ShareThis’in milenyum kuşağıyla ilgili araştırması, sosyal medya paylaşımlarıyla tüketim alışkanlıkları arasındaki bağı gösteriyor.

ShareThis’in yayınladığı yeni bir tüketici raporu Milenyum kuşağının sosyal medyadaki paylaşım alışkanlıklarının satın alma alışkanlıklarıyla doğrudan bağlantılı olduğunu gösteriyor. Reklam sektöründeki çoğu insan, ulaşması en güç yaş grubunun Milenyum kuşağı olduğunu söylüyor. Çünkü reklama karşı daha az tepkiseller. Sadakat az ve tatminsizler.

Peki bunlar gerçekten doğru mu?  ShareThis’in raporu, bu kuşağın dijital paylaşma ve tüketim alışkanlıklarının markalar tarafından çözülebilmesini sağlıyor.

Raporda, ABD’deki 18-34 yaş arası 58 milyon kişi incelenmiş. Dört ay süren bu çalışma 3.1 milyon websitesi ve mobil uygulamayı kapsıyor. Bulgular Milenyum kuşağının yüzde 25’inin sosyal medyada online içerik paylaştığını, yüzde 55’inin paylaşılan içeriğe tıkladığını gösteriyor. Bu ortalamadan 3.6 ve 2.3 kat daha fazla!

milenyum_kusaginin_satin_alma_aliskanliklari_XY9H_o

Paylaşma ve satın alma arasındaki oran ise şöyle: Milenyum kuşağının yüzde 70’i arkadaşlarının bildirimlerine dayanarak alışveriş yapıyor. Birçok alanda paylaşımda bulunan kuşağın yüzde 47’si, siyaset ve hükümetle ilgili, yüzde 38’i aile ve ebeveynlikle ilgili paylaşımda bulunuyor.

Her sosyal medya mecrasında paylaşımlar değişiyor. Facebook’ta daha çok sanat ve eğlence içerikleri paylaşılıyorken, ekonomi ve finans konuları Twitter’da yoğun olarak görülüyor. Alışveriş için Pinterest’i, bilim ve teknoloji için Reddit kullanılıyor.

Bu bulgular markaların Milenyum kuşağına yaklaşmasında kolaylık sağlayabilir. Gençliği yakalamak ve o gençliği bağlı tutabilmenin mücadelesini kazanan markalar ayakta kalacak gibi.

 

Bu yazı Turkcell Blog‘ta yayınlanmıştır.

 

 

Bir önceki yazım olan Facebook'un en büyük hataları başlıklı makalem errrors, facebook ve facebook marketing hakkında bilgiler verilmektedir.