Kullanıcılar günlerini ve saatlerini farklı ekranlar arasında mekik dokuyarak geçirirken, markalar onlar kadar hızlı şekilde mesajlarını adapte etmenin yollarını arıyorlar. Cross device ve ikinci ekran terimleriyle hayatımıza giren bu kavram, beraberinde birçok fırsat getiriyor.

 2013 yılında gündeme gelmeye başlayan cross device reklamcılık 2014 yılının da trenlerinden birisi. Mobil internet tüketimi sürekli artış gösterirken ve kullanıcı davranışları da bunla orantılı olarak birden fazla cihaz kullanmaya yönelmişken cross device reklamcılık reklam ve planlamanın ana konularında biri oldu. Bilhassa günümüz pazarlamacıların tüketicilerle daha iyi bir iletişim kurması ve efektif bir biçimde onlara ulaşması için cross device reklamcılığı iyi anlamaları ve üzerinde durmaları gerekiyor. Çünkü bugün hemen hepimiz bir yanda televizyon izlerken bir yandan tabletimize bakıyor veya aynı zamanda akıllı telefonumuzu kullanıyoruz ve belki hepsini aynı anda yapıyoruz.

Peki tam olarak cross device reklamcılık nedir? Cross device reklamcılık, aynı kullanıcıya farklı dijital cihazlardan (akıllı telefon, tablet, PC) ulaşmayı sağlayan entegre bir reklam çalışması şeklinde açıklanabilr.

Eskiden browser üzerinden bir araştırma yapmak istediğimizde kullanabileceğimiz bir cihaz vardı; o da bilgisayarlarımız. Artık elimizin hemen altında bulunan akıllı telefonlar ve tabletler en çok kullandığımız opsiyonlar.

Yapılan araştırmalara göre dijital medya tüketiminin 1/3’ü mobil üzerinde yapılıyor.

Gün içinde saatlere göre kullandığımız cihazlar da çeşitlilik gösteriyor. Örneğin gece sonrası en çok kullanılan cihazlar akıllı telefonlar. Yattığımız yerde uyuyana kadar vakit geçirmek, uyumadan önce son konuşmaları yapmak gibi farklı nedenlerimiz olabilir ama çoğunluğumuzun uyumadan önce son kullandığımızı cihazın akıllı telefonlarımız olduğunu değiştirmiyor.

Sabah 8:00 ile akşam 6:00 arasında en çok tercih edilen cihazlar ise hepimizin tahmin edebileceği bilgisayarlar. Teknoloji ne kadar gelişse de henüz sadece akıllı telefon ve tabletler çalışabilecek düzeye ulaşmadığımızdan çalışma saatleri içersinde bilgisayar kullanımları artıyor.

Tablet kullanımları ise akşam 7:00’den itibaren yükselmeye başlıyor. Bunun en büyük sebebi olarak evde televizyon ilk kapan kimse, diğeri tabletini tercih ediyor. Aynı anda hem TV izleyip bir yandan da tabletinden başka bir içeriği takip eden tüketiciler de mevcut. Fakat tabletin bu saatler arasında tercih edilmesinin en büyük sebebi olarak dizi ve film sektörü gösterilebilir.

Ekran Resmi 2014-07-02 18.22.29

Kaynak: comScore

Hangi cihazın ne zaman tercih edildiği bilgisi markaların hedef kitlesine daha kolay, doğru yerde ve doğru zamanda ulaşmasını sağlıyor.

Yaklaşık 500 ajans ile yapılan araştırmaya göre cross device reklamcılığı kullanmak isteyen pazarlamacı oranı %84, ajansların oranı ise %92. Ajans veya pazarlamacıların hiçbiri cross device için ayrılan bütçeyi düşürmek istemiyor aksine pazarlamacıların %55’ı bu bütçeyi artırmayı planlarken, ajanslarda bu oran %66.

Kaynak: undertone

Cross device reklama yapılan harcama:

Ekran Resmi 2014-07-02 18.26.12

Kaynak: Greystripe, ValueClick Media

Yukarıdaki grafik incelendiğinde dijitalde yapılan harcamaların ortalama üçte birinin cross media reklamcılık için yapıldığını görüyoruz.

Cross device reklamcılık geleneksel reklamcılığa kıyasla henüz olması gerektiği kadar fazla uygulanan bir yöntem değil. Ancak reklam ajansları, markalar ve pazarlamacılar bu değerin farkına varmaya başladılar. Örneğin bilgisayar üzerinden web sitesine girilen bir marka, kullanıcının kişisel bilgilerine erişmeden kullanıcıyı tanımlıyor ve aynı kullanıcı akıllı telefon veya tabletletine bağlandığında kendisine marka ile ilgili reklam gösterimi yapılabiliyor. Böylece doğru hedef kitleye direkt olarak ulaşılmış oluyor. Tabii aynı kullanıcıya ait cihazları eşlemenin arkasında önemli bir teknoloji yatırımı var.

Gelişen teknolojiler aynı kullancıyı farklı cihazlardan yeniden hedefleme olanağı sağlıyor ve böylelikle kullanıcılar nerede olursa olsun markalar onları doğru ekranda yakalayabiliyor.

 Bu yazı Sosyal Medya Kulübü dergisinde yayınlanmıştır.

Ekran Resmi 2014-09-03 17.19.10

 

Bir önceki yazım olan İnfografiğin geleceği başlıklı makalem digital, görsel ve info hakkında bilgiler verilmektedir.