İçerik pazarlaması ve içerik üreticileri günümüzdeki en önemli konularından biri.

Konunun bütün tarafı için çeşitli fırsatlar sunan içerik pazarlamasında tüketiciyle bağ kurmada iki noktadan söz etmek mümkün. Birincisi, daha plansız ve kendiliğinden yapılan içerik pazarlaması çalışmaları. Burada pazarlamacılar tüketicilerle daha fazla temas kurmak için elden geldiğince hızlı ve plansız şekilde çeşitli kanallardan içerik paylaşıyor. İkinci yaklaşımdaysa daha planlı ve stratejik bir içerik yönetimi söz konusu. Bunu yapabilmek için ise uzun vadeli bir plan oluşturularak gerekli yatırımların yapılması ve içerikte nitelik ile etki unsurların göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Firmalar artık gelenekselleşmiş pazarlama yöntemlerini bir kenara bırakarak yenilikçi çözümler geliştirmenin peşinde koşuyor diyebiliriz.

Bu yöntemlerden biri: İçerik pazarlaması

Şirketler içerik pazarlamasıyla potansiyel müşterilere ulaşabildikleri gibi küçük maliyetlerle imajlarını da tüketicilerle paylaşabiliyor.

Markalar için içerik pazarlamanın önemini Unilever üzerinden açıklayabiliriz: Unilever’in Facebook’ta 100 milyondan fazla takipçisi ve binden fazla içerik üretici bulunuyor. Bu veriler göz önüne alındığımızda firmanın dünyadaki en önemli içerik pazarlaması kurumlarından biri haline geldiğini görüyoruz. Unilever 2013 yılında küresel medya çalışmalarını daha tutarlı ve verimli hale getirmek için pazarlama yazılımları geliştiren Percolate ile anlaştı.

Percolate’in yazılımlarını kullanmaya başlayan Unilever, içerik verimliliğini artırdığı markalarını daha sağlam hale getirdi. Firma bunun yanı sıra Percolate’in görsel yönetim araçları ve medya yönetim çözümleriyle pazarlama ekiplerinin hem görsel kalitesini yükseltti hem de dijital pazarlama tutarlılığını daha da vurgulamaya başladı. İki firmanın yürüttüğü pilot çalışmalarının ardından Unilever’in 30 küresel markası için 40’tan fazla ajansı kapsayacak şekilde genişletildi. Öte yandan, bütün bu sürecin sonucunda Unilever’in 2013’te 10 milyon dolardan fazla tasarruf ettiği tahmin ediliyor.

Öte yandan B2B alanında klasik bir blog olarak bilinen Intel’in IQ isimli blog’u tasarım, teknoloji, sosyal medya ve büyük veri gibi konuları kapsıyor. Intel çalışanlarının yönettiği IQ, yazılan özel bir algoritmayla çalışıyor. Bu algoritmayla çalışanların ürettiği ve onların dikkatini çeken konulara yer veriliyor.

2014’te şarkıcı ve söz yazarı Lana Del Rey yeni bir Tumblr hesabı açtı. Del Rey’in prodüksiyon ekibi için fazla bir çaba gerektirmeyen video çalışmasına 20 binden fazla yorum geldi.

Okuduğunuz gibi büyük yada küçük firma fark etmeksizin içerik pazarlamasını etkili ve doğru stratejiler ile kullananlar güzel başarılar yakalıyor.

Bir an evvel müşterilerinizi markanızın destekçileri haline getirin ve bağ kurmayı başlayın.

 

Kaynak: Digital Age

Bu yazı Sosyal Medya Kulubü Dergisi Mart 2015 sayısında yazılmıştır.

Desktop13

 

Bir önceki yazım olan Hepimiz homo collaboran mıyız ? başlıklı makalem ekonomisi, girişim ve marketing hakkında bilgiler verilmektedir.