Mağazaya girdiğinizde ürünlerle ilgili tüm bilgilerin, indirimlerin, promosyonların, fırsatların akıllı telefonunuza bildirim olarak gelmesi sağlayan bir teknoloji ile kasa kuyruğu beklemediğinizi düşünün. Sizi o  zaman iBeacon ile tanıştıralım.

Apple ürünlerini sürekli update ettiği gibi kendi oluşumlarına yeni teknolojiler kazandırmadan edemiyor.  iBeacon Apple’ın geliştirdiği, sessiz sedasız lansmanının yapıldığı teknolojilerden biri.

 

Nedir iBeacon?

iPhone 5s ile hayatımıza giren BLE (Bluetooth Low Energy) teknolojisi ile çalışan bu teknoloji alışveriş keyfini daha da eğlenceli ve ilgi çekici bir hale getiriyor. Herhangi bir yere yerleştirilen wireless sensörleri sayesinde verilmesi istenen bilgiler kullanıcının iPhone’una transfer ediliyor.

 

Örneğin bir mağazaya girdiniz diyelim. Telefonunuz, içeriye önceden yerleştirilmiş sensörler ve BLE bulunan cihazınız aracılığı ile mağazada olduğunuzu anlıyor ve ürünler hakkında telefonunuza bildirim şeklinde bilgi gönderiyor. Sadece bilgi değil; kuponlar, indirimler, promosyonlar hakkında bilgi almakta bu şekilde mümkün oluyor. Henüz hayata geçen NFC teknolojisini bile geride bırakacak olan iBeacon, telefonunuzu cebinizden çıkarmaya gerek duymadan ödeme yapma imkanı sunuyor. Kasa kuyruğu beklemek böylece sona eriyor. NFC teknolojisinde cihazınızı NFC cihazınıza yaklaştırmanız gerekirken iBeacon ile buna bile gerek duymadan ödeme yapabiliyorsunuz.

3021989-poster-shopbeakonz

iphone-ibeacon-nfc

Perakende mağazaları bu alandaki tek potansiyel kullanıcı değil. AP’in haberine göre ABD’deki beyzbol kulüpleri önümüzdeki yıl içerisinde stada gelen taraftarların tesiste rahatlıkla yollarını bulabilmeleri ve kendilerine özel fırsatlardan yararlanabilmeleri için bu teknolojiyi kullanmayı planlıyor. Forbes ise iBeacon’ın iPhone 5S’teki parmak izi tanıma özelliği birlikte mağazalarda sıra beklemeden hızlı ödeme imkanı sağlayacak birer sanal cüzdan olarak kullanılabileceği görüşünde.

Bu teknoloji sayesinde belki de artık oturduğumuz yerden sipariş verebilir ve hatta ödemede yapabiliriz gibi görünüyor. PayPal şu anda uygulamasını bu teknoloji ile entegre etmiş durumda. Telefonunuza PayPal indirdiğiniz takdirde, eğer iBeacon sistemi mağazada kullanılıyorsa telefonunuza oradaki ürünler ilgili bildirimler geliyor ve alışverişinizi kasaya bile yaklaşmadan, söz ile onayladıktan sonra bitirebiliyorsunuz. Teknolojinin ve inovasyonun gelişmesiyle indoor pazarlama yeniden yapılanıyor ve gelecek bizi bu yöne doğru götürüyor.

 

Bir önceki yazım olan İçerik pazarlamasında yükseliş dönemi başlıklı makalem content, görsel ve içerik hakkında bilgiler verilmektedir.