Mobil cihazların ve sosyal ağların etkisiyle 2014 yılında görsel yaratıcılık dijitalde başarılı projeler çıkarabilmenin başında geliyor. Dijital kampanyaların önemli adımlarından sosyal medya platformlarında kullanıcılarla engage oluşturmanın bir yolu olarak görsel kullanımının önemi git gide daha da artıyor olması ve metne duyulan ihtiyacında kalkıyor olması bu durumun habercisi. Görselce dilini iyi bilmek gerekiyor.  Örneğin, Tinder ve benzeri aplikasyonlar online tanışma sürecini kelimelerle dolu profillerden arındırıp bunun yerine hızlıca ‘scroll’ edebilen  fotoğrafları tercih ediyor.

İçerik pazarlamasında artık markalar tüketiciye daha başka nasıl içerik sunarız? arayışının derdindeler. 2014 yılına girmemiz ile birlikte müşterilerden gelen maillerin ve toplantıları detayları bunları işaret ediyor.

Hatırlarsanız geçtiğimiz son birkaç yıl içinde Facebook’un marka sayfalarında durum güncelleme yönteminin yeni dönüm noktasına ulaştığına tanık olduk. Artık işletmelerin engagement oluşturması ve hayranlarının ilgisini çekmesi gittikçe zorlaşıyor. Zaten marka çok, rekabet çok ama ayrıcalık ve farklılık yoksa markaların ayrışmasında ve kitleyi kendine sürüklemesinde zor günler bekliyor diyebiliriz.

Düşünün sosyal paylaşım siteleri, durum güncellemesini tanıttığı zamandan bugüne bir değişim geçirmiş durumda. Şu gerçek bir etki ki hayran sayfalarında ilgiyi toplamanın ve yapılan paylaşımlarda engagement’ı arttırmanın en iyi yollarından biri fotoğraf kullanımı. Tabi video’nun katkısıda yadsınamaz.

Görsel kullanımı online platformları daha iyi bir hale getiriyor. Sosyal medya dünyasında da yüksek çözünürlüklü fotoğafları kullanmak, içerik düzenlemesinin olmazsa olmazlarından. Oluşturulan içeriğe görsel eklenmesiyle anlatılmak istenenin ne ölçüde daha etkili sunabildiği sorusu 2014 yılında hem markaların hem de ajansların kampanya süreçlerinde kendilerine en çok sorduğu soruların başında gelecek.  Tabi metinlerin ve kelimelerinde etkisi büyük ama kreatif ekibe ve art direktörlere bu zamanda daha çok iş düşüyor.

efsanevi_icerik_pazarlamasi_icin_alti_prensip_700

Örnek vermek gerekirse, her ne kadar Derya Baykal tarzı işlerin paylaşıldığı bir ağ olarak bilinsede Pinterest, popüler sosyal ağlar sıralamasında üçüncü sırada. Sosyal medyada popülerliğini kazanmasına görsel kullanımına ağırlık vermesine borçlu olduğu söylenebilir.  Pinterest, 2013 Temmuz-Eylül aralığında sayfa gösterimleri yüzde 210 artış yaşadı. Site, yüksek çözünürlüklü ve paylaşılabilir görsel kullanımının önemine dikkat çekiyor.

Facebook’un Ekim 2013’te Zaman Tüneli’ne geçişiyle, görsel kullanımında şimdiye dek bahsedilmeyen büyük bir etkiden bahsedilebilir. Zaman Tüneli’nde daha büyük boyuttaki fotoğraflar ve büyük kapak fotoğrafı, görsel kullanımını kullanıcı için daha dikkat çekici hale getirdi. Zaten Facebook’un fotoğraf startup’ını satın almak istemesi de yine facebook’un görsel takıntısının olmasına ışık tutan bir başka gösterge.

Kullanılan medya türlerine göre Facebook paylaşımlarının engagement oranları fotoğraf yüzde 37, video yüzde 31, yalnızca metin yüzde 27, link ise yüzde 15 paylaşım oranını sunuyor.

İçerik pazarlamasında yükseliş dönemi 2014′te evrildiği yön olarak daha zengin medya deneyimleri ve görsel katkı içeriği üzerine gidecek. Çağı yakalayıp müşterileri ile daha başarılı bir iletişim kurmak isteyen markalar artık içerik stratejilerini bu kanalda yoğunlaştırmaları gerekiyor.

 

Bir önceki yazım olan Bitstrips çılgınlığı! başlıklı makalem bitstrips, content ve social media hakkında bilgiler verilmektedir.