1- Hashtag İletişimi ile Satış

Instagram’da hashtag’ler kullanıcılar ile büyük bir iletişim mekanizması yaratıyor. http://inselly.com/ tool’u bu kapsamda size yardımcı olarak öğelerden bir tanesi.
Yayınladığınız ürünün açıklama bölümüne #inselly etiketini koyuyorsunuz, ilgili bu etiket altında kullanıcılara ürününüz ulaşıyor ve satış yapabiliyorsunuz.
instagram
Kullanıcılar PayPal aracılığı ile Inselly web sitesinden iletişime geçerek ürünlerinizi görebiliyor ve satışlarınızı gerçekleştirebiliyorsunuz. Tabi bunun için kullanıcıların Inselly tool’u kurulu ve Instagram ile entegre olması gerekiyor.

2- Online Mağaza Senkronu

Shopseen https://www.shopseen.com/ adlı multichannel web sitesi ile ürünlerinizi yükleyerek bir e-ticaret sistemine çevirebilirsiniz.
Kullanabileceğiniz mecralar: Instagram ve Twitter
Ayrıca; ebay, Sqaure ve Shopify bu mekanizmayı kullanan sitelerden birkaçı.
instagram shop
Instagram sayfanızın biyografisine ekleyeceğiniz bir link ile müşterilerinize kapsamlı ve bir sanal bir e-store sunumu yapabilirsiniz.
instagram_shop
Ek olarak: Shopeseen uygulaması, açacağınız her online bir mağaza için %10 komisyon aldığını da belirtmeden geçmeyelim.

3- Yorumlar ile Satış Yapın

Soldsie http://new.soldsie.com/how-it-works/ tool’u direkt yorumlar aracılığı ile instagram’dan satış yapmanızı kolayca sağlıyor. Ek olarak bu tool Facebook mecrasında da çalışıyor. Instagram yazılımı ile direk entegre olan bu uygulamada ‘comment selling’ sistemini instagram kanalınızda kullanabilirsiniz.
Ek olarak: Soldsie tüm satışlar üzerinden % 5.9 komisyon ücreti, aylık 49 $ maliyeti temel alan mağaza ihtiyaçlarına dayalı fiyatlandırmaları mevcut.
instagram_pazarlama 

4- Mağazaya Bağlan

Have2Have.It https://have2have.it/ uygulaması instagram satışlarında başka bir soluk diyebiliriz.
Biyografinize link koyarak, müşterilerinizi ara bir landing page ile direk e-ticaret web sitenize yönlendiriyorsunuz. Instagram entegreli ve kolay satış metodunu müşterilerinize sağlamış olduğunuz gibi bir vitrin sayfası da size özel oluşturmuş oluyorsunuz.
instagram_shop
Kendi mağaza vitrininizi oluşturarak size özel kurulan bir landing page üzerinden satışlarınızı gerçekleştirebilir, düzenleyebilirsiniz ve sitenize yönlendirebilirsiniz. Size özel olan bu vitrin mağazasını kullancılar direk e-ticaret sitenize gitmeden belli başlı ürün kategorileri doğrultusunda filtrelemeli mağaza yönlendirmesi yapmış oluyorsunuz.
instagram_shop
Örnek sayfalar için:
https://have2have.it/lulu_frost
https://have2have.it/nylonmag
https://have2have.it/dailylook
Ayrıca ilk 1 ay ücretsiz deneme sürümünü kullanabiliyorsunuz.

5- Online Chat

Letsell.It http://letsell.it/ uygulamasıyla müşterileriniz ile online görüşme sağlayarak instagram’dan satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. ‘Whatsapp’tan da bunu yapıyorlar ya‘ demeyin. Az biraz kurumsal gözükün.
Özellikle müşteri ilişkilerinin çok önemli olduğu bu devirde bu mekanizmaya önem vermeniz gerekiyor. Profesyonel duruş size artı bir değer katacaktır. İşletmenize özel online bir call center gibi düşünebilirsiniz.
1-IbUg2wU89q1ZUMHXZoY9aA
Uygulama ücretiz olarak hem AppStore’da hem de Android’te yer alıyor. Hem alıcı hem de satıcılar için ücretsiz olan bu uygulama satış tamamlandığı takdirde satıcının bu uygulamaya cüzi bir ücret ödemesi yapıyor olmasını da bildireyim.
iOS: https://itunes.apple.com/us/app/letsell/id969975717
Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=it.letsell

6- Tıklanabilir Ürün Galeri Vitrini

Like2Buy http://www.curalate.com/solutions/like2buy/ Curalate tarafından oluşturulan bir uygulama. Instagram profilinize Like2Buy linkini ekleyerek kullanıcılar bu linkte tıkladıkları zaman sizin ürün galeri vitrininize doğrudan gidiyor.
Untitled8
Kullanıcılar instagram profilinizdeki bağlantıya tıklayarak like2buy mağazanızdaki ürün görüntülerinizi tıklanabilir bir galeri oluşturarak müşterilerinize görsel bir zenginlik sunmuş oluyorsunuz. Ayrıca analitik detaylarada ulaşarak karşılaştırmalar yapabiliyorsunuz.

 

Sonuç olarak; okuduğunuz bu satış araçları ileri bir pazarlama platformu olarak değerini artırarak, instagram satış potansiyelinde bir devrim yarattı diyebiliriz. İster küçük ister büyük satışçı olun yenilikçi, profesyonel ve müşteri odaklı çalıştığınız sürece kazanan siz olacaksınız.

 

Bir de henüz markalarımızın keşfetme ve kullanma doğrultusunda ilerleyen Instagram reklamlarını da etkileşim ve trafik yaratmak amaçlı kullanabilirsiniz. https://www.facebook.com/business/ads-guide/?tab0=Mobil%20Haber%20Kayna%C4%9F%C4%B1

 

 

Bir önceki yazım olan Rengini Belli Et! başlıklı makalem colour, marketing ve pazarlama hakkında bilgiler verilmektedir.