Hayatımıza giren akıllı telefonlar ve daha büyük ekranların hemen ardından gelen tabletler medya tüketimize yeni bir boyut kazandırdı.

Haber alma, dergi okuma, iletişim kurma alışkanlıklarımız yeniden şekillendi. BI Intelligence’in açıklamasına göre kullanılan online cihazların yüzde 60’ını akıllı telefon ve tabletler oluşturuyor.

Masaüstü bilgisayarlar ve laptoplara göre daha kolay taşınabilmesi, akıllı telefonlara göre daha büyük ekranlara sahip olması tabletlerin son bir kaç sene içersinde satışlarını hızla arttırdı. İstatisliklere göre dünyada her 17 kişiden birinin tableti bulunuyor.

Tablet satışlarının artmasıyla birlikte bir çok mecra kullanıcılarına bu kanaldan ulaşmaya başladı. Böylece tablet dergilerinin akıllı telefonlara göre büyük ekranları sayesinde daha kolay bir okuma deneyimi sunması, dergi uygulamalarını fazlalaştırdı. Alanında başarılı, tanınmış bir çok dergi, basılı versiyonlarının yanında tablet versiyonlarını da çıkartarak daha fazla kişiye ulaşmayı hedefledi. Hatta sadece dijital alana dönenler bile oldu. Newsweek, 80 yıllık kariyerini Aralık 2012 yılında yayınlandığı son basılı sayı ile sonlandırdığını artık sadece dijital olarak yayınlanacağını duyurdu.

AdsızDDD

Tablet dergilerin avantajları

Daha fazla erişim imkanı: Daha geniş bölgelere dağıtım imkanı ile, var olan bölgelerinizin dışına çıkıp, derginizin daha fazla insan tarafından okunmasını sağlayabilirsiniz. Yeni uygulama marketlerine açılabilir ve daha fazla okuyucu kazanabilirsiniz.

iOS 5 ile birlikte hayatımıza giren Newstand, dergilere daha kolay ve düzenli bir şekilde erişebilmemizi sağladı. Dergilerin yeni sayısını anında görebilmeleri gibi birçok özellik tabletten dergi okunma sayısını arttırdı. Buna örnek olarak New York Times uygulamasını gösterebiliriz. Bir hafta önce iPad uygulması için 27 bin olan indirilme sayısı Newstand ile birlikte 189 bin’e ulaştı. Bu sayı iPhone uygulamasında 85 kat artarak 1,8 milyona ulaştı.

Doğa ile dost: Hard copy dergiler, gazeteler evlerimizde işyerlerimizde birçok yer kaplıyor ve belli bir süre sonra atılmaya mahkum hale geliyor. Yayınınızın sadece dijital ortamda bulunması sizi büyük bir kağıt israfından kurtarabilir ve çevreye duyarlı olabilirsiniz.

Hızlı basım ve dağıtım: Dergilerin yaratım ve basım ve dağıtım sürecini azaltır. Derginizin dağıtımını takip etmekten kurtulursunuz. Derginiz daha hızlı çıkar ve dağıtım problem de yaşamazsınız.

Daha az harcama: Basım ve dağıtım masraflarından kurtulmanızı, bu da gelirlerinizin artmasını sağlar. Böylece haftalar öncesinden basımevlerini kapatmaya gerek olmayacak.

Hedefleme imkanı: Hem yayıncı hem de reklamveren açısından daha iyi geri dönüşleriyle öne çıkan sistem ile reklamverenler açısından hedef kitlelerini kolayca takip etmelerini, raporları daha detaylı görmelerini sağlar. Yayıncı açısından ise reklam alanlarını daha iyi bir şekilde sunmasına, reklamverenler için yararlı olabilecek özellikleri ön plana çıkararak daha fazla gelir elde etmesine olanak verir.

Daha kolay kontrol imkanı: Yayıncının tablet dergiye erişimi daha kolaydır. Fiyat, içerik gibi değişikleri daha kolay yapabilir. Hatta bazı tablet dergiler, bayilerdeki fiyatlarından daha ucuz satılıyor. Neden? İnsanları daha ucuz ve daha kolay yoldan tablet dergiye yönlendirerek o penetrasyonu çoğaltmak ve cazip kılmak için.

Tablet dergilerin yükselişi ile kullanım oranları önümüzdeki yıllarda daha da artacağa benziyor. Yayıncılar açısından okurların mobil kullanım alışkanlıklarını takip etmek, reklam verenler açısından ise geleneksel mecraların arasına hızla yerleşmek elzem bir birliktelik haline geliyor. Dergiyi, kitabı ve gazeteyi sayfa sayfa çevirerek okumayı seven bir kitlenin var olduğu bilinse de dijital yayıncılık her geçen gün daha da gelişim göstererek var oluşunu sürdürecek gibi.

Bu yazı Turkcell Blog‘ta yayınlanmıştır.

 

 

Bir önceki yazım olan Sosyal medyada strateji hataları başlıklı makalem content, engagement ve içerik pazarlaması hakkında bilgiler verilmektedir.