Sosyal medya ağlarındaki nüfus giderek artarken uygulamalar arası yeni güncellemeler, benzer özellikleri kullanarak yeni savaşlara imza atıyor. En son bu savaşa dahil olan instagram, yeni güncellemesi ile kullanıcılarını şaşırttı.
Instagram bizler için anlık yaşantımızın filtreli ve sanatsal hali diyebiliriz. Snapchat ise yaşantımızın anlık ve eğlenceli bir hali. Durum böyle olunca instagram biraz ‘Hadi biraz eğlenelim!’ dedi.
Geçen haftalarda instagram’a gelen yeni güncelleme ile Snapchat’teki gibi 24 saat saklanan bir story özelliği eklendi. Bu story özelliği ile çizim, yazı ve emojiler ile birlikte çektiğiniz fotoğraf ve videoları profilinize ekleyebiliyorsunuz.
Instagram aslında daha sanatsal takıldığımız bir mecra idi. Şimdi ise anlık video ve fotoğraf çekimleri ile birlikte profil fotoğrafımızın içine story yüklemeleri de yapıyor.
Instagram story’inize bir fotoğraf ve video gönderdiğinizde instagram profil fotoğrafınızın üstünde hoş bir dairesel efekt beliriyor. Her ne kadar alışılmışın dışında bir farklılık olarak gözükse de uygulama içinde sunulan bu özellik kısa zamanda büyük ilgi gördü.
Instagram’da newsfeed’i takip ediyorken bir yandan da üst yuvarlak kutucuklar şeklinde yer alan story bölümünde kim neler atmış onlara bakma yetimiz zaman faktörümüze de eklendi. Böylece, çok ekran kullanmaktan yana, tek bir ekran içinde birçok ekrana maruz kalmaya doğru gidiyoruz.
Şunu da bilelim: Snapchat’in bugünkü değeri 20 Milyar Dolar! 2013 senesinde Mark Zuckerberg Snapchat’i satın almak isteyip 3 Milyar Dolar önermişti ancak satın alamamıştı. Aradan 2 sene geçti ve Snapchat değerini katladı ve 20 Milyar Dolar seviyesine ulaştı!
Hatırlarsanız Facebook, WhatsApp ve Instagram’ı satın alması ile birlikte instagram’a gelen kısa video seçeneği ile Vine mecrasını küllerine gömdü. Farkındaysanız artık Vine diye bir şeyde konuşamıyoruz.
Snapchat’in şu anki en önemli farklarından birisi komik ve eğlenceli yüz filtreleri. Bu filtreler ile yüzünüze birçok farklı figürler uygulayarak snap atabiliyorsunuz. Hatta birçok insan sadece bu sefer hangi filtre gelmiş diye Snapchat’i kullananlar arasında. Bu filtreleme özelliği eğer instagram’a da gelirse yapısını bozabilir düşüncesindeyim. O yüzden instagram’ın bu konuda Snapchat’e bire bir benzemesi şimdilik için pek yadsınamaz. Sadece emoji, çizim ve yazı kullanımı bir nabız yoklaması nihayetinde gittiğinin göstergesi.
Sonuç olarak; Snapchat’te attığımız snap’ler furyasına artık instagram’da yeni özelliği ile birlikte dahil olmuş oldu.
Şimdilik bu savaşı kimin kazanacağını öngörmek zor gibi. İlerleyen zamanlarda bu savaşı kimin kazandığını ve ne gibi sonuçlara vardığını rakamlar ile birlikte görmüş olacağız.
BONUS:
Facebook’un Yeni hedefi: PRİSMA
Yapı olarak instagram’a benzeyen Prisma uygulamasını Facebook yakın zamanda satın alma düşüncesinde.
Prisma uygulaması, 1,5 aylık kısa bir sürede 10 milyon indirilmeye ulaştı ve 50 ülkede en çok indirilen uygulama oldu.
Bu yazı CNN TÜRK – Sosyal Medya sayfası için yazılmıştır.

http://www.cnnturk.com/sosyal-medya/instagram-mi-snapchat-mi

Serkan Eskalen

 

Bir önceki yazım olan Monologdan Diyaloga İletişim başlıklı makalem dizi, kanal d ve sosyal medya hakkında bilgiler verilmektedir.