Giderek kalabalıklaşan bir medya platformu haline gelen Facebook, haber kaynağı algoritmasında güncel kalmak markalar için zor bir hal aldı diyebiliriz.

 

Ama moralleri bozmayalım. Facebook’ta hayat markalar için devam ediyor.

 

Küçük nüanslar bile işletme sayfanız için büyük farklılıklar yaratabilir.
İşte marka ve işletmeniz için Facebook pazarlamasında kullanacağınız güncel 12 taktik:

 

1- Videolar
Facebook’ta önceliğimiz video!
Sonuçlar gösteriyor ki; Facebook hemen hemen YouTube ile eşdeğer bir trafik alıyor. Ayrıca Facebook video görüntülenme sayısı YouTube’a göre daha çok etkileşim getiriyor.
Özellikle Facebook’ta Autoplay video özelliği kullanıcıları video izlemeye maruz bırakmada etkisi yüksek diyebiliriz. (Bu özelliği Facebook sayfanınız ayarlar bölümünden kapatabildiğinizi de unutmayın.)
Socialbakers’in 4.445 marka sayfası ve 670 bin post içerik arasından gerçekleştirdiği bir araştırmanın ortalama organik erişimlerini aşağıda bulabilirsiniz.

 

Ekran Resmi 2015-04-02 18.40.00

 

Facebook’ta videolarınızı verimli kullanmak için 3 yol:
 • Videolarınızı Facebook’a yüklemek daha iyi sonuçları beraberinde getiriyor. Vimeo, YouTube kanallarından direk link vererek video paylaşmak ve izlettirmek yerine videolarınızı Facebook’a yükleyerek sunun.
 • Yeni gelen Facebook playlist özelliği ile marka sayfalarınızda video oynatma listeleri ve video içerik grupları oluşturun.
  Ekran Resmi 2015-04-02 19.01.35
 • Sayfanız hakkında bölümüne sergilenen videonuzu mutlaka ekleyin. Bu seçtiğiniz videonun, sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların ilgisini çekmesini sağlayın.
   Ekran Resmi 2015-04-02 19.01.48

 

2Alıntılı söz paylaşım içerikleri
Özellikle Facebook’ta daha çok anne ve babalarımızın paylaştığı bu tür içerik tipleri günün sözü manasında mesaj içerikli postlar olarak çok paylaşım getiriyor.
Ekran Resmi 2015-04-02 19.08.24
Markanız için yukarıdaki gibi içerikler tabii ki yapmayın ama en azından mesaj ya da ilinti yapısında yaratıcı post içerikler kullanıcılarınıza sunun. Hatta bu yazılara emojiler de ekleyerek eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.
Ekran Resmi 2015-04-02 19.17.04

 

3- İçeriklerinizi hedefleyin
Facebook’ta paylaşacağınız içerikleri hedefleme yaparak paylaşımlar yapabilirsiniz. Böylece niş hedefleme yaparak daha çok kullanıcıya ulaşma yolunu kullanmış olacaksınız.
Ekran Resmi 2015-04-02 19.20.26
SocialMediaExaminer’in yaptığı bir denemeyle sarı renk ile işaretlenen içerikler hedefleme yapılarak içerik girişleri yapılmış. Diğer içeriklere göre etkileşimleri daha yüksek.
Ekran Resmi 2015-04-02 19.22.34
Ekran Resmi 2015-04-02 19.27.30
Video anlatım için:

Detaylı bilgi için: http://media.fb.com/2014/12/10/new-tools-and-insights-for-publishers-2

 

4- CTA butonunuzu ekleyin
Facebook, marka ve işletmeler için sunduğu yeni call to action butonlarını mutlaka sayfanız için oluşturun.
Sayfanızı ilk kez ziyaret edenler için bu buton oldukça yararlı olacaktır.
7 eylem butonu ekleyebiliyorsunuz.
Ekran Resmi 2015-04-02 19.38.04
 • Kaydol (Abone olmak ve form doldurtmak için)
 • Şimdi Rezervasyon Yap ( Otel firmaları ve seyahat acenteleri için)
 • Bizimle İletişime Geçin ( STK’lar, dernekler, hizmet markaları, girişimciler)
 • Uygulamayı Kullan (Mobil uygulama indirmeye yönlendirme ve girişim firmaları)
 • Oyna (Aplikasyon, mikro website, advergame)
 • Şimdi Alışveriş Yap (E-ticaret firmaları)
 • Videoyu İzle (Video klipler, teaser’lar)
5- Dark Post’ları deneyin
Facebook Dark Post’lar sayfanızın içeriğinde yer almadan sadece Facebook haber kaynağında çıkan bir içerik türü.
Dark post özelliğini kullanarak hangi tür içeriklerinizi başarılı olacağını ölçebilirsiniz. Hem bir deneme yanılma yöntemi kurmuş oluyorsunuz. Böylece başarılı içerik tiplerini belirleyerek işletme sayfanızda geri dönüşlere göre yayınlamalar yapabilirsiniz.
Facebook Power editor’den Dark post kullanımını kolaylıkla yapabilirsiniz.
Ekran Resmi 2015-04-02 19.47.42
Detaylı anlatım için: http://www.jonloomer.com/2013/04/29/facebook-unpublished-post-dark/

 

6- Anahtar kelimelerinizi belirleyin 
https://app.buzzsumo.com/top-content adresinden sitenizin anahtar kelimelerini belirleyin. Bu anahtar kelimeleri feyz alarak içerik tipleri oluşturabilirsiniz.

Ekran Resmi 2015-04-02 19.58.20  

7- Post yayınlama sıklığı
İçeriklerinizin gün içinde toplam etkileşimi feedback’ler ile doğrusal gittiği görülüyor. İçerik sıklığınız kullanıcıları sıkmadan ve  haber kaynaklarını çok işgal etmeden sunmak gerekli.
Aslında negatif feedback’lerin oluşumu gün içinde çok sık yayınlan içeriklerden oluşmadığını gösteriyor. Ama insanları içerikleriniz ile irite ediyor iseniz olumsuz yorumlar alabilirsiniz ama bunu eğlenceli fayda ve değer sağlayıcı şekilde yapıyor iseniz negatif yorumlar almazsınız. Çünkü biliyorsunuz ki kullanıcılar artık yayınlan bir postun sağ üst köşesinde ‘Bu postu görmek istemiyorum’ yada ‘Spam olarak işaretle’ gibi seçenekleri tıklayarak sizi red edebilme özelliğini kullanmasını da unutmayın.

 Ekran Resmi 2015-04-02 20.25.51

Gönderi sıklığınızı Facebook Insight’dan inceleyip, belirleyerek doğru gün ve saatte oluşturun. Kaliteli ve yaratıcı içerikler oluşturmaya bakın.

 

8- Trend Topic olun
Trend Topic özelliği Facebook’ta Amerika’da açık olsa da yakında gelecek olan bu özellik ile markalar Twitter’da olduğu gibi Facebook’ta Trend Topic olma durumunda yarışacaklar.
 Ekran Resmi 2015-04-02 20.49.27
Ekran Resmi 2015-04-02 20.49.59
Gerçek zamanlı pazarlama metodunu da kullanarak Facebook’ta konuşulan marka olmak, beğeni, yorum, erişim ve etkileşim sayılarının yüksek olması içeriğinizin haber kaynağında daha sık görünmesinde olanak sağlamış olacak. Konuşturan içerikler oluşturun ve gündemi takip edin.

 

9- Negatif geri bildirimlerinizi inceleyin
Facebook Insights bölümü 4 tip negatif geri bildirimi sunuyor.
 • Bu içeriği gizle
 • Tüm içerikleri gizle
 • Sayfayı spam olarak raporla
 • Sayfayı beğenmekten vazgeç
 • Negatif bildirim gönder
Ekran Resmi 2015-04-02 20.59.08 
Facebook size bu rakamları Insight bölümünde istatistikler olarak sunuyor. Ancak bunu yanında genel içerik etkileşimlerinizi de baz olarak düşünmekte yarar var.
Ekran Resmi 2015-04-02 20.51.46
Negatif geri bildirimlerin incelenmesi ve bunun yorumlanması gerekiyor. Negatif geri bildiriminizi inceleyin. Kullandığınız ses tonundan, görsel seçiminize kadar sağlanan bu geri bildirimler size rehberlik edecektir.

 

10- Raporlayın
Facebook’ta organik içeriğin halen değeri var. Sunduğunuz içerikler insanlara bir şey öğretir, eğlendirir, düşündürür ya da bir değer katar. Oluşturulan bu içerikler dahilinde sayfanızın tüm metriklerini doğru yorumlamak gerekiyor.
Ekran Resmi 2015-04-02 21.02.31Ekran Resmi 2015-04-02 21.02.37Facebook Insight bölümünden dışa aktar butonuna tıklayarak sayfanızın tüm rapor dökümlerine yukarıdaki gibi excel tablosunda ulaşabilirsiniz. Yukarı tabloda sarı renkli işaretlenen sütunlarda yayınlanan içeriklerin gün ve saatine göre organik erişim oranları ve etkileşimleri gösterilmekte. Bu rakamları raporlamada doğru yorumlamak marka ve işletmeninizin geleceği için çok önemli. Oluşturacağınız bu raporlarda yönetici özetleri çıkartarak aylık ya da haftalık olarak performanslarınızı gözden mutlaka geçirin.
Facebook organik erişim ile ilgili aklınıza takılan soruların cevaplarını Facebook çalışanı Brian Boland yanıtlıyor:
https://www.facebook.com/business/news/Organic-Reach-on-Facebook

 

11- 3D Reklamlar
instagram.com/jameson_us adlı hesapta admin olan bir barmen 3 boyutlu Instagram videoları sunarak viski sunumları hazırlıyor. Hazırladığı bu videolar Instagram’da oldukça ilgi çekiyor. Aşağıda izleyebilirsiniz.

 


It’s St. Patrick’s Day. Celebrate with friends near and far, and share a shot with them in the comments below. Sláinte. #LongLiveTheShot by @jameson_us


Slide this shot of Jameson to your drinking buddy #LongLiveTheShot by @jameson_us

Jameson bar New York’ta bulunuyor. Bir bar mekanı, ilk kez hyper-targeted Facebook kampanyası ile tüketicilere ulaşmış.
360i reklam ajansı Facebook ile iletişime geçerek bu 3D video çalışmaları hem Facebook hem de Instagram reklamları ile promote edilmesini sağladı.
Jameson bar’ın bu fikri ilk 3D efektli reklam metodunu ortaya çıkartmış oldu. Jameson bar’ın Instagram’da 18 binden fazla takipçisi Facebook’ta ise 2.2M beğenisi mevcut.

 

12- Cinemagraphs
Durağan ve hareketli görüntüler ile birlikte kullanan cinemagraph, göz alıcı döngüsüyle reklam dünyasını hareketlendiriyor.
GIF formatındaki cinemagraph imajları, aşina olduğumuzun aksine, yaratılan minimal hareketliliklerle gözü yormadan verilmek istenilen hissin öne çıkmasını sağlıyor.
lincoln paint-it-on-429
Son dönemde popülerleşmeye başlayan “cinemagraph” yani “yaşayan fotoğraflar” Facebook Haber Kaynağı üzerinde de yüksek izlenmeler ve pozitif geri dönüşler alıyor. Özellikle otomatik oynatma (Autoplay) özelliği açık olan insanlarda cinemagraph içeriklerinin etkileyici bir bakış açısı sunuyor. (Reklam hedeflemelerinde ise sadece kablosuz ağ üzerinden bağlanan insanları hedefleyebileceğinizi böylece Autoplay üzerinden gösterim almayı kesinleştirebileceğinizi bildirelim)
Türkiye’den ise hepsiburada.com ve Damak Çikolata bu modeli denedi.

 

Özetle; dijital dünyanın dinamiklerine hakim olanlar ve bu değişimlerime ayak uyduranlar kazanacak.

 

Serkan Eskalen
 
Kaynak: Buffer Blog, Courtney Seiter, Social Media Week, Social Media Examiner, Jon Loomer, Buzzsumo, socialfresh.com, searchenginejournal.com, Facebook.

 

Bir önceki yazım olan E-Posta Pazarlaması başlıklı makalem content, e-mail ve e-posta hakkında bilgiler verilmektedir.

Website Comments

 1. Serkan Dinç
  Cevapla

  Herşey hoş güzel ancak içerikleri Türkçeye çevirip paylaşırken. Bahsettiğiniz konunun Türkiye’de kullanılabilir olup olmadığına da özen gösterseniz çok mükemmel olur. Sonuçta Türkçe bir yazının hedef kitlesi Türkçe bilenler olacağı için bu uygulamalar işe yaramayabilir.

  • serkaneskalen
   Cevapla

   Kendi yorumumu katarak oluşturduğum bir yazı. Sanırım trend topic özelliğini kastediyorsunuz. Diğer özellikler Türkiye’de var zaten. Bildiriminiz için teşekkürler.

Post a comment