Potansiyel müşterilerin bulundukları yere göre ürün ya da hizmet pazarlaması yapmanızı sağlayan konum bazlı pazarlama, markaların ve kurumların müşterilerine ulaşmada büyük etkiye sahip. Konum bazlı hizmetlerin işleyiş detayları ise farklılık gösteriyor. Şimdi kısaca bu alanlara biraz daha yakından bakalım.

Konum bazlı hizmetler (LBS)

Genellikle, kullanıcıların konumlarına bağlı olarak bilgi veya eğlence sunan mobil uygulama bütününü oluşturuyor.  Konum bazlı pazarlama, kablosuz internet erişimi alanlarına yakınlıklarına bağlı olarak, mesajlarınızı müşterilere iletmenize olanak sağlar. En yaygın LBS uygulamalarından olan foursquare ve FriendsAround, kullanıcılarının gittikleri yerleri profillerine eklemelerini ve eğer o mekanda sunuluyorsa bulundukları yere özel promosyonlardan faydalanmalarını sağlıyor. Bu tür uygulamaları 2014 yılında daha sık görmeye başlayacağız. Özellikle konum bazlı promosyon tweet gönderimlerinin başlamasıyla olay daha çok çeşitlenecek.

Yakın saha iletişimi (NFC)

İletişim bilgilerinizi 2 mobil cihaz arasında hızlıca paylaşmak ister misiniz? NFC teknolojisi, birbirine çok yakın olan (ortalama 2 ila 20 santimetre) iki cihazın veri alışverişi yapabilmesini sağlıyor. Örneğin bazı akıllı telefonlarda, 2 farklı Google+ hesabı arasında ilgi paylaşımı yapılabiliyor. Ayrıca NFC özelliğine sahip cihalzar mobil ödeme sistemlerinin kullanımı için de hayati öneme sahip. Önümüzdeki dönemde bu teknolojinin de daha sık kullanıldığını göreceğiz.

Bluetooth pazarlama

NFC gibi bu teknoloji de, yakın mesafede veri transferini mümkün kılıyor.  Kablosuz telefon kulaklığı kullandıysanız veya Bump isimli mobil uygulamayla iletişim bilgilerinizi arkadaşlarınızla paylaşıyorsanız Bluetooth kullanıyorsunuz demektir. Bluetooth’un NFC’den farklı olan yanı, NFC’ye göre daha uzun mesafelerde veri alışverişine izin veriyor olması. Ayrıca Bluetooth ile NFC’ye oranla daha hızlı veri aktarımı gerçekleştirebilirsiniz. Bluetooth teknolojisi de konum bazlı pazarlama stratejisi çerçevesinde kullanılan yöntemlerden.

                                           

Konum bazlı reklamcılık (LBA)

Konum bazlı knum bazı reklamcılığı kullanarak yapabilirsiniz. Tüm yapmanız gereken, mobil reklam ağı sağlayıcınıza mağazalarınızın adreslerini içeren bir liste vermekdir. Böylece aradığınız kriterlere uygun kişiler mağazalarınızdan birinin yakınına geldiğinde reklam ağı bölge belirleme aracı ile nilgi alınır böylece mobil cihazlarıyla internette gezinen müşteri adaylarınız, giyim mağazınızın 500 metre ileride olduğunu ve spor kıyafetlerinde yüzde 25 indirim yapıldığını öğreneceği bir reklam ile karşılaşır.

Önümüzdeki dönemde konum bazlı servislerin daha da yaygınlaştığını hep beraber göreceğiz. Bana kalırsa müşteriler de o günleri görme konusunda son derece heyecanlı.

Bu yazı Turkcell Blog‘ta yayınlanmıştır.

 

 

Bir önceki yazım olan Yapay zeka ve sibernetik ilişkiler başlıklı makalem alone, artificial intelligence ve cinema hakkında bilgiler verilmektedir.