emoji creative art
Emojiler artık hayatımızda ifade edebildiğimiz simge araçları haline geldi. Hal böyle olunca emoji kullanım oranlarımız oldukça arttı.
Swyft Media araştırmasına göre Amerika’da insanların %74’ü düzenli olarak yazışmalarında emoji ve stickerlar kullanıyor ve insanların ortalama %96’sı günde bir emoji ve sticker göndermeden yapamıyormuş.
Dünya’da toplam her gün 6 milyar emoji ve stickers gönderildiği bir mobil dünyada, cep telefonları kullanım oranlarımız giderek artırıyor diyebiliriz.
Aslında sosyal medya kültürü yeni beyin olgusu içimizde yarattı. Mood’umuz yani ruh halimizin göstergesini emoji ifadeleri ile sağlayarak mesaj yolu ile iletiyoruz. Hem eğlence hem de bir konuşma kalıbı yaratmış oluyoruz. Yani kelime ve cümleler yok. Emojiler ile bana kendini anlat diyebiliyoruz.
Emoji üzerine çalışmalar yapan Dr. Owen Churces. Churces’ın araştırmaları, insanların gerçek yüzlerindeki mimikleri Emoji üzerinden yapabildikleri için bu işin bu kadar başarılı olması yönünde. Churces, ‘Beynimiz Emoji’lerin dünyasına adapte oluyor ve bu tip uyarıcılara verimli nöral tepkiler vermeyi öğrenir’ diyor ve ekliyor: ‘İnsan beyni, örneğin ‘ 🙂 ‘ şeklindeki bir sembolü anlayabiliyor çünkü çok sık görüyor. Bu, kültürel olarak yaratılmış olana verdiğimiz nöral bir tepki.’
Sembolleri kullanmanın iletişimi güçlendirdiği de bilimsel olarak kanıtlandı. 1996 yılında New Mexico Üniversitesi’nde bir deney yapıldı. 12 kişilik bir ekip, iki gruba ayrıldı ve her iki grup da iletişimi bilgisayarla sağladı. Her iki gruba da çözmeleri için bir ödev verildi. Bir grup sembollerle anlaşırken, diğerleri sembolleri kullanmadı. Deney sonunda sembol kullanan ekibin verilen ödevde daha hızlı ilerlediği ve üstelik çalışırken eğlendiği ortaya çıktı. Sonuç olarak yapılan bu araştırma sembol ve ifadeler ile daha güçlü bir iletişim benimsediğimizin işaretini veriyordu.
Örneğin: Nasılsın? diye arkadaşıma sorduğumuzda;
Kendisiemojidirekt bu emoji ifadesini göndererek ruh halini tanımlayabiliyor.
Aşağıdaki şemada Instagram’da emojilerin derinlemesine ilerleyen gelişim evresini görüyorsunuz.
Emoji ve Internet argo kullanımına katılma tarihleri grafiği

Emoji ve Internet argo kullanımına katılma tarihleri grafiği

 

Özellikle Instagram’da kullanılan emoji ifadeleri evrensel bir yönetim haline geldi diyebiliriz. Instagram üzerindeki tüm başlıklar ve yorumların yaklaşık %50’si bir ya da iki emoji kullanıldığını gösteriyor.
Aşağıda ise kullanım algoritmasındaki bazı emoji ifadelerinin argo’da ne anlamlara geldiğini görebilirsiniz.
Emoji kullanım anlamları

Emoji kullanım anlamları

Tüm emojilerin liste anlamlarına ise şuradan ulaşabilirsiniz. (Mutlaka tıklayın ve keşfedin derim)  
En çok kullanılan top 10 emoji ise:
most-popular-emoji
Ülkelere metin içeren emoji kullanım oranları:
Ülkelere göre metin içeren emoji kullanım oranları

Ülkelere göre metin içeren emoji kullanım oranları

 

Semantik bir haritada emojileri incelediğimizde aşağıda şöyle bir harita yer alıyor.
Semantik Emoji Kullanım Haritası

Semantik Emoji Kullanım Haritası

 

t-SNE algoritma araştırmasında birçok kümeler ortaya çıkıyor. En çok yoğun kullanılan emojiler merkezde birleşiyor ve kullanım düşüklüğüne göre yayılım gösteriyor. Gıdaya yönelik emojiler sol altta, mayo, su ve deniz hayvanları sol üstte yer alıyor. Merkeze doğru ise (orijinde) en çok kullanılan emojileri görüyorsunuz. Yüz ifadeleri büyük kümelenme ile yer alıyor.

 

Yapılan bu araştırmalar ve analizler emoji ve sticker kullanımının donelerini açıklayıcı bir şekilde ortaya koyuyor. En çok kullanılan tercih edilen emojileri saptamak ve marka dilinize uygun kullanmanız gerekiyor.

 

Öte yandan madem bu emoji ve sticker’ları çok sevdik markalar da rahat durur mu hiç? İşte yaratıcı 5 emoji pazarlama örneği:

 

Yaratıcı 5 Emoji Pazarlama Örneği
1- GE: Full emoji pazarlama kampanyası
GE, her sembole karşılık gelen serinin bilim gerçeğini emoji element tablosu olarak yarattı. Oldukça yaratıcı bir iş. http://emojiscience.com/
GE-emoji-table-of-elements (1)

 

2-  PETA: Emoji odaklı bir video
PETA, hayvan haklarına karşı dikkat çekici emoji kullanımlı bir video yapmış.
3- CNN: Emoji Adayları
CNN, 2016 ABD başkanlık seçimleri adayları için emoji yarattı. Böylece favori adayınızı görünen siması ile tweet atabiliyorsunuz.  http://edition.cnn.com/specials/politics/2016-emoji
election-emojis
4- Burger King, IKEA, Mentos emoji kullanımı
Burger King, IKEA ve Mentos markaları kendine özgü yaratıcı emojili ifadeleri ve stickerlarından oluşan aplikasyonlar yarattı.
Burger King
Burger King bir aplikasyon yapmış. Chicken Fries Keyboard ile eğlenceli sticker’lar mesajlarınızda kullanabiliyorsunuz.
burger king chicken fries
Mentos
Mentos UK eğlenceli bir yol ile ementicons adlı bir uygulama yapmış. Ementicons projesi kapsamında; Mentos’un Facebook ve Youtube sayfalarında, her hafta yeni bir ementicon karakterinin videosu Mentos severler ile buluşuyor. Karakterlerle ilgili içerikler ve duvar yarışmalarının da yer aldığı Mentos Facebook  sayfasında, herkese uygun bir ementicon bulunabiliyor.
mentos_ementicons
IKEA
IKEA, insanların iletişimde isteklerini kendi markasına özgü belirtmesi için bir emoji klavyesi yapmış.
ikea_emoji

 

5- Bud Light: Emojili tweet
Amerikan bağımsızlık gününde emojili ifade ile tek bir tweet atan Bud Light bira markası 150 binin üzerinde Retweet ve 100 binin üzerinde Fav aldı.
bud light tweet emoji

 

Ayrıca mailchimps’de en çok kullanılan emojileri de bu linkten bakabilirsiniz.

 

Sonuç olarak;
Emojilerin kullanım alanlarını ve anlamlarını doğru kavrayarak oluşturun. Yazdığınız her bir mesajın veya iletinin sonunda kullanacağınız bir emoji ifadesi ile neler değiştirebileceğinizi bilin. Doğru analiz ederek hedef kitlenizi tanıyın ve hedef kitlenizi eğlendirici, yaratıcı ve fayda sağlayacağı işler ile ilişkilerinizi köpürtün.

 

Yazımızı da sürpriz bir video ile bitirelim. 🙂

 

Kaynak: Bufferapp blog, mailchimp, instagram engineering tumblr, CNN, Wired, t-SNE, Hürriyet.

Bir önceki yazım olan Fijital Gelecek başlıklı makalem digital, dijital ve fijital hakkında bilgiler verilmektedir.