Biliniyor ki Google sunduğu reklam formatları ile fazlasıyla kendisine kredi topluyor. Buna yönelik geçen günlerde Facebook reklam ürünlerinden sorumlu genel müdür yardımcısı Brian Boland, Google en büyük rakibi olan Facebook’un daha iyi iş yapacağını düşünüyor. Yani Facebook’un Google kafa tutacağının sinyaller gelmiş oluyor.
İnsanlar televizyonda Facebook’ta, billboard’larda ve haber sitelerinde reklam yağmuruna tutuluyorlar. En iyi reklamlar aklıda kalarak, tüketicinin reklamı gördükten sonra arama yapmasına ve satın almasına yol açıyor. Tipik olarak bu arama Google’dan yapılıyor. Zaten bu yüzden arama temelli reklamcılık Google için bir para makinesi değerini taşıyor. Fakat son aşama için Google bütün övgüleri alıyor olsa da Brian Boland, reklamı gösteren web sitesi ya da sosyal ağın aynı derece de övgü alması gerektiğini söylüyor.
Boland; ‘Arama motoru kesinlikle çok önemli bir role sahip fakat sadece son bir tıklama yüzünden tüm başarıyı almamalı’ diyor.
Yılın başlarında Facebook’un Atlas’ı çıkaracağını açıklamasının ardındaki neden de bu. Reklam hizmet platformu Microsoft tarafından 2013 yılında kurulmuştu. Atlas’ın amacı yayıncılara web üzerinde reklamların hem offline hem online satışa ne kadar yönlendiğini göstermek. Boland, doğrudan itiraf etmese de, bu platform reklam verenlerin Google bütçelerini web sitelerine yani Facebook’a yönlendirmesine sebep olabilir.
Atlas, Facebook’a bağlı bir sistem. İnsanlara farklı cihazlarda hizmet verebiliyor. X kişi telefon, tablet ya da masaüstü bilgisayar kullanıyorsa, o kişinin aynı kişi olduğunu görebiliyor ve direkt olarak Facebook hesabına bağlanıyor. Buna cross-device reklamcılıkta deniyor. Yani aynı kullanıcıya farklı dijital cihazlardan (akıllı telefon, tablet, PC) ulaşmayı sağlayan entegre bir reklam çalışması şeklinde açıklanabilir.
Facebook Atlasssresimobey-600x272
Boland, Atlas’ın reklam gören kaç kişinin offline olarak ürünü satın aldığını göstererek Google’dan daha iyi bir iş yapacağını söylüyor. Bunu yapabilmek için Atlas offline satın alma bilgisini reklam verenlerden toplayarak, reklamı görenlerin olduğunu kendi verileriyle kıyaslıyor. Sistem kullanıcıların e-postaları ve isimleri kullanarak iki gruptaki benzerlerini buluyor. Böylece kişisel bilgi paylaşmadan yüzde oranlarıyla ne kadar insanın satın almaya yönlendiğini reklam verenler paylaşıyor.
Facebook’un alışverişlerinizi takip etmesi fikri can sıkıcı olsa da dünya bu yöne doğru ilerliyor. Google reklamın santrali olsa da Facebook’un Atlas platformu cihazlar arası reklamda daha iyi bir yöne doğru gidecek gibi görünüyor.
Facebook Atlas tanıtım videosunu izlemek için tıklayın:
http://videos.videopress.com/rGTjmfGH/facebook_atlas_720p_web_hd.mp4
Web site: http://www.atlassolutions.com
 Bu yazı Turkcell Blog‘ta yayınlanmıştır.

 

Bir önceki yazım olan Dijital ortamın hayatımıza etkisi başlıklı makalem digital, dijital ve etki hakkında bilgiler verilmektedir.