Yeni veriler Facebook videolarının YouTube videolarından daha fazla izlendiğini gösteriyor. Bunun sebebi otomatik oynatma özelliği bu durumu etkiliyor olabilir mi?
Video reklamcılık dünyası comScore kurucusu Gian Fulgoni Beet.tv’ye Facebook videolarının daha çok izlendiğini söylediğinde dikkat alınacak bir demeçte bulundu: Ağustos ayındaki gösterimler bir milyar kadar farkla YouTube’u geçmiş durumda!
Bu istatistiğin ardındaki anahtar etken Facebook’un otomatik oynatma özelliğinin, aşağı doğru kaydırılınca, sesli oynatmasa da videoyu göstermesi. Rakamlar bu özelliğin sayısal olarak büyük bir avantaj sağladığını gösteriyor.
Ekran Resmi 2014-11-23 22.38.15
Diğer rakamlar da aynı özelliğin etkileşim açısından daha az etkin olduğunu kanıtlıyor. Örneğin, Facebook’ta harcanan vakit YouTube’da harcanan vaktin yarısı kadar. Gelir elde etme söz konusu olduğunda, Facebook özelliği YouTube’u yine geride bırakıyor. Çünkü web sayfaları içine gömülen statik görseli YouTube videolarından farklı olarak, bir iki saniye için de olsa kullanıcı Facebook’ta hareketli bir görsel görüyor. Ta ki videoyu geçmek için aşağı kaydırana kadar.
Bu anlamda Facebook video reklamlarının ilk bir kaç saniyesinin daha ilgi çekici olması markaların kullanıcı etkileşimini arttırmasını sağlayabilir.
 Ekran Resmi 2014-11-23 22.36.45
Öte yandan Facebook artık bir mobil firma. Biliniyor ki Facebook’un reklam gelirlerinin büyük kısımını mobil reklamlar oluşturur hale geldi.
Spongecell, insanların hangi sıklıkla ve neden mobil reklamlarla etkileşime girdiğini araştırmış. Bu araştırma sonucuna göre, Amerikalıların yüzde 75’i sosyal medyanın özellikle mobil uygulamasında reklamlarla etkileşime gireceğini söylemiş. Ek olarak, araştırmaya katılan Facebook kullanıcılarının yüzde 33’ü reklamını gördükleri ürünün web sitesine gittiklerini söylemiş.
Spongecell CEO’su Ben Kartzman, tutarlı ve hedefli reklamların hem Facebook’ta hem de diğer sosyal medya ağlarında çok önemli olduğunu söylüyor. ”Kişiselleştirilmiş reklamlar tüketici etkileşimi için çok daha değerli. Reklam verenler dinamik yaratıcı teknolojileri kucaklayarak, tüketiciye istediğini talep ettiği zaman diliminde sunabilmeli. Dinamik yaratıcı reklamlarla, reklam verenler kişiselleştirilmiş içerik sunarak, reklam deneyimini çok daha etkili bir marka kampanyasına dönüştürülebilirler” diyor.
 Çalışmadan çıkan diğer sonuçlar ise şöyle:
 – Araştırmaya katılan Facebook kullanıcılarının yüzde 28’i mobil reklama tıklıyor.
–  Yüzde 17’si firmaların web sitesine yönleniyor.
– Sadece yüzde 7’si reklamı paylaşıyor.
– Tatil zamanlarında fiyat karşılaştırılması görmek istiyorlar.
– Yüzde 27’si lokasyon bazlı reklamlar görmek istiyor.
– Yüzde 19’u kişiselleştirilmiş öneriler ve interaktif ögeler görmek istiyor.

 

 

Bir önceki yazım olan Turkcell Teknoloji Zirvesi 2014 başlıklı makalem summit, technology ve teknoloji zirvesi hakkında bilgiler verilmektedir.