Dijital reklam harcamaları artmaya devam ediyor. IAB’nin İnternet Reklam Gelirleri Raporuna göre, dijital reklam gelirleri 2013’ün ilk yarısında yüzde 18 artarak, medya sektöründeki genel yüzde üçlük artışın ötesine geçmiş durumda.

ABD hala en büyük market. Japonya, Çin, Almanya ve İngiltere de onu takip ediyor. Dijital video ve zengin medya reklamları, toplam dijital reklam gelirlerinin yüzde 30’unu oluşturuyor. Ama asıl başarı hikayesi mobil reklamcılıkta.

Tabletlerin ve akıllı telefonların satışlarındaki artışa paralel olarak mobil reklam formatlarından elde edilen gelir, toplam dijital reklam gelirleri içerisinde geçtiğimiz yıl yüzde 7’lik bir paya sahipken, bu yıl yüzde 100’den fazla büyüyerek yüzde 15’lik paya ulaştı.

Zenith Optimedia’ya göre 2013 yılında mobil reklamların görünümü yüzde 77’ye çıkarken, mobil platform harcamaları diğerler platformalara göre çok daha fazla.

Facebook’un reklam gelirlerinin yarısı mobilden geliyor ve şirket tek başına dünyadaki mobil reklamların yüzde 15’ini gösteriyor. Google ile birlikte Facebook, sadece mobilde değil dijital tüm ortamlarda en büyük reklam yayıncısı haline geldi. Öte yandan insanların mobil cihazlarında her geçen gün daha fazla vakit geçirdiklerini göz önünde bulundurursak, rahatlıkla önümüzdeki dönemde mobil reklamcılığın büyümeye devam edeceğini söyleyebiliriz.

                                                          

ComScore’un analizine göre, mobil cihazlarda geçirilen sürenin yüzde 80’i uygulamalarda harcanıyor. Reklam verenler, akıllı telefonları, hedefli reklam göndererek doğrudan cevap alabilecekleri bir mecra olarak görüyorlar. Tabletlerse, tıpkı yeni nesil televizyon reklamcılığı gibi marka reklamcılığı için potansiyel olarak düşünülüyor. Bu konuyla ilgili Lokasyon bazlı pazarlama’  yazımı okuyabilirsiniz.

Mobil reklamcılığın artmasıyla, masaüstü reklam gelirleri azalıyor. Fakat yine de, dijital reklam bütçesinin büyük kısmı masaüstü reklamcılığa ait. Akıllı telefon ve tablet trafiği hızla artasa da, masaüstü trafik hala endüstriye egemen. Fakat, akıllı telefonların ve tabletlerin inkar edilemez fonksiyonelliği, dijital reklam dünyasına yeni fırsatlar ve reklam formatları sunuyor. Bunlar hedef belirleme, kişiselleştirme, daha erişilebilir olma ve lokasyon belirleme gibi özelliklere dayalı.

Sonunda dijitalin geleceği, kaçınılmaz olarak mobilde yükselecek gibi görünüyor.

 

Bu yazı Turkcell Blog‘ta yayınlamıştır.

 

 

Bir önceki yazım olan Bir grafik tasarımcıyı sinir etmenin 10 yolu başlıklı makalem advertising, agency ve art hakkında bilgiler verilmektedir.