Birazdan sayacak olduğum kişilerden bazıları halen Facebook’ta görev alıyor ama bazıları ise şirkette iz bırakan isimlerden. Linkedin, Forbes ve Newsweek’ten araştırılan Facebook’un ilk çalışanları ve yeni işleri.

featured-653

Dustin Moskovitz

Facebook’un ilk CTO’su olan Dustin Moskovitz 2004 – 2008 yılları arasında Facebook’ta görev aldı. Zuckerberg’in oda arkadaşı da olan Dustin, 2008 yılında kurduğu Asana’nın Eş Başkanı olarak görev yapıyor.

Eduardo Saverin

2004’ten beri Facebook’ta çalışan Eduardo Saverin Facebook’un ilk CFO’su. Aynı zamanda kendisi melek yatırımcı olarakta kariyerine devam ediyor.

Gilles Mischler

2005-2010 yılları arasında Facebook’ta IT mühendisi olarak görev aldı. Facebook’un IT yapısını sıfırdan oluşturdu. Mischler daha sonra Playdom isimli firmaya geçti. Geçtikten bir hafta sonra şirket Disney tarafından 700 milyon dolara satın alındı. Buradan ayrıldıktan sonra Nokia’da ağ mühendisi olarak çalışmaya başladı. Şimdi ise yeni girişimlere danışmanlık hizmeti veriyor.

Scott Marlette

2005 – 2010 yılları arasında Facebook’ta mühendis ve ürün müdürü olan Marlette ‘Facebook Photo’ uygulamasının yaratıcısı. Şimdiler de ise Marlette Idea Man’de Kaptan Pilot olarak görev alıyor.

Dan Neff

Dan, 2005 yılında Facebook’ta 6 ay gibi kısa bir süre çalışmış ve ilk işe alınanlardan biri. Şirketteki görevi Facebook’a yeni özellikler bulmak ve geliştirmekti. Şu an Linkedin profiline göre Adobe System’de operasyon bölümünün başında bulunuyor.

Aaron Sittig

Aaron, Sean Parket tarafından göreve getirilen ve siteye damga vuran özellikleri geliştiren kişilerden biri. Facebook’ta fotoğrafları etiketleme ve Beğen butonu bu arkadaşının başının altından çıkmış. Mark Zuckerberg’in de yakın arkadaşı olan Aaron, 2005 yılından beri Facebook’ta dizayn strateji lideri olarak görev alıyor.

Steve Chen

Bu isim nereden tanıdık geliyor derseniz hemen açıklayayım. Chen 2005 yılında birkaç ay Facebook’ta çalıştıktan sonra Youtube’u kurdu ve Google’a 1 milyar dolara sattı. Şu an AVOS isimli şirketin kurucularından.

Kevin Colleran

Facebook’un en uzun çalışanı olan Kevin tam 6 yıl şirkette çalıştı. Kendisi demirbaş kıdemlilerinden. Hatta Mark Zuckberg ile 2004 yazında aynı evde yaşadılar. Aynı evde aynı ortamı paylaşanlar da yollarını ayrılabiliyor. Kevin şu anda hayatına General Catalyst şirketinde melek yatırımcı olarak devam ediyor.

Naomi Gleit

Naomi, 2005 Nisan ayında şirketin ilk çalışanlarından ve şirkette kadın olan iki kişiden biri. Kendisi Facebook’ta kalmayı seçenlerden ve bu tercihinin karşılığını da ürün bölümün başına geçerek almışa benziyor.

Nicek Heyman

Heyman, 2005-2007 yılları arasında Facebook’ta operasyon bölümünün başında görev yaptıktan sonra Friendster ve Twitter’da çalışan Heyman, şimdilerde ShopPad ve PandaWhale gibi girişimlerde yatırımlar yapıyor.

Steve King

Facebook’un medya satışlarını yöneten King, şirkete Panasonic ve Microsoft gibi büyük reklam verenleri katmayı başardı. Şimdilerde melek yatırımcıların kurduğu bir şirketin yönetici ortağı.

Tricia Black

 Facebook’ta haremlik selamlık anlayışına karşı olan şirketin ikinci kadın çalışanı idi. Tricia, Facebook reklamları satışını gerçekleştiriyordu ve daha sonra Facebook’un ilk satıştan sorumlu başkan yardımcısı oldu. 1,5 yıl Facebook’ta çalıştıktan sonra ayrıldı. Şimdi ise bağımsız danışmanlık hizmeti veriyor.

Taner Halıcıoğlu

Sonuncu da bizden biri!  Taner, 2004-2009 yılları arasında Facebook’ta çalıştı.  Sitenin kurucularından sonra gerçek anlamda Facebook’ta dışarıdan işe alınan ilk kişi. Tüm sitenin donanım altyapısını kuran ve şirkette yazılım ve operasyon mühendisi olarak çalışan Taner daha sonra Blizzard Entertainment firmasında mühendis olarak çalıştı. Şimdi ise San Diego’daki Kaliforniya Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği bölümünde öğretim görevlisi.

 

Bu yazı Turkcell Blog‘ta yayınlanmıştır.

 

 

Bir önceki yazım olan Prankvertising başlıklı makalem fear, fear marketing ve korku hakkında bilgiler verilmektedir.