Mobil pazarlama kampanyanızı yönetirken aklınızda bulundurmanız gereken 16 önemli nokta size mobil ve mobile entegre işlerinizde izlenecek adımların bir listesini oluşturuyor.
 1- Web analizlerini inceleyin ve ziyaretçilerin yüzde kaçının web sitenize girmek için mobil cihaz kullanıdığını tespit edin.
2- Amaca uygun mesajlar, mobil pazarlamanın önemli bir parçasıdır. Müşterilerinizin firmanızdan aldığı SMS kısa mesajlar onlarla ilişkinizi geliştirmiyorsa, hizmet aboneliğinden çıkabilirler ve hatta daha da kötüsü sizden satın almayı tamamen kesebilirler.
3- Abonelerinizden geribildirim isteyin. Mobil pazarlama kampanyalarınızı nasıl bulduklarını sorun.
4- Mobil pazarlama kampanyalarınıza karşılık veren müşterileri ve müşteri adaylarını üye yapın. Yarışmalar ve diğer teşvik edici faaliyetlerle yeni aboneler edinebilirsiniz. Müşterilerinize, mobil pazarlama mesajlarının onlara getireceği ek değeri anlatmayı unutmayın.
5- Mobil pazarlama programlarınıza kaydolma işlemi kolay olmalıdır. Bununla beraber gizlilik beyanınızı yayınlamanın ve üyelik bilgilerini nasıl kullanmayı düşündüğünüzü açıklamanın önemini de küçümsemeyin.
6- Abonelerinizden kampanyalarınızın ne kadar faydalı olduğunu derecelendirmesini isteyin.
7- Bölgesel ve lokasyon odaklı mesajlar müşteriniz için çok faydalı olabilir. İndirim, kampanya yada çekiliş ile müşterilerinizi mağaza, mekan ve dükkanlara ziyaret etmeye yönlendirebilirsiniz.
8- Zamana duyarlı bilgiler veya durumlarla ilgili hatırlatmalar mobil pazarlama mesajlarının bir başka kullanım şeklidir. Özellikle bir indirimin bitiş tarihi yaklaşıp son 3 gün! diye patlangaç mesajlar sunmak büyük etki yaratabiliyor.
9- Mobil mesaj kullanımının sıklığı konusunda duyarlı olun. Çok fazla SMS veya MMS mesajı, üyelerinizin abonelikten çıkmasına neden olabilir.
10- Aboneleriniz sizden bildirim almayı seçmişse, durum bilgilerinin önemli olanlarını onlara gönderin. ‘Siparişiniz işleme alındı ve takip numaranız budur’ şeklinde bir bildirimi pek çok müşteri faydalı buluyor.
11- Diğer müşteri hizmetleri uygulamalarında veya pazarlama anketlerinde yapacağınız gibi, cevaplandırılan kısa mesajlara da karşılık verin.
12 – Herhangi bir endişeyi, şikayeti veya geribildirimi kaydedin ve belgelendirin. Şikayet yönetimini zamanında harekete geçirin.
13 – Kampanyalarınızı kısa ve öz ama hedef gruplarınızı da cezbedecek şekilde tasarlayın.
14 – Mevcut müşterilerinizi mesajınızı yaymaya teşvik edin ve motivasyonlarını arttırmak için onlara özel avantajlar sunun.
15 – Mobil pazarlama mesajlarınızı güvenilir bir şekilde yayan ve kaç kişinin mesajları başarıyla aldığı veya kaç adet hata raporu geldiği gibi çeşitli istatislikleri ölçüp size bildiren iyi sistem ve yazılımlarla çalışın.
16- Mobil pazarlamadaki yeni trendlere ve tekniklere hızla adapte olmak, program stratejinizin bir parçası olmalıdır. Mobil kullanıcıların genelde sık değişiklikler beklediğini unutmayın.
Gerçek şu ki, mobil pazarlama yeni bir saha ve bu nedenle de pek çok şirket, müşterileri için bir mobil pazarlama stratejisini tam olarak benimsemiş değil. Ancak bugün yoğun olarak mobil cihaz kullanan ve bu nedenle de mobil bildirimlerinizi alma fırsatını memnuniyetle karşılayacak olan kişilerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Sabırlı olun. Bunun büyümekte olan bir pazar dilimi olduğunu unutmayın.
Bu yazı Turkcell Blog‘ta yayınlanmıştır.

 

Bir önceki yazım olan Uygulamaların vazgeçilmezi: Güncelleme başlıklı makalem app, apple ve application hakkında bilgiler verilmektedir.