61. Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nin resmi sponsorlarından Mobile Marketing Association, mobilde başarıyı getiren 5 kuralı paylaştı.
Campaign Brief 188-thumb-400x103-74731
Mobile Marketing Association (MMA)’ın Cannes Lions Festivali’ndeki İnovasyonunun Mobil Merkezi’nden MMA ”İnteractive Creative Framework” başlığı altında en etkili mobil kampanyaların nasıl oluşturulacağını ve uygulanacağını anlatan bir çalışma yayınladı.
Çalışmada yer alan içgörüler, MMA’ın her yıl düzenlediği Smarties Global Mobil Ödülleri programının kazananlarını da içeren, 450’den fazla global mobil kampanyanın derin analizleri sonucu ortaya çıktı. Çalışma Delta, Dunkin Brands, Mercedes-Benz, Nike, O2, Samsung, Range Rover, Ray Ban, The Coca-Cola Company, Zyrtec gibi tüm dünyadan çok sayıda büyük markanın ve yerel yenilikçinin başarısı yakalamış mobil kampanyalarından yararlanıyor.
Bu başarılı markaların yenilikçi, mobil ve yaratıcı yaklaşımlarının analizinin yapılmasıyla birtakım önemli benzerlikler ve farklılıklar gözlendi ve mobil pazarlama için 5 ana kıstas belirlendi:
1- Marka aktivasyon kumandası
Mobil, tüketicinin markanızla etkileşim kurması için bir uzaktan kumandadır. Mobile, giriş, deneyim ve birlikte ticaret yapmayı sağlayan bir marka kampanyası birleştiricisi olarak kullanmak, tüketicileri sürekli olarak satın alma yolunda tutmanın yenilmez bir yoludur. Burada reklamcılar için bulunan benzersiz fırsat; öncü olmak, dönüşüm, ticaret ve sadakat sağlamak, marka deneyimini tüketicilerine yaklaştırmak için cihazları ve kampanyaları kullanmak gerekli.
2- Şimdiki zaman gibisi yok
Zamanlamanın her şey olduğu söyleniyor ve mobil de tüketicileri şimdiki zamanda, onları motive ederek zamanlamayı hayata geçiriyor. Gerçek zamanlı paylaşılan deneyimlerden yerel uygulamalara, lokasyon bazlı teşvik kampanyalarından dinamik reklam hizmetine, mobilin gücü kişisel olmasında, her yere nüfuz etmesinde ve yakınlığında yatıyor.  Örneğin: Samsung, Galaxy Camera’nın tanıtımı için 32 fotoğrafçı ile anlaştı. Fotoğrafçılar kendi şehirlerini çektiler ve bu  fotoğraflar anında oylandı. Böylece başarılı bir anlık etkileşim kullanıcılar arasında sağlanmış oldu.
3- İçerik kuralları
waterfi-waterproofed-nike-fuelband-checking-fuel-700x700
Rekabet yaratan içerik, araştırma için kullanılan tüm başarılı mobil kampanyaların her zaman kalbindeydi. Pazarlamacılar tüketicilere benzersiz, paylaşabilen, birinci elden ulaşılabilen içerik, oyun, müzik, öykü ve koleksiyonluk eşya sunmuşlardı. Tüm bunların arasındaki ortak nokta, tüketiciyi sarmalayacak ve marka öyküsünün merkezine dahil edecek etkileşim arzusuydu. Bazı durumlarda mobil, markanın tüm iletişim platformlarını bağlıyor, tüketicilerin kendi isteklerine ve istedikleri zamanlara göre markanın sunduğu hizmetlerden yararlanmalarını sağlıyordu.
Örnek: Nike, Fuellband ile tüketicileri içeriğin merkezine koyuyor.
4- Ismarlama tüketici deneyimlerine imkan verin
Tüketiciler kişisel olarak markanın sunduklarıyla bağlantıya geçtiklerinde ve bu deneyimi kendi ihtiyaçlarına, tercih ve zevklerine göre uyarladıklarında herkes kazanır. Açıkça görüldüğü üzere bazı markalar kişiselleştirme açısından diğerlerinden daha iyi ama yine de sonuçlar, marka iletişimini alakalı bir şekilde kişiselleştirme kabiliyetinin daha anlamlı geri dönüş ve etkileşim derinliğine neden olduğunu gösteriyor. Markalar tüketicileri içeri davet edebilir, onlara dinledikleri ve önemli bir etki yarattıklarını hissettirebilir. Onlar da markayla kendi benzersiz deneyimlerini yaşamak için kişisel tercihlerini uygulayabilir.
Örneğin: Nike Primetime  uygulaması ile kullanıcılar kendi deneyimleriyle ilgili videolar oluşturmasını sağlıyor.
nike-nike-primetime-600-37229
5- İşleri halletmek için bir cihaz takımı gerek!
Markalar mobil cihazlara bağlı olacak şekilde çeşitli parçalar yaratabilir. Fayda zaman tasarrufu sağlayarak büyük bir kazanım elde edebilirler. Ellerindeki cihazlarla teknolojik entegrasyonları kullananlar kazançlı çıktılar ve tüm bunlar tüketicinin marka deneyimini benzersiz ve yararlı bir şekilde geliştirdi.
MMA CEO’su Greg Stuart çalışmayla ilgili, ”Yaratıcılık ve inovasyon, markaların mobilde başarılı olmaları için elzem. Anlattığımız bu 5 kıstas, sadece mobilin sağladığı benzersizliği anlatmanın yanı sıra satın almayla ilgili daha stratejik düşünmeleri için pazarlamacılara ve ajanslarına bir taslak olarak sunuldu. Umuyoruz ki bu çalışmayla yeni fikirler doğacak ve endüstrinin mobil yaratıcılık ve etkililikte çıtayı yükseltmesini sağlayacak’’ yorumunu yapıyor.
Örneğin: Google Wallet, mobil uygulaması ile cep telefonunuzu cüzdan olarak kullanmanıza olanak sağlıyor.
Özetle,
1-   Mobil düşün
2-   Anlık etkileşim
3-   Tüketiciyi dahil et
4-   Kişiselleştir
5-   Entegre et

 

 

Bir önceki yazım olan Tatil çantanızda olması gerekenler neler? başlıklı makalem bag, holiday ve holiday bag hakkında bilgiler verilmektedir.

Website Comments

Post a comment