Markalar interaktif videolara doğru yönelirken, reklam platformları da aynı oranda benzer alt yapı hizmetleri sunmak için çalışıyor.
Buna en önemli örnekler arasında Kraft’ın 15 saniyelik videosu mevcut. Videoyu izlemeye başladığınızda ürünler ve markayla ilgili pop-up bilgiler içeriyor. Video oynamaya başladığında farenin imlecini ürünlerin üzerine getirirseniz, bir tatlı tarifi ya da ürün detayı alabiliyorsunuz. Bu durum videoyu izlemeyi eğlenceli ve bir o kadar da ilgi çekici hale getiriyor. Aynı zamanda ürünlerden an ve an bilgi sahibi olabiliyor ve satışa yönlendirmede katkı sağlıyor. Videoyu deneyimlemek için lütfen tıklayın.
Reklam ve medya yatırımcılarından Fuisz Media geliştirdiği bu interaktif video reklamcılığından 2.1 milyon dolar toplamayı da başardı.
Kraft ve diğer markalar ürünlerini interaktif videolar ile geliştirmeye devam edeceğe benziyor. Facebook, üçüncü parti web sitelerinde de video reklam hizmeti sunmak için LiveRail’ı satın aldı. Bu durum video reklamcılığın ibresini yükseleceğini anlamına geliyor ve interaktif ögeler ile besleneceğinin de habercisi.
Öte yandan eMarkater’in verilerine göre ABD’de bu yıl dijital video reklamcılığıyüzde 42 arttı ve 6 milyar dolar gelir elde edildi ve bu durum Fuisz Media gibi yüksek profilli reklam ve medya yatırımcılarının dikkatini çekiyor. İnterkatif video reklamcılığı, video reklamcılığın önemli bir parçası olacağa benziyor.
Öte yandan eMarketer mobil reklam gelirlerinin ABD genelinde bu yıl yüzde 9.8 artış gösterdiğini söylüyor. Raporda, gazete ilanlarındaki artışın yüzde 9.3, dergilerdekinin yüzde 8.4 ve radyodaki artışın da yüzde 8.6’da kalacağı ve mobilin bu yılın ilk iki çeyreğinde öne geçeceği söyleniyor.
Markalar 2013’e kıyasla akıllı telefon ve tabletlere yüzde 83 daha fazla yatırım yaptılar. Bu artış reklam pazarının yüzde 30’unun dijital kategoride değerlendirilmesini sağladı.
eMarketer genel reklam piyasasın 2014’te yüzde 5.3 artış göstereceğini ve 180 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor. Bu artışta mobilin de büyük payı var.
Sosyal ağların rekabeti dijital reklam gelirlerindeki artışın temelini oluşturuyor.
Bu yazı Turkcell Blogta yayınlanmıştır.

 

Bir önceki yazım olan Mobil kullanıcı deneyimi başlıklı makalem mobil deneyim, mobil world ve mobile hakkında bilgiler verilmektedir.