Geçtiğimiz günlerde instagram küçük bir gazeteci grubunu San Francisco’da bulunan ofisine davet etti ve algoritması ile ilgili yararlı bilgiler paylaştı. Neler konuşulmuş bir göz atalım;
Instagram, Instagram feed’inizde gördüklerinizi belirleyen üç ana faktör olduğunu ortaya çıkardı:
  • İlgi çekicilik
  • Zamanlama
  • İlişki
Instagram feed sıralamasında daha küçük bir rol oynayan üç ek faktör daha var. Bunlar;
  • Sıklık
  • Takip etme
  • Kullanım

 

1- İlgi çekicilik: Bir yayın hakkında ne kadar önemsediğinizi tahmin eder.

Instagram algoritmasında, öncelikle ilginizi çekeceğini düşündüğünüz içeriği göstereceğini bizlere sunmuştu. Instagram akışındaki fotoğrafların ve videoların sırası, içerikle ilgileneceğiniz olasılığa , gönderenin kişiyle olan ilişkisine ve gönderinin güncelliğine bağlı olacak şekilde güncelleniyor.
Instagram, ilgi alanlarınızla alakalı olan içeriklerinize daha üst sıralarda yer veriyor. Ancak instagram bu gönderileri nasıl oluyor da çıkarlarına göre bize gösterebiliyor? Tabi bu durum geçmişte bulunduğumuz paylaşımlara, hashtag’ler ve kategorilere göre bizi süzüyor diyebiliriz. Facebook’a gelen resimlerden yüz tanıma teknolojisi özelliği hep bu algoritmaların bir bileşkesi.

2. Zaman

Instagram tarafından paylaşıldığı gibi, bir sonraki algoritmada ki bir anahtar içerik; zamanlama.
Feed’inizdeki fotoğrafların ve videoların sırası, içerikle ilgileneceğiniz olasılığa, gönderenin kişiyle olan ilişkisine ve gönderinin güncelliğine bağlı olacaktır.
Instagram haliyle bizlere yakın olan ve sonuç olarak daha alakalı olan yayınları göstermek istiyor. Geçen haftaki bir fotoğraf  bizi bir saat öncesine kadar ilgilendirmeyebilir. Bu nedenle, büyük bir gönderiye sahip olsa bile, Instagram birkaç gün veya hafta öncesine ait yayınlar yerine daha yeni yayınlar gösteriyor. Bu son yayınların feed’inizde daha yüksek sıralarda yer aldığını ve yayınınızın zamanlamasının alakalı olduğunu gösterir.
Instagram algoritması sadece mevcut ziyaretinizle son ziyaretiniz arasındaki yeni mesajları içeriyor. Örneğin, Dün gece saat 11’de ve bu sabah saat 9’da Instagram’ı ziyaret ettiyseniz ve aralarında oluşturduğunuz 50 gönderi olduğunu varsayalım. Algoritma, yalnızca oluşturulan 50 gönderiyi sıralar ve dün gece saat 23’ten önce gelen gönderileri içermez.

3. İlişki: Düzenli olarak etkileşime girdiğiniz hesaplar

Instagram şunları belirtiyor:
Kaç tane hesap takip ederseniz edin, en iyi arkadaşınızın son gönderilerini görmelisiniz.
Tıpkı Facebook gibi.  Instagram arkadaşınızın ve ailenizin önemli yayınlarını görmemizi istiyor. Örneğin arkadaşınızın angajmanı hakkındaki bir gönderiyi kaçırmanızı istemez. Bu , “en iyi arkadaşlarınızdan” içeriğin feed’inizde daha yüksek yer alacağını gösterir.
Instagram algoritmasının “en iyi arkadaşlarınızı” belirlemek için geçmiş etkileşimlerinizi incelediğinize bakıyor.
  • İçeriği beğendiğiniz kişiler (muhtemelen hikayeler ve canlı videolar dahil)
  • İletiyi yönlendirdiğiniz kişiler
  • Aradığınız kullanıcılar
  • Gerçek hayatta tanıdığınız insanlar
Facebook’ta ve instagram’da yanınızda çalışan çalışma arkadaşınız bir anda arkadaş ekle şeklinde karşınıza çıkması neye bağlı? Ya o sizi aradı ya da siz onu aradınız ama eklemediniz. Bu durumda da gel ekleşin, tanışın ve kaynaşın demek isteyen Facebook ve instagram olaya el atıyor.
Bunlar, Instagram algoritmasında kullanılan kesin ölçütler olmasa da, Instagram’ın muhtemelen sizin ilgilendiğiniz hesapları “önemsediğiniz kişiler” olarak değerlendirdiği bir ipucu veriyor.

4- Sıklık: Bir kullanıcı Instagram ne sıklıkla açılır?

Bir kullanıcı Instagram’ı her açışında, algoritma son ziyaretlerinden bu yana en iyi mesajları göstermeye çalışacaktır.
Dolayısıyla, Instagram’ı günde bir kez açarsanız, muhtemelen Instagram’ın algoritmasının o gün için en alakalı olduğunu düşündüğü gönderileri görürsünüz. Ancak, Instagram’ı saat başı açarsanız, daha önce görmediğiniz en alakalı içeriği size göstermeye çalışır.

5- Takip etme: Bir kullanıcının takip ettiği tüm hesaplarındaki içerikler

Instagram üzerinde binlerce hesabı izlerseniz, algoritmayı uygulamanın her açılışında size nelerin gösterileceğine karar vermek için daha fazla içerik sıralar. Bu çok sayıda kullanıcıyı takip eden kullanıcıların her bir hesaptan daha azını görebileceği anlamına gelirken, birkaç seçen hesabı takip eden kullanıcıların en yakın arkadaşlarından veya sık kullanılan hesaplarından daha fazlasını görmeleri olası oluyor.

6- Kullanım: Bir kullanıcı Instagram’da ne kadar zaman harcıyor?

Bir kullanıcının Instagram’a ya da kısa oturumlara göz atma eğiliminde olup olmadığı, algoritmanın gösterdiği şeyi de etkileyebilir. Bir kullanıcı Instagram’a kısa ziyaret etmeyi tercih ederse, algoritma ilk önce en alakalı yayınları göstermesini sağlarken, daha uzun tarama oturumlarını tercih eden kullanıcılar için daha fazla göz atmak için daha yeni bir içerik kataloğu sunabilir.
Gerçek şu ki, insanlar genellikle Instagram’ı ziyaret ettiklerinde tüm yeni gönderileri göremiyor. Instagram tarafından yapılan bir araştırmada, algoritmadan önce kullanıcıların, yayınlarındaki yayınların yüzde 70’ini ve yayınlarındaki  arkadaşlarının yüzde 50’sini kaçırdıklarını görülmüş. Ancak, Instagram’ın 800 milyon kullanıcısı, arkadaşlarının yayınlarının yüzde 90’ını gördüklerini bildirmiş.
Özetlersek ilgi çekici, alakalı ve zamanında içerik oluşturduğunuz sürece, algoritma aslında sizin için bir avantaj konumuna geliyor diyebiliriz.

 

 

Kaynak: Techcrunch ve Buffer Blog

 

 

Bir önceki yazım olan Yeni ‘Vero’ uygulaması ile tanışın! başlıklı makalem anti ads, Ayman Hariri ve ello hakkında bilgiler verilmektedir.