Retina ekranlar, dokunmatik ekranlar, led ekranlar… Hayatlarımızın nacizane köşesindeler. Onlar sayesinde ekran bağımlılığımız kaçınılmaz oldu. Hal böyle olunca ekransız dinlenme cenneti lokasyonları olacak. Bu cennet köşeler telefonun çekmediği, wifi’nin ve televizyonun olmadığı dinlenme cennetleri olacak. Çünkü ileride ekranlara bakmadan geçirilecek günler bir lüks olacak.

Fransız profesör Regis Debray‘in dediği gibi  “Modern toplumdaki en karanlık nokta, küçük parlak bir ekrandır.‘’

Küçük parlak ekran desekde aslında şarjı gitmesin diye telefonumuzun ışığını kısanlardanız değil mi? Çünkü akıllı telefonlarımızı kullanmak pahasına şarj farzı günde 2-3 rekat gerçekleştirmek priz ile olan ilişkimizi güçlendiriyor.

has_pop_culture_stunted_the_growth_of_technology_k21mzDünya’da iPhone gibi dokunmatik ekranlı akıllı telefonların en çok kullanıldığı ülke Güney Kore. Güney Kore  nüfusunun %70’i akıllı telefon sahibi. Son yıllarda Güney Kore artık telefon ekranı bağımlılığına gülmüyor. Ciddi bir sorun haline gelen ve özellikle de genç nesilleri etkileyen ekran bağımlılığının yaş ortalaması gitgide  düşüyor. Daegu Üniversitesi psikiyatrisi Lee Jung-Hunn: ‘Anneler kendilerine ait zaman yaratmak için bebeklerinin eline birer ekran tutuşturuyorlar. Bana göre bu çok tehlikeli. Çünkü ne kadar gençseniz bağlılığınız o kadar artıyor’ diyor.

Tam da bu sorunla mücadele etmek için Seul’de STK tarafından yürütülen akıllı telefon bağımlıları kampı kurulmuş. Bu kampta anne ve çocuklarına akıllı telefon bağımlılığı mücadele için destek veriliyor. Derneğin kurucularından Kwon Jang-Hee: ‘Akıılı telefon bağımlılığı sadece telefonu ile çok oynayan çocuklar anlamına gelmiyor. Bu davranış aile ilişkilerini bozuyor’ diyor.

Kampa katılan anne Park Sung-Hee oğlunun günde 4 saat telefon ekranının karşısında geçirdiğini söylüyor ve ‘Artık çocuklarım ile iletişim kurmakta zorlanıyorum’ diyor.

Ekran Resmi 2013-11-02 18.38.13

(Güney koredeki akıllı telefon bağımlıllığı kampından)

 

Y kuşağı deyip duruyoruz. Peki bu Y kuşağının teknoloji ile imtihanı ne olacak?  Cevap net ve basit; teknoloji kazanacak. İşte yüzdeler;

Yüzde 97’sinin bilgisayarı bulunuyor.

Yüzde 94’ü cep telefonu kullanıyor.

Yüzde 76’sı anlık mesaj atıyor.

Yüzde 34’ü haber kaynağı olarak interneti tercih ediyor.

Yüzde 44’ü blog okuyor (belki bu yazıyıda okuyordur); yüzde 28’inin blogu bulunuyor.

Yüzde 49’u müzik indiriyor.

Yüzde 40’ı iş yerinde esneklik istiyor. (Bu oran özellikle düşündürü bir etken. İşverenlere duyurulur. Not edelim)

Çoğunluk 3 ya da daha fazla cihaz kullanıyor.

2020’de yaklaşık 2 çalışandan birinin Y kuşağı olacağı düşünülüyor. (Çalışanlar arası çatışma ve zıtlaşma)

iphonehospital-phonestackingÖte yandan telefon kullanımı yasaklandırmaları için insanlar kendi aralarında çeşitli yöntemler ve oyunlar yapıyor. Örneğin yurtdışında yaygın olarak oynanan ‘phone stack’ oyunu. Yani telefon yığını denilen bir oyun oynanıyor. Yemeklerde oynanan bu oyunda yemeğe gelen herkes, oturur oturmaz telefonu masanın ortasına üst üste yığıyor. Kim yemeğin sonuna kadar dayanamayıp telefonuna bakarsa, hesabı o ödüyor. Başka bir örnek ise akşam işten eve gelen kişi telefonunu evde boş olan bir akvaryumun içine atıyor ve ertesi sabah telefonunu alıyor.

Moda dünyasının başarılı kraliçesi Anna Wintour en son New York’ta East Village’de verdiği bir partinin davetiyesine aynen şöyle yazmış; Yanınızda ekran ve artı 1 getirmeyin!

New york’ta parti planlayıcısı Bronson Van Wyck ise partilerinde telefon ve sosyal medyayı etkisiz hale geitren bir teknoloji bulduğunu iddia ediyor.

Ekran mücadelemiz hayatlarımızı meşgul edip zamanımızdan hatta ilişkilerimizden çalıp her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Nasıl bazı yerlerde sigara odaları varsa telefon odalarıda artık olacak.  ‘Teknoloji bizi ele geçiriyor!’ diyebiliriz. Aman ‘şarja taktığım alet beni mi ele geçirecek?’ deyipte kafa tutmayalım.

Kafayı dinlemek için ulaşamıyor olma lüksüne yakında para vereceğiz gibi. O yüzden ekransız dinlenme cennetlerini arayacağız. Ne dersiniz?

Son sözü gülümseyici bir istatislik ile bitiriyorum;

Dünyadaki diş fırçası sayısı 3.5 milyar iken cep telefonu sayısı ise 4 milyar!

 

Bir önceki yazım olan Online hayatın iz düşümleri başlıklı makalem copyright, life ve online hakkında bilgiler verilmektedir.