Son 10 yıl içinde dünya büyük bir devrim yaşıyor: Mobil devrim!

Bu akım iş dünyasının dinamiklerini de mobilize ediyor. Tüketicisiyle yeni buluşma mecraları olan mobil platformlar markalar için ‘mobil çağ’ pazarlamanın kurallarının da yeniden yazıldığı bir dönem oluyor.

Son günlerde her işin önüne bir ‘m’ gelmesiyle o işin yeniden tanımlandığı mobil versiyonu hayata geçiyor ve zaman içinde normalleşiyor. Mobil ticaret, mobil ödeme, mobil bankacılık, mobil pazarlama ‘mobil çağın’ en önemli kilometre taşları olarak karşımıza çıkıyor. Bu pazarların gösterdiği gelişimin temelinde ise sürekli artan mobil cihaz ve mobil internet kullanımı var.

Türkiye’de mobil cihaz, mobil internet ve mobil uygulama alanlarında güncel durumun ne olduğunu daha iyi anlamak için rakamların da yardımıyla inceleyelim.

 

Mobil İnternet

35 milyonun üzerinde internet kullanıcısı bulunan Türkiye’de mobilden veri tüketiminde son yıllarda görülen artış dikkat çekiyor. Nisan 2014 IAB Türkiye İnternet Ölçümlemesi Araştırması Gemius verilerine bakıldığında Türkiye’de 12 yaş üzeri internet penetrasyonunda son bir yıla göre yükseliş mevcut. Geçtiğimiz yılın aynı ayında yüzde 44.5 olan bu rakamın bu yıl yüzde 46.7’ye ulaştığı görülüyor. Tablet kullanarak internete bağlananların sayısı geçtiğimiz yılın Kasım ayından 2014’ün Nisan ayına kadar geçen sürede yüzde 80’lik artış gösterirken, telefon kullanarak internete bağlananların sayısı aynı dönemde yüzde 14 artış göstermiş. Pc, akılı telefon ve tabletten gelen sayfa gösterimlerine site bazında bakıldığında ise özellikle, ilan, haber ve video sitelerinin sayfa gösterimlerinde 2013 yılının Kasım ayına göre önemli oradan artış gözleniyor.

 

Mobil Cihaz

Mobil devrimle mobil cihazların kullanımı da gün geçtikçe artıyor. We Are Social Singapore tarafından hazırlanan Sosyal Medya, İnternet ve Mobil Kullanımı İstatistikleri 2014 raporundaki verilere göre Türkiye’deki kullanıcılara günde ortalama 1.9 saatini mobil cihazlar üzerinden internete girerek harcıyor. Pew Reasearch’ün araştırmasına göre cep telefonu kullanıcıların yüzde 44’ü çağrı, mesaj veya e-posta kaçırmamak adına cihazları ile uyuyor. Mobil penetrasyon oranı yaklaşık yüzde 91 seviyesindeyken(BTK Raporu), 2009 yılının Temmuz ayında sunulmaya başlanan 3G hizmetinin 2013 yılının Aralık ayında 49 milyon 266 bin 163 aboneye ulaştığı görülüyor.

 

Mobil Uygulama

2014 yılında mobilde en çok zaman harcanan uygulamalara bakıldığında oyun uygulamalarının lider konumda olduğu görülüyor. Madreport 2014 ikinci çeyrek raporuna göre 2014 yılında mobil kullanıcılar zamanlarının çoğunu uygulamalarda geçirdi ve doğal olarak mobil reklam yatırımları da bu alana kaydı. Mobil uygulamaların sayısı büyük bir ivmeyle büyüyor. Oyun uygulamaları şu an için lider olsa da mesajlaşma ve sosyal ağ uygulamalarının kullanıcı sayısı birkaç yıl içinde oyun uygulamaların kullanıcı sayısını geçecek gibi görünüyor. 2013 yılında WhatsApp, LINE, SnapChat gibi mesajlaşma uygulamalarının kullanımlarının artması ile bu kategoride büyüme yüzde 203 oranına ulaşırken Evernote gibi üretkenlik temalı uygulamalar kategorisi yüzde 149’luk büyüme ile ikinci sırada yer aldı.

 

Mobil cihaz, internet ve uygulamalar konusunda paylaşılan bu rakamlar 2015 yılında yeni bir dönemin bizleri beklediğini ve mobilleşme evriminin hız kesmeden devam edeceğini gösteriyor.

 

Bu yazı Sosyal Medya Kulübü dergisinde yayınlanmıştır.

 

 

Bir önceki yazım olan Online Video Pazarlaması başlıklı makalem ad, advertising ve marketing hakkında bilgiler verilmektedir.