İnternet çağında e-posta önemli iletişim aracı. Hatta bir kişi ile yüz yüze konuşsak bile yine de bunları bir mail at ya da WhatsApp’dan yaz diyebiliyoruz. Yazılı içeriklere tasdik gün boyunca devam ediyor.
Günümüzün sosyal medya pazarlamacılığı en az televizyon kadar etkili ve önemli bir hale geldi. Ancak bunun bir bedeli de var; artık sosyal medyada reklam yapmak hiç de ucuz değil. Organik erişimlerin dibe vurduğu bu zamanlarda bazı sosyal ağlarda 10 TL’ye reklam çıkabildiğiniz gibi bazılarını da 10 bin dolara reklam çıkabiliyorsunuz. Parayı veren like’ı alır gibi. Ayrıca viral kampanyalar reklam maliyetlerini atlatmanın bir yolu fakat artık viral çalışmalar da etkisini göstererek maliyetli olmaya başladı. Prodüksiyon, ünlü kullanımı, senaryo, müzik ve diğer maliyetler…
Tüm bunlardan sonra online pazarlamacılık konusundaki eski bir dost yeniden gündeme geldi: E-posta pazarlamacılığı. Bir dönem klişe ve etkisiz görülen bu pazarlama yöntemi growth hacker’ların elinde yeniden doğdu ve taze yöntemlerle etkili hale gelmeye başladı.
Günümüzde e-posta pazarlamasında en önemli noktalardan biri kullanıcıya değer sunmak. Klasik reklam içerikleri e-posta’lar ilgi görmediği gibi itici bulunuyor. Bu sebeple 4 adımda kullanıcıya değer katacak bir e-posta pazarlama stratejisi belirlemek çok daha etkili sonuçlar elde etmenizi sağlayacak;
1- E-posta adreslerini toplayın
E-posta pazarlaması yapabilmeniz için elinizde e-posta adresleri olması gerekiyor. Bu sebeple güncel e-posta adreslerinden oluşan bir veri bankası yaratmak oldukça önemli. Bu zaman alabilen bir iş ve sürekli genişlemesi – güncellenmesi gerekiyor. Ama hızlı başlangıç için yapılabilecek şeyler de var; Örneğin web sitenizi e-posta adreslerini toplamak için kullanabilirsiniz. Ayrıca Linkedin listenizdeki kişilerin e-posta adreslerini de export etmeniz mümkün.
2- Giriş yapanları ödüllendirin
E-posta adresleri elde etmek için kullanıcılara farklı avantajlar sunmanız faydalı olacaktır. Uygulamanıza giriş yapan, e-posta almayı kabul eden kullanıcılara ekstra özelliklerden faydalanma fırsatı sunabilirsiniz. Eğer uygulama modeliniz buna uygun değilse kullanıcılara bir kerelik ödül verebilirsiniz. Bu bir e-kitap, indirim kuponu, oyun puanı vs. olabilir. Bu sayede kullanıcıları giriş yapmaya ve mail listelerine dahil olmaya teşvik etmiş olacaksınız.
3- Kullanıcılarla etkileşimde kalın
E-posta listenizdeki kullanıcılarla etkileşimde kalmaya devam etmeniz, sizi hatırlamalarını sağlar. E-postanın içeriği ise kullanıcıların sizi ne kadar seveceğini, destekleyeceğini belirler. Daha önce de belirttiğimiz üzere reklam içerikli e-postalar kısa süre sonra gözden düşmenizi sağlar. Bu sebeple kullanıcılara popüler sitelerden faydalı linkler gönderebilir, yenilikler ve işbirliklerinden bahsedebilirsiniz. Bu sayede etkileşimiz devam edecek ve sizden gelen e-postalar ilgi görmüş olacak.
4- E-postalarınızın paylaşılmasını sağlayın
E-postalar da viral etkilerde yaratabilir. Kullanıcılardan beğendikleri içerikleri arkadaşlarıyla paylaşmalarını isteyebilirsiniz. Bu ”davet et, kazan” şeklinde bir yöntemle olabileceği gibi onlara hazır metinler sunarak işlerini kolaylaştıracak yöntemlerle de yapılabilir. Böylece kullanıcılar faydalı buldukları içerikleri sosyal medya hesaplarında ve arkadaşlarıyla paylaşacaktır.
E-posta pazarlamasından bahsetmişken bu zamana kadarki e-posta geçmişine de bir göz atalım:
– İlk e-postanın gönderildiği yıl (o zamanlar ARPANET’te) : 1971
– Türkiye’de ilk e-postanın açıldığı tarih: Ocak 1987
– Türkiye’nin ilk e-posta alıcısı: Bilkent Üniversitesi
– Türkiye’deki kişisel e-posta kullanıcısı: 107 milyon
– Tüm dünyadaki e-posta kullanıcısı: 2,5 milyar
– Her gün gönderilen kişisel e-posta sayısı: 87,7 milyar
– Her gün gönderilen işle ilgili e-posta sayısı: 108,7 milyar
– Tüm dünyada saniyede gönderilen e-posta sayısı: 2,3 milyon
– 2014 e-posta ticaret gelirleri: 12 milyar USD
– İlk spam mesajının gönderildiği tarih: 3 mayıs 1978
– İlk spam’i alan kullanıcı sayısı: 600
– Bill Gates’in Steve Ballmer’e göre 2004’te bir yılda aldığı spam mesaj sayısı: 4 milyon
– Spam yüzünden dünyada bir yılda ortaya çıkan masraf: 14 milyar Avro
– Spam’cilerin dünya çapında yıllık cirosu: 160 ile 360 milyon Avro arası
– Tüm posta trafiğinde spam mesajların oranı: %87,9 ile %90,2
– Mobil cihazlarda posta kullanımının masaüstünü geçtiği tarih: 2013
– En sevilen e-posta işlemcisi: iOS Mail uygulaması
– İlk e-postanın AppleLink ile uzaydan gönderildiği tarih: 9 Ağustos 1991

 

Son olarak Bill Gates’in sözü ve demeci ile bitirelim:
‘’Kendi ürününü yok edecek ürünü yapan hayatta kalır.’’
”Ayakta kalacak büyük firmalar, kendi ürünlerini kendileri demode edenler olacak. Ürünlerin her zaman modası geçer. Bu yüzden umarım, ürününüzün bir sonraki versiyonu üzerinde çalışmaktan zevk alıyorsunuzdur. Bu iş tilt oynamaya benzer: Eğer iyi oynarsanız, ödülünüz bir el daha oynamak olur.”

 

Bu yazı Sosyal Medya Kulübü Dergisi Nisan 2015 sayısında yayınlanmıştır.

 

Bir önceki yazım olan Mobil Bankacılık Trendleri 2015 başlıklı makalem bankacılık, mobil ve mobil bankacılık hakkında bilgiler verilmektedir.