasını isteyin

Elbette nasıl bir çizimle karşınıza geleceğini bilemediğiniz için mutlaka taslak isteyin. Hatta direk işi verin, iş üzerinden çalışsın. Sonrasında aynen şu cümleyi kurmanızda sakınca yoktur; ‘Sen bunları çalış, olursa seninle yolumuza devam ederiz.’

5-  Samimiyet kurun

En önemli nokta burada başlıyor aslında. Grafik tasarımcınızla samimiyeti kurduktan sonraki cümlenizi aynen yazıyoruz ki noktasından virgülüne atlamadan söyleyin; ‘Ne olacak canım, sen yabancı değilsin, logoyu tasarladın, şu karviziti de yapıver.’

Graphic design concept

6- Önceki tasarımcınızdan şikayet edin

Kadın kuaförlerinin standart sorusu ‘Bu saçı kim kesti?’ ve genellikle kadınlar da ‘Senden önceki o kadar kötü kesti ki, toparlaman için sana geldim!’ Bu taktiği uyguluyoruz. Bir önceki tasarımcınızdan mümkün olduğu kadar çok şikayet etmelisiniz. Ondan ne kadar çok şikayet ederseniz, şimdikinin hata yapma oranı o kadar düşecektir.

7- Ne olacak canım onun için 5 dakika

Bütün gün bilgisayar başında ne yapıyor bu grafik tasarımcılar kuzum? 5 dakikalık iş için günlerce çalışmak nedir? ‘Aman, ne olacak canım, senin 5 dakikanı bile almaz!’ dediğinizde, canla başla çalışıp gerçekten 5 dakikada bitireceklerine emin olabilirsiniz.

graphic-designer

8- Bilgisayar kurdu kuzeninizden bahsedin

Eminiz ki bilgisayardan biraz anlasanız, o programlarla çok daha iyisini yapabilirsiniz ancak sizin bilgisayar kurdu bir kuzeniniz de mevcut zaten. Ona yarısı kadar para vererek hatta hiç vermeyerek o logonun aynısını yaptırabilirsiniz. Bundan üstüne basa basa bahsedin ki sizden çok para istemesin.

9- Sadece PC uyumlu dosyalar gönderin

Grafik tasarımcı arkadaşlarla tam olarak ne istediğinizi anlatmak için Word, Paint gibi Office programlarında hazırlayacağınız şeyleri gönderin ki kendi bilgisayarlarında açmasınlar. Açsalar bile hiçbir işlerine yaramasın.

10- Herkesin resmini çizdi, bir sizinkini çizmedi

Etrafınızda bir grafik tasarımcı varsa, sürekli de çizdiği portreler, desenler etrafta duruyorsa söyleceğiniz ilk şey ‘Herkesin resmini çizdin bir benimkini çizmedin!’ olmalı. Bu kadar güzel resim çizen birinin portrenizi çizmesi ne kadar zamanını alır ki yani öyle değil mi? Hemen karşısına oturup, sizin resminizi çizmesi için ısrar edin.

Özetle bir grafik tasarımcıyı sinir etmenin yolu birçok parazit etken akışından geçiyor. Burada yazılanlar birer senaryo ama yaşanmışlıkları yok değil hani. Ama siz siz olun yine de bunları yapmayın. (:

İyi tasarım yapma dürtüsü, tıpkı yaşamayı sürdürme dürtüsü gibi birşeydir. 
Harry Bertoia

 

 

Bir önceki yazım olan Tüketici jenerasyonu başlıklı makalem generation, jenerasyon ve marketing hakkında bilgiler verilmektedir.