Günümüzün internet bankacılığı ve mobil bankacılık hemen her bankanın gözdesi haline gelmiş durumda. Ancak dijital bankacılık çok yakında her ikisinin de ötesine geçecek gibi görünüyor.
Bu yıl bankacılık sektöründe sıklıkla karşılaşılacak trendleri şöyle sıralayabiliriz:

 

Tap to pay ile kartsız ödeme işlemleri
Uzun yıllardır kredi ve banka kartlarıyla yapabildiğiniz her şeyi cep telefonunuzla yapmanıza imkan sağlayacak gelişmelerin olacağı konuşuluyordu. Bu konuşmalar sonunda gerçeğe dönüşüyor.
Android işletim sistemli telefonlar yaklaşık iki yıldır, NFC(Yakın Alan İletişimi) teknolojisiyle çalışan çiplerle birlikte üretiliyor. Bu teknoloji telefonlarınızı bağlantısız kart gibi kullanmanızı sağlıyor. Bunun yanı sıra Android 4.4 Kitkatlı telefonlar bir yıldır mobil ödeme işlemlerini kolaylaştıran HCE teknolojisiyle üretiliyor. Bu da 2015 yılında Android bankacılık uygulamalarıyla mobil ödemelerin daha fazla yapılacağını gösteriyor.
Apple’da geçtiğimiz aylarda iPhone 6’da parmak iziyle ödeme yapmamızı sağlayacak olan ApplePay teknolojisinin yanı sıra, NFC teknolojisini de kullandıklarını duyurmuştu. Bu durumda Apple, hem kendi telefonlarında bankaların mobil uygulamalarla ödeme teknolojisini kullanmasına izin veriyor hem de ApplePay ile onların rakibi olarak konumlanıyor.
2015’te yalnızca bankaların değil farklı sektörlerden pek çok şirketin telefonumuzla ‘tap to pay’ sistemiyle ödeme yapmanızı sağlayacak uygulamalar geliştirdiğini göreceğiz.
apple-pay-iphone-6

 

Oyunlaştırma
Bilgisayar oyunlarında gördüğümüz konseptlerin günlük yazılımlara, uygulamalara ve internet sitelerine adapte edilmesiyle yaratılan oyunlaştırma örneklerine son yıllarda daha sık rastlar olduk. Bu elbette kullanıcının arayüzünü SpaceInvaders oyununa çevirmek anlamına gelmiyor. Daha çok puan toplama kademe kademe ilerleme gibi konseptlere başvuruluyor. Bankacılık uygulamalarında da oyunlaştırmadan yararlanan bankalar var. Bu sektörde oyunlaştırma, kullanıcının internet ve mobil bankacılıkla etkileşimini artırma üzerine kurulu olarak kullanılıyor. Böylece dijitalin daha fazla kullanılması, fiziksel banka şubelerine rağbetin azalması amaçlanıyor. Oyunlaştırmanın diğer dijital girişimlere göre hem kullanıcı deneyimi hem de etkileşim anlamında, bankacılık sektöründe çok da etkili olduğu söylenemez.

 

Omni-channel devri
Omni-channel bankacılık, şubeli bankacılık ile dijital bankacılığın kombinasyonundan oluşan yeni bir anlayış. Bu iki kanalın kusursuz entegrasyonuyla mükemmel müşteri deneyimini yaratmak mümkün.
Diyelim ki bir gece, İspanya’ya taşınma konulu bir film izliyorsunuz. Bankanızın internet sitesinde ya da uygulamasında İspanya’daki mortgage kredileriyle ilgili bir arama yaptınız. Aynı haftanın ilerleyen günlerinde ATM’den para çekmek için şubeye gittiğinizde, elinde tabletle yanınıza yaklaşan bir banka çalışanı, bankanın yurtdışında verdiği mortgage kredileriyle ilgilenip ilgilenmediğinizi sorabilir. Banka çalışanı, ATM ya da telefonunuzdaki konum bazlı servisler sayesinde ya da kapıdaki yüz tarayıcı cihazın yardımıyla sizi tanımış olabilir. Tüm bunlar şu an için kulağa hem biraz gerçek dışı hem de rahatsız edici gelebilir. Ancak gelecek günlerde tüm bankların, müşterilerinin profillerini anlaması, tanımlaması ve kimlerin omni-channel deneyimler yaşamaktan memnuniyet duyacağını tahmin etmesi gerekiyor.

 

Niche bankacılık uygulamaları
Bugünlerde bankalar ana platform olarak bankanın mobil uygulamasına odaklanıyor. Ancak dijital bankacılığı düşük maliyetli ikinci bir kanal olarak gördükleri günlerden, rekabet avantajı sağlayıp fark yaratan bir araç olarak kullanacakları günlere geçiş sürecindeler. Bu nedenle de müşteri kazanma odaklı düşünerek ana uygulamalarını yanı sıra niş kitlelere hitap eden yeni uygulamalar yaratmaları gerekiyor. Buna örnek uluslararası para transferleri olabilir. Western Union ve Moneygram gibi oyuncuların domine ettiği sektör oldukça büyük. Ancak son zamanlarda TransferWise, Xendplay ve Xoom gibi yeni online oyuncuların sektöre girişiyle, pazar payları dağılıyor ve işlemler daha uygun ve ucuz maliyetlerle halledilebiliyor. Bankalar, mobil uygulamalarına bu fonksiyonel özelliği dahil edebilecekleri gibi, uluslararası para transferini yoğun olarak kullanan yeni müşteriler edinmek için yeni bir uygulama ve bunun yanı sıra uygulamayı tanıtmalarını sağlayacak dijital pazarlama kampanyası yaratabilirler. 
13570872663_c65d7e5e59_k

 

Konum odaklı hizmetler ve teklifler
Telefonunuz, tabletiniz ve bilgisayarınız, hepsi nerede olduğunuzdan ya da ne yaptığınızda haberdar. Evde televizyon izliyor, dışarıda koşu yapıyor ya da yurtdışında seyahat ediyor olabilirsiniz. Doğru teklifleri doğru müşterilere ulaştırmak isteyen e-ticaret şirketleri için kullanıcı bilgileri altın değerinde. Bunu hepimiz internette zaman geçirirken karşımıza çıkan display reklamlardan da anlıyoruz. Sadece nerede olduğumuz bilgisine dayanarak değil, online dünyada neler yaptığımız bilgisi kullanılarak, hatta demografik durumumuz, sosyal statümüz göz önünde bulundurularak karşımıza çıkan reklamlar var.
E-ticaret şirketleri gibi bankalar da aynı bilgileri kullanarak GoogleAds, Facebook Ads, Linkedin gibi platformlar aracılığıyla bize özel servisler ve ürünler sunuyor. Bu nedenle bunu kendi internet siteleri ya da mobil uygulamaları aracılığıyla yapmaya başlayacak olmaları da hayal değil.
Diyelim ki evdesiniz, internet ya da mobil bankacılığı kullanarak 10 dakikadan fazla zaman geçirdiniz. Faturalarınızı ödediniz, birkaç havale işlemi yaptınız. Finansal bir düzenlemenin tam ortasındanız. Bankanız bu fırsatı değerlendirerek, karşınıza bankanın yeni finansal planlama uygulamasıyla ilgili bir tanıtım çıkabilir.

 

Özetle, yukarıdaki trendlerin yeni nesil bankacılığa yönelip nasıl şekilleneceğini ve bankaların bizlere sunacakları faiz oranlarında ziyade hayatımızı kolaylaştırarak, şubeye hiç gitmeden tek tıkla veya tek tuşla hızlı ve güvenilir bir yapıda günümüz trendlerini takip ederek daha başka neler yapabileceklerini görmeye başlayacağız.

 

Kaynak: Digital Age

Bu yazı Turkcell Blog‘ta yayınlanmıştır. 

 

Bir önceki yazım olan İçerik Pazarlaması başlıklı makalem content, content marketing ve marketing hakkında bilgiler verilmektedir.