İnternet dünyasında dolaşan verilerin sayısal halleri gün geçtikçe artıyor. Bunda en büyük pay sosyal medyaya ait. DOMO’nun yaptığı sosyal medya istatistiklerine göz atıyoruz.
Aşağıda göreceğiniz rakamlar korkutucu gibi gözükse de, aslında bu furyanın içinde bir toz tanesi olduğumuzun da kanıtı. Araştırma şirketi DOMO’nun hazırladığı infografikten önemli detaylara göz atalım.
Twitter’da dakikada başı 277 bin tweet atılıyor. 140 karakter ile bu rakamı çarpsak herhalde yüzlerce kitap ve roman ortaya çıkardı. Instagram’da ise her bir dakikada 216 bin fotoğraf paylaşılıyor. Bu durum görselin gücünü efektler ile süsleyip ne kadar çok sevdiğimizin kanıtı. Tabii bunda selfie (özçekim) akımının da payı yadsınamaz.
Öte yandan Vine’a her dakika 8.333 bin video ekleniyor. Özellikle yurtdışında Vine oldukça popüler. Hatta bu mecralarda popülerlik yakalayıp kendilerine meslek edinmiş fenomenler bile var. Aslında her bir mecra kendi fenomenlerini ortaya çıkartıyor diyebiliriz. Örneğin yeni bir sosyal paylaşım mecrası daha hayatımıza eklense ve popüler olsa orası da kendi dinamiklerinde kendi fenomenlerini mutlaka ortaya çıkartacaktır. Kısaca video içerik tüketimine bayılıyoruz. Bilhassa komik ve eğlenceli olanlara.
Öte yandan WhatsApp’da durum çok daha da ilginç. Her bir dakikada 347.222 fotoğraf gönderiliyor. Online platformlarda fotoğraf göndermeyi de çok seviyoruz. Özellikle WhatsApp grupları bu dinamikten payını fazlasıyla alıyor. Pinterest’te ise her bir dakikada 3 bin 472 görsel pin’leniyor. Özellikle moda ve giyim sektörünün bu rakama katkısı büyük.
Apple Store’da dakika başı indiirlen uygulama sayısı 48 bin. BU rakamın önemli bir bölümünü oyunlar oluşturuyor.
Google’da 1 dakika içinde tam 4 milyon arama yapılıyor. Aradığımız şeyi Google’a sormaktan hiç çekinmiyoruz. Bir bilene değil Google’a sormamız artık farz oldu.
Facebook’ta ise kullanıcılar dakikada 2.46 milyon içerik paylaşıyor. Bunlar video, resim ya da ileti. Bu rakam Facebook’un özellikle içerik gücünü gözler önüne seriyor. Her dakikada 2.46 milyon içerik paylaşılan bir mecrada markanızın farkını nasıl ortaya koyacaksınız? Bu furyada markaların yer edinmesi güçlü bir strateji, kreatiflik ve yüksek bütçeli reklam olanakları ile şekilleniyor diyebiliriz.
Öte yandan her bir dakikada 204 milyon e-posta gönderiliyor. E-ticarette ise Amazon’da dakika başı 83 bin dolar online satış yapılıyor. Alışveriş bitmek bilmeyen bir serüven. İnternette alışveriş yapmanın rahatlığı, kolaylığı ve günlere özel indirim furyaları bize cazip geliyor.
Özetle, günün her dakikasında insanlar internet sayesinde paylaşımları ile boy gösteriyor. Boy gösterdiği bu engin veri denizinin içinde de kulaç atmaya devam ediyor. Online mecralarda paylaşımlarımız arttıkça bu rakamlar da beraberinde artmaktan devam edecek.
Yapılan bu araştırmanın detaylarını infografikten inceleyebilirsiniz.
w575
Bu yazı Turkcell Blog‘ta yayınlanmıştır.

 

Bir önceki yazım olan İnovasyon ülkeler için neden önemli? başlıklı makalem blog, innovation ve inovasyon hakkında bilgiler verilmektedir.