Facebook, sessiz sedasız reklamların neden gizlendiğini soracak iki yeni güncelleme getirdi.

Facebook’un 1,5 milyarı aşkın aktif reklamvereni bulunuyor. Haliyle kitlelerin çok olduğu yerde de kontrol önemli. Bunun için haber akışında kullanıcıların ne tür reklamları sevdiği Facebook için büyük önem taşıyor.

Facebook, hangi reklamların haber akışında daha çok beğenildiğini anlamak için iki yeni güncelleme yayınladı.

İlk güncelleme, kullanıcılara bir reklamı neden görmek istediklerini soracak. Daha önce Facebook, sağ üst köşedeki çarpı işaretine tıklayarak bir reklamın kullanıcı tarafından görülmemesini sağlıyordu. Fakat yeni güncelleme neden gizlemek istediğini de artık soracak.

Her bir geri dönüş, belirli kullanıcının haber kaynağında ne tür reklamın görüleceğine karar vermek için kullanılacak algoritmaya eklenecek. Facebook ürün müdürü Max Eulenstein, ‘Eğer bir kullanıcı reklamı hakaret içerdiği için görmek istemiyorsa, muhtemelen diğer kullanıcılar için de uygun bir ilan değildir.’  kanısına varmış. Ne kadar doğru tartışılır.

Facebook, ikinci güncellemesi ise nadiren reklamları gizleme seçeneğine tıklayanlar için hazırladı. Facebook ürün müdürü Max Eulenstein, ‘Eğer biri reklamları nadiren gizliyorsa, onlara ne zaman göstereceğimize odaklanacağız. Bu tür kullanıcıların bir reklamı neden gizlediğine daha çok eğileceğiz’ diyor.

Facebook algoritmasını düzelte dursun 1,5 milyarı aşkın aktif reklamveren platformu haline gelmesi bir sosyal ağ mecrası için ulaşılamaz bir elzem olarak nitelendirilebiliriz. Ayrıca Facebook’ta organik erişimin dibe vurması bu 1,5 milyarı aşkın reklamverenin etkisine de dayandırabiliriz. Facebook’ta reklamsız hedef kitleye ulaşmak artık mümkün değil. Yaratıcı içerikleriniz şöyle dursun  milyonlarca marka sayfalarının içinde nasıl fark edileceksiniz?

Yalnız şunu hatırlatalım; Yeni güncelleme tüm reklam verenleri kapsamayacak. Sadece bir grup insanın olumsuz geri dönüşünü bildirdiği reklamlara odaklanılmasını kapsayacak. Ama siz de haber akşınızda gördüğünüz reklamların sağ üst köşesine tıklayarak bu reklamı görmek istemediğinizi ve nedenini belirtebilirsiniz.

Bakalım Facebook reklamverenler için bu algoritmayı iyileştirmede ne kadar başarılı olacak? Açıklamayı okumak için lütfen tıklayın

Bu yazı Turkcell Blog‘ta yayınlanmıştır.

 

 

Bir önceki yazım olan Cross - Device Reklamcılık başlıklı makalem cross, marketing ve media hakkında bilgiler verilmektedir.