Facebook video reklamlarını İngiltere ve Brezilya da dahil yedi ülkede daha hizmete sokmaya hazırlanıyor.

Reuters’ın haberine göre Facebook video reklam hizmetini İngiltere, Brezilya ve beş diğer ülkeye yayıyor. Buradaki önemli hamle, Facebook’un yakından takip ettiği yeni reklam ürünlerinin analizinde görünen, bütçe artışlarıyla alakalı olarak gerçekleşti.

15 saniyelik video reklamları Facebook kullanıcılarının haber kaynağında görünüyor ve tıklanana kadar sesiz olarak otomatik oynuyor. Hatırlarsanız Facebook, video reklamları Mart ayında Amerika’da satışa sunmuştu.

Facebook, Amerika’da NBC ve Progressive Corp gibi markalarla gerçekleştirdiği beta denemelerin güçlü sonuçlar getirdiğini söylüyor ama detaya girmiyor.

Sosyal medya devi, ABD’de olduğu gibi diğer ülkelerde de kullanıcıları rahatsız etmemek için dikkatli davranacak. Önümüzdeki aydan itibaren Fransa, Almanya, Brezilya, Japonya, Kanada, Avustralya ve İngiltere’de başlayacak video reklamları için ilk etapta sadece birkaç markayla çalışacak. Yine her bir reklam videosu Facebook’un video analiz firması Ace Metrix’le ortak kalite kontrol testinden geçecek. Uluslararası reklamların çoğu Eylül ayına kadar Facebook sayfasında görünmeyecek.  Reuters’e göre internet firmasının reklam verenlerle kalite standartlarına tam olarak uyduklarını görmek için birkaç ay çalışmaları gerektiğini söylemiş. Kabul edilen pek azıysa Haziran’dan, yani reklam verenler için avantajlı bir dönem olan Dünya Kupası’ndan itibaren yayınlanabilecek.

Biliniyor ki Facebook’un reklam gelirleri geçtiğimiz yıla göre yüzde 82 artarak ilk çeyrekte 2.27 milyar dolara erişti.

Gittikçe artan bu rakamlar yeni reklam modellerinin de habercisi.

Bu yazı Turkcell Blog‘ta yayınlanmıştır.

 

 

Bir önceki yazım olan Dijital miras başlıklı makalem dergi, digital death ve dijital miras hakkında bilgiler verilmektedir.