Facebook’un gelmişine geçmişine kısa bir gezinti yapalım. Şimdiye kadar ki yapılan en büyük Facebook hatalarını ele alalım.

 

Kullanıcıların duygularıyla oynamak

Facebook Said to Plan IPO Filing for as Early as Coming Week Sadece erkekler kızların duygularıyla oynamıyor. Facebook’ta birçok kullanıcının duyguları ile oynadı. Bu yaz başında ortaya çıkan bir araştırmaya göre Facebook, 700 bin kullanıcısını habersiz olarak laboratuvar farelerine dönüştürmekte bir sakınca görmemiş. Tabii durum gün yüzüne çıkınca yöneticiler mahçup oldu. 2012’de gerçekleştirilen bu gizli deney, Facebook’un kullanıcıların haber akışlarına müdahale ederek, bu kullanıcıların duygusal durumlarındaki etkilerini görmek için yapıldı.

Çığır açan sonuç ise şöyle: Arkadaşları tarafından paylaşılan ‘mutlu’ gönderileri gören kullanıcılar, daha çok ‘mutsuz’ gönderi gören kullanıcılara kıyasla daha mutlu oluyor. Haliyle bu deney Facebook kullanıcılarını rahatsız etti ve bu gerçek Facebook kullanıcılarını bir kobay olarak görülmesine neden oldu.

Facebook’un bir sözcüsü şöyle bir açıklama yaptı: ‘İnsanların bu çalışmadan rahatsız olduğu açık ve biz de bu durum için tüm sorumluluğu alıyoruz.’ dedi.

Artık Facebook, kullanıcılarına The Sims oyunundaki sanal insanlar gibi muamele etmeden önce birazcık daha fazla bilgi verecek.

 

Sürprizlerini mahvetmek

Eşiniz dışarı çıkana kadar bekliyorsunuz, bir tatil sitesine giriyorsunuz ve Paris’te iki kişilik bir hafta sonu kaçamağı ayarlıyorsunuz. Eşiniz yüzündeki mutluluğu görmek için sabırsızlanırken tek görebileceğiniz, eşinizin bu sürprizi Facebook duvarında gördüğü andaki ifade oluyor. Bu durum Facebook’un talihsiz Beacon servisinin birçok gizlilik problemlerinden biriydi. Beacon servisi, satıcıların web sitelerinde gerçekleşen satış bilgilerini kullanıcıların genellikle haberleri olmadan Facebook newsfeed akışlarında paylaşıyordu.

 Ekran Resmi 2014-09-06 19.11.10

Facebok, Beacon’ı 2009’da, yani iki yıldan az bir süre içinde kapattı ve şirkete açılan davada uzlaşmaya varılması için çevrimiçi gizlilik kuruluşlarına 9.5 milyon dolar bağışta bulunmayı kabul etti.

Bilgilerinizi göndermek

 Ekran Resmi 2014-09-06 19.10.51

Farmville oyunu çoğu kimseye zararsız görünebilir ancak 2010’da bir Wall Street Journal araştırması bu oyun ve diğer popüler Facebook uygulamalarının kullanıcıların Facebook ID numaralarını data toplayan reklamcılara ilettiğini ortaya çıkardı.

Bu ID numarası, konumunuz, ilgi alanlarınız ve arkadaşlarınız gibi kişisel bilgilerinizi ortaya çıkarmak için kullanılabilir. Bu bilgiler belli kullanıcılara reklam ağları için de oldukça önemli. Facebook bu konu hakkında özür diledi ve güvenliği sıkılaştırma sözü verdi.

 

Zuckerberg fotoğraf skandalı 1

original-1-580x360     Zuckerberg-spat-with-Schweitzer 

Facebook’un pek çok gizlilik ayarı o kadar karmaşık ki sitenin kurucusu Mark Zuckerberg’in kız kardeşini bile zor duruma sokuyor. Randi Zuckerberg Facebook’ta arkadaşlarıyla paylaştığı özel bir fotoğrafın tamamen yabancı biri tarafından Twitter’da paylaşılması üzerinde şikayette bulundu. Bu yabancı ise pazarlama yöneticisi Callie Schweitzer’di. Schweitzer fotoğrafı kaldırdı ama kaldırmadan önce Randi ile ortak arkadaşları olduğu için fotoğrafın Facebook akışında belirdiğini, çünkü Randi’nin varsayılan gizlilik ayarlarını değiştirmediğini belirtti. Bu ayara göre fotoğraflar sadece kendi arkadaşlarınız arasında kalmıyor, arkadaşlarınızın arkadaşları tarafından da görülebiliyor.

 

Zuckerberg fotoğraf skandalı 2

 mark-zuckerberg-eats-chicken

Mark Zuckerberg 2011’de yaşanan bir fotoğraf sızıntısının merkezindeydi. Sitedeki bir hata, Facebook CEO’sunun bazı özel fotoğraflarının medyada dağılmasına yol açtı. Sitenin hatası garip bir şekilde bir vücut geliştirme forumunda ortaya çıktı: Gizli olarak işaretlenmiş olsa bile tanımadığınız kişilerin fotoğraflarına nasıl ulaşacağının bilgisi adım adım yazıyordu. Hacker, keşfettiği yöntemin çalıştığını kanıtlamak için Zuckerberg’in kız arkadaşıyla evde ölü bir tavuk sallarken görüldüğü fotoğraflarını çalıp yayınladı. Facebook doğal olarak hemen hatayı giderdi ve çok az sayıda insanın fotoğraflarının bu durumdan etkilendiğini açıkladı.

Facebook son zamanlarda güvenlik ve gizlilik kapsamında kullanıcılarına iyileştirmeler ve yenilikler sunup hassas davransada hatasız kul olmuyor değil mi?

 

 

Bir önceki yazım olan Facebook reklam algoritması başlıklı makalem ads, advertising ve algoritma hakkında bilgiler verilmektedir.