İnsanların laptopları ya da masaüstü bilgisayarları terfi ediyor. Artık herkesin cep bilgisayarı haline geldiği mobil telefonları var. Tabi haliyle bu furya akıllı telefonların yükselişi mobil reklam platformlarını da şenlendirdi.
Biliyorsunuz ki video reklamcılık özellikle 2014 yılının en çok konuşulan konusu haline geldi. Vine iki yaşının altında ve 40 milyon kullanıcıya ulaştı. Facebook’taki video reklam trafiği büyük dedikodular yarattı. Vimeo ise orijinal içeriğiyle kendini tekrar öne sürdü.
Video platformları yenilikleri ve yaklaşımları ile gelişimlerini sürdürüyor.
Buna karşılık Google, 2015 yılı yaklaşımında reklam verenlere karşı daha şeffaf olacağını bildirdi. Google ilk önce yayıncı ve reklam verenlere dijital video reklamlarının hangi oranda izlendiğini açıklayacak. Youtube’un da sahibi olan arama motoru devi, hangi videoların en azından yarısına kadar tamamen izlendiğini söyleyecek.
Bu görünürlük raporlaması Google’ın DoubleClick reklam teknolojisi sistemini kullanan tüm kampanyalara açık olacak. Video,  aslında Google’ın reklam verenleri geleneksel video bütçelerinden uzaklaştırmasının temelini oluşturuyor. Şu anda da dijital reklamcılığın temelinde reklamın gitmesi gereken yere ulaşıp ulaşmadığı sorusu var. Dolayısıyla Google, videoyu ön plana çıkarmak ve televizyon kampanyalarının önüne geçmek için bu şeffaflığı markalara sağlama kararı aldı.
2015 yılının ilk yarısına kadar tüm reklam verenler ve yayıncılar, video reklamlarının ne kadar izlendiğini görebilecek.
Google’dan bahsettik. Facebook hiç durur mu?
Facebook ise artık ben sosyal medya değilim diyor. Video ve mobil reklam platformu olduğunu söylüyor. Facebook Avustralya satış müdürü Elli Rogers, ‘İnsanlar sosyal ağ mısınız mobil platform musunuz diye soruyorlar. Aslında biz video platformuyuz’ demiş. Facebook’ta artık her şey video oldu. Ya da Facebook böyle düşünmemizi de istiyor olabilir. Düşünün YouTube’un kurulmasının üzerinden 10 yıl geçti ve Facebook YouTube’un pastadaki payını paylaştığı da bir gerçek.
Nasıl ki YouTube’da kedili, bebekli videolar çok yayıldığı ve izlenildiği gibi Facebook’ta da bu tür videolar farkındaysanız çokça görmeye başladık. Video’lu caps’ler bile yapılıyor artık.
Öte yandan Consumer Electronics Show (CES)’dan gelen haberler henüz yetkili kişilerce doğrulanmadıysa da birkaç hafta içinde Twitter’ın da native video desteğine kavuşacağına kesin gözüyle bakılıyor.
Twitter’ın hâlihazırda elinin altında bulunan Vine’ından farklı olarak tasarlanan yeni özellikle kullanıcılar mobil cihazlarının kameralarından kayıt yapmanın yanı sıra galerilerinde bulunan videoları da Twitter’a yükleme şansına sahip olacak. Twitter’ın native videolarının azami 20 saniyelik içeriklere müsaade edeceği de gelen bilgiler arasında yer alıyor.
Google halen toplam mobil reklam gelirlerinin yüzde 40’ından fazlasını elinde tutsa da arkasından gelen diğer sosyal ağlar, 2015 yılında mobil ve reklam platformunu iyice kızdıracak gibi.
Bu yazı Turkcell Blogta yayınlanmıştır.

 

Bir önceki yazım olan Facebook Gerçekleri ve İstatistikleri başlıklı makalem facebook, marketing ve reserach hakkında bilgiler verilmektedir.