Slideshare
Linkedin ve Slideshare mecralarınızı doğru kullanarak SEO çalışmalarınızda iyileştirmeler kat edebileceğinizi biliyor muydunuz?
Linkedin ve Slideshare kanallarınızı basit birkaç küçük teknik ile optimize ederek organik olarak arama sıralarında üst sıralara yükselebilirsiniz.

 

Linkedin şu anda 347 milyon üyesi ile dünyanın en büyük profesyonel ağını oluşturuyor. 2012 yılına Linkedin, Slideshare’i satın alarak kapsamını genişletmişti. Google’da bunu arama sonuçlarında göstererek Linkedin’i ödüllendirmişti.

 

Çalışmalara başlamadan önce anahtar kelimelerinizi belirlemelisiniz.
Belirlenen bu kelimeleri Linkedin ve Slideshare kanallarınızda optimize etmeniz gerekmekte.
SEO anahtar kelimesi için Google Keyword Planner kullanabilirsiniz. Tabi bunun için Google Adwords hesabınız olması gerekmekte.
https://adwords.google.com.tr/KeywordPlanner

 

Buraya kadar her şey tamam ise hadi başlayalım:

 

1- Linkendin şirket sayfanızı optimize edin
Linkendin şirket sayfanız var ise açıklama alanının üst kısmında yer alan anahtar kelimeleri yıldız * gibi semboller ile mutlaka ayırın. Bu ayırımlar şirketiniz hizmet yada ürünlerini belirleyici şekilde olsun. Boşluk ve semboller ile birlikte yaklaşık 100 karakter metni sınırlayın.
cr-li-company-page-keywords-description

 

Sonrasında ilgi çekici bir şirket açıklaması oluşturun ve belirlediğiniz anahtar kelimeleri kullanın.
Ayrıca sayfanızın Specialties bölümünden yaralanın. Bu bölümü 256 karakter sınırlamasına kadar kullanabilirsiniz. SEO çalışmanıza yarayacak 10 ile 15 arası anahtar kelimeleri de dahil etmeyi unutmayın.
cr-li-company-page-keywords-specialties
Aynı zamanda bir içerik oluştururken insanları sayfanızı takip etmeye yönlendirmeden önce iletilerinizi oluşturmalısınız. Güncellemelerinizde SEO anahtar kelimelerini dahil ettiğinize emin olun.
seo linkedin

Seo Linkedin

 

 2- Linkedin vitrin sayfanızı optimize edin
Linkedin vitrin sayfaları şirket sayfanızın bir uzantısı oluşturur ve özellikle marka veya ürün gamlarına vurgu yapmak için tasarlanmıştır. Şirket sayfaları gibi, Linkedin üyeleri vitrin sayfalarını takip edebilir ve onlara iletileriniz ile güncellemeler gönderebilirsiniz.
Linkedin Showcase

Linkedin Showcase

 

Hedeflediğiniz SEO anahtar kelimelerini vitrin sayfa adınızda ve açıklamanızda dahil edin. Açıklama metninizi 200 karaktere kadar kullanabilirsiniz.
Web sitenizde ilgili hizmet ve ürün sayfası ile ilgili bağlantı sağladığınızı kontrol edin ve insanları linkedin vitrin sayfanızı takip etmesi için davet edin.
Ayrıca durum güncellemeleri yaparken hedeflediğiniz SEO anahtar kelimelerini içerdiğine önem verin.
cr-li-showcase-page-keywords

 

 3- Linkedin gruplarında içeriklerinizi optimize edin
Linkedin’da şimdilik en fazla 50 gruba katılabiliyorsunuz. (Bu grup sınırlamasının neden olduğuna anlam veremiyorum halen?)
Linkedin gruplarınızı ilgi alanlarınıza ve mesleğine göre katılım göstermenizde yarar var. Çünkü gruplara yazdığınız yazılar ve tartışmaların hepsi Google arama sonuçlarında indeksleniyor.
Gruplarına yolladığınız yazılarda SEO anahtar kelimelerinizi dahil edin. Ayrıca gruplarda yer alan yazıların ve tartışmaların altına gelen yorumların yer alması ve bunların uzun uzun yorum dağarcıkları ile çoğalması Google’ın sizi ve yazılarınızı indekslemesinde daha çok yarar sağlıyor ve daha çok ön plana çıkmış oluyorsunuz.
cr-group-update

 

4- Slideshare hesabınızı optimize edin
Google algoritması Slideshare’i seviyor.
Slideshare profilinizde eğer ilgili blog ve websiteniz var ise mutlaka yer verin.
Slideshare sayfası

Slideshare profil sayfası

 

Linkedin’da olduğu gibi Slideshare hesabınızda da belirlediğiniz SEO anahtar kelimelerini mutlaka kullanın. Sektörünüzü belirleyin. Tanımlarımızını * ya da – şekilden ayırarak yazın. Google indekslemesinde mesleki tanımızın ön planda yer alıyor.

 

 Örneğin:

 

Serkan Eskalen Slideshare   Google arama

 

Yukarıdaki örnekte gördüğünüz gibi Digital Communications Consultant diye Google arama çubuğuna yazınca ilk sayfa 7. sırada yer alıyorum ve direk slideshare hesabıma yönlendiriliyor. 😉
Kaliteli backlink’ler Google algoritmalarında en önemli sıralama sinyallerini kapsamaktadır. Mümkün olduğunca Linkedin ve Slideshare hesaplarınızdan backlink verin. Güncel tutun ve içerikleriniz ile bu iki platformda sıkça yer almaya çalışın.
Ayrıca slideshare hesabınızda sosyal medya profillerinizi de ekleyin. Böylece Google aramalarında slideshare hesabınızdan destek alarak Google aramalarında üst sıralarda yer almanıza katkı sağlayacaktır.
Serkan Eskalen Slideshare Social Media
Sonuç olarak:
Google’ın Slideshare ve Linkedin’i çok sevdiği bir gerçek. 🙂
Linkedin ve Slideshare hesaplarınızı SEO uyumlu hale getirerek güncel tutarak ve paylaşımlarınızı da SEO uyumlu şekilde yapmanızda büyük yarar var. Google aramalarında organik olarak üst sıralarda yer almanın nedenlerinde biri de Slideshare ve Linkedin hesaplarının olduğunu unutmayın. Tabi bunun zamanla oluşacak bir süreç olduğundan dolayı çaba göstermeniz ve istikrarlı olmanız gerekmekte.

 

Atıl bıraktığınız ve kurallarına göre oynamadığınız her platformun sizin gelecek indeksinize etki edeceğini unutmayın!

 

 

Kaynak: Chris Raulf – Social Media Examiner yazısından yararlanılmıştır.

Bir önceki yazım olan Facebook’un Dünya Ekonomisine Katkısı başlıklı makalem araştırma, deloitte ve economy hakkında bilgiler verilmektedir.