Ekim ayından bu yana facebook duvarlarımızda sıklıkla paylaşılmaya başlayan kişiye özel karikatürler dikkatlerden kaçmıyor. ‘Bitstrips’ adındaki bu eğlenceli facebook uygulamasının fikir babası Jacob Blackstock’a ait. Jacob Blackstock Bitstrips’i; insanların kendi çizgi romanlarını yaratmasını sağlayan ”bir nevi karikatür Youtube’u ” olarak niteliyor.

Sosyal medya mecralarında zenginleşen medya ortamı olarak fotoğraf ve video paylaşımları zaten hız kesmiyor. Haliyle Bitstrips uygulaması kısa sürede dünyanın dört bir yanında sosyal medya kullanıcılarının feed’lerine hızla yayılan koca bir çılgınlık haline geldi. Hatta Kasım ayında dünya çapında en çok indirilen ikinci iOS uygulaması unvanınıda aldı.

Hatırlarsanız bir zamanlar kendi Soutpark karakterinizi yaratmanızı sağlayan websitesi sp studio’ya benzer, ama tipleme ve arka plan söz konusu olduğunda akla hayale sığmayacak kadar çok seçenek içerdiği için ondan daha güçlü bir şekilde içerik dünyamızı ele geçirdi diyebiliriz. Bitstrips’in yaptığı şey aslında çok basit: İnsanlara bir karakter ve karikatür yaratma programı ile hazır storyboard’lar eşliğinde bir eğlence sundular, ardından da arkalarına yaslanıp herkesin bu çılgınlığa kapılmasını izlediler. Özellikle facebook’tan oyun oynayan kitle müsabakalarımız halen devam ettiği için bitstrips çılgınlığıda bu alana iyice dahil oldu.

20fbdc90-a5ac-4ac5-8fcb-aed7e71bacb2-460x319  b2822d44-5069-436b-b6ce-e142206582ca-460x276

Bitstrips uygulamasını indirdiğiniz anda yüzlerce tip ya da mekan şablonu üzerinde çalışmaya başlıyorsunuz. Size benzeyen karikatürünüzü yüz, saç, ten rengi, kullandığınız aksesuar ve hatta yüzünüzdeki çillere kadar pek çok küçük detayı da ekleyerek karakter yaratma işlemini tamamlıyorsunuz. Sonrasında ise karakterinizi birbirinden çeşit mekan şablonları ile yaratıyorsunuz. İşin en can alıcı kısmı ise, yarattığınız karakterin konuşma balonunun içini doldurmakta.

Zira uygulamayla ilgili sosyal medyada en çok göze çarpan eleştriler ‘iki lafı bir araya getiremeyen herkesin başımıza karikatürist kesilmesi’ noktasında birleşiyor.

Şunu belirtmek gerekir ki Bistrips’in Farmville türü uygulamalardan çok daha fazla yaratıcılığa açık olduğu bir gerçek. İşin en enterasan tarafı ise, insanların bir kısmının bu uygulamayı yalnızca eğlence için kullanıyor olması.

Ofis sunumlarından evlilik davetiyelerine, tebrik kartlarından okul derslerine kadar uzanan geniş bir yelpazede kullanılan Bitstrpis’e www.bitstrips.com adresinden ulaşarak masaüstü ve mobil versiyonuna ulaşabilirsiniz.

Facebook’un newsfeed akışlarımızı görsel şölene çevirmek için yapmadığı yayılım yok. Bitstrips uygulaması kişinin görsel hafızasını geliştireceğinden yarar sağlaması öngörülebilir. Ayrıca hazır storyboard tutkunluğununda getirisi yok değil. Tabi vaktiyle birileri bize tarihte yaşanan Malazgirt savaşı’nı Bitstrips’le anlatabilmenin bir yolunu bulmuş olsaydı eminim ki herşey çok daha farklı olurdu.

 

Bir önceki yazım olan 2014'ün Ana Eğilimleri başlıklı makalem 2014, content ve mobile hakkında bilgiler verilmektedir.