Bankaların yaptığı yenilikler mobil ödeme sistemlerinde yepyeni gelişmelerin yaşanmasına sebep oluyor.

Bankaların değişen kullanıcı alışkanlıklarına ayak uydurarak özellikle tüketicinin zamandan tasarruf etmesini sağlamak amacıyla yaptığı yenilikler, dijital ve mobil ödeme sistemlerinde yepyeni gelişmelerin yaşanmasına sebep oluyor. Bu gelişmelere paralel olarak 2014 yılında ödeme sistemleri sektöründe neler yaşanacak? İşte öngörüler:

Mobil deneyim kişiselleşecek 

Tüketiciler olarak dijital kanalları daha fazla kullanmaya başladıkça ister istemez ve daha fazla veri üretiyoruz. Tüm hareketlerimiz ve davranışlarımız veriye dönüşüp dijital dünyada iz bırakıyor. Elbette oluşan bu veri, mobil deneyimlerimizi iyileştirmek ve kişiselleştirmek için kullanılabilir. Mobil bankacılık, bilet alımı, park hizmetleri  ve sadakat uygulamaları da dahil hizmet aldığımız pek çok servis sayesinde oluşan mobil ‘big data’ bu servislerin daha kişisel ve kullanışlı bir hale gelmesi için kullanılabilir. Kişinin lokasyonuyla ilgili veriler de işin içine girerse, bu iyileştirmelerin etki gücü yüksek olur. Lokasyon bazlı uygulamalarla kullanıcı deneyimi daha kusursuz bir hale getirilirse, müşteri etkileşimi ve interaktivite yepyeni bir boyut kazanabilir.

Mobil cüzdan uygulamaları yeniden tasarlanacak

Forrester’a göre, ABD’de mobil cüzdanı bir kez kullanan veya halen kullanmakta olan tüketiciler toplam tüketicilerin yalnızca yüzde 11’ini oluşturuyor. Mobil cüzdanı, bir tüketicinin ödeme bilgilerini ve kredi kartı numaralarını saklayan, offline ve online her türlü bankacılık işlemini yapmalarına yardımcı olan bir mobil site ya da uygulama olarak tarif edebiliriz. Birçok cüzdan uygulaması tasarım açısından bakıldığında çok başarılı ancak onları kullanmayı gerektiren gerçek bir sebep yok gibi görünüyor. Başka bir deyişle kredi kartları ya da nakit kullanmak da cüzdanları kullanmak kadar kolay. Mobil cüzdanların daha çok talep görmesi için bir tüketicinin alışveriş ve finansla ilgili her türlü ihtiyacını, ödüller, sadakat programları, biletler, uçağa biniş kartı, yapılacaklar listesi, harcama takibi, kişisel bütçe ayarlama programları gibi destek çözümlerle entegre bir şekilde karşılaması gerekiyor. Bunun başarılı bir örneğini Wal-Mart ve American Express kullanıcılara özel kişisel bir finans platformu yaratarak göstermişti.

                            

Self servis ödeme sistemleri artacak

Nerede olursa olsun tek başına ödeme yapmanıza imkan veren cihazlar, maliyetleri azaltır, verimliliği artırır, üstelik 24 saat aralıksız hizmet verir. Modüler yapıları her tür ATM’ye uygundur. Dayanıklı yapıları hem dış hem de iç mekanda hizmet vermelerine olanak sağlar. Tek başına ödeme yapmanızı sağlayan bu cihazlar araba park etme, perakende satışta self servis, oyun makinelerinde kullanım, müze, film ve konser bileti alma gibi hizmetlerde kullanılabilir. Türkiye’de gerek perakende gerek bilet satma hizmetlerinde bazı yerlerde kullanılan bu cihazların sayısı önümüzdeki günlerde artış gösterebilir. Özellikle perakende sektöründe alışverişlerde oluşan uzun kuyruklar, tükecinin kendi kendine ödeme yapmasına imkan veren bu cihazlar sayesinde engellenebilir.

Alternatif mobil ödeme çözümleri gelişecek

Geçtiğimiz yıl Apple alternatif bir mobil ödeme çözümü sunmak amacıyla iBeacon’u piyasaya sürdü. Bu az maliyetli konumlama servisi, yakınlarda bulunan iOS cihazlara bildirimler yollayarak içinde bulunduğunuz mağazada ne gibi indirim ve fırsatlar olduğunu sizi anında haberdar ediyor. Bilindiği gibi Bluetooth Smart teknolojisi de kullanıcıların içinde bulundukları mağaza ya da restoranla ilgili konum bazlı bilgi almasını ve istedikleri ürünü ayırtmalarını sağlıyor. NFC (Yakın alan iletişimi) teknolojisinin de bu yıl geçen yıla oranla daha fazla kabul görmesi bekleniyor.

Şirketler ve markalar daha iyi ve geliştirilmiş hizmetlerle daha fazla müşteri elde etmeye çalışacak. Bu da birçok alternatif mobil ödeme çözümünün doğuşuna yol açacak. Bu çözümler bir önceki çözümden daha güçlü ve hızlı olmak için birbirleriyle yarışacak.

Kullanıcı deneyimi iyileştirilecek

Mobil cihazları kullanarak ödeme yapmak daha hızlı, daha kolay ve çok daha güvenli bir hal alacak. Bu sayede kullanıcı deneyimi çok büyük ölçüde geliştirilmiş olacak. Yenilikçi ve daha güvenlir teknolojiler tüm mobil pazarlama sektörünü olumlu biçimde etkileyecek. Farklı mobil ödeme yöntemlerini deneyimlemek isteyen şirketlerin sayısı artacak. Tüketicilerin mobil alışveriş ve ödemelere karşı duyduğu ilgi hızla artarken şirketler onlara hızlı ve zahmetsiz hizmet sunmak için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklar. Örneğin mobil’den evinize veya işyerinize su siparişi verebiliyorsunuz. Telefon ile arama bildirimi yavaşca siparişlerde değerini ve önemini yitiriyor. Bir başka örnek vermek gerekirse Turkcell Online işlemler uygulamasını ele alabiliriz. Turkcell’in yeni tasarımı ve kişi kontrol mekanizmalı Online işlemler menüsü ile tüm kontrol kullanıcıların elinde. Kişi kendi paketlerini sorgulamayı, sms veya internet paketi almayı, ödemelerini gerçekleştirmeyi, fatura takibi, detayları ve bir çok şeyi uygulama üzerinde kolayca kendi kendine gerçekleştirebiliyor ve kullanıcı tüm ayrıntıları kendisi belirleyebiliyor. Amiyane tabirle kendin pişir kendin ye metodu yaygın bir hal almaya başlıyor. Böylece müşteri hizmetlerini aramayı yavaş yavaş bırakıyor gibiyiz. Kimler 0800’lü hatları halen arıyor? Bunun yerine ne yapıyoruz? Sosyal medyadan veya mail yolu ile ilgili markaya öneri ve şikayetimizi dile getiriyoruz ve gönderiyoruz.

2012 yılında mobil cihazlar kullanarak yapılan ödeme miktarının 2014’te üç katına kadar çıkması bekleniyor. Bu artışı tetikleyen faktörler arasında gelişmekte olan pazarlarda artan, kişiden kişiye mobil para transferi ve gelişmiş ülkelerdeki son kullanıcıdan firmalara yapılan mobil ödemelerin artması bulunuyor. Bireyler bulut bilişim, sosyal medya ve mobil ödeme gibi alanlarda sürekli teknolojik yeniliklerle karşılaşıyor. Ödemeler dijital tüketicinin yaşam tarzına uygun şekilde onların hayatında yer etmelidir. Bunun en iyi yolu da herkesin elinde mobil cihazlar olduğunu hesaba katarak mobil teklifler sunmak.

Özetle ödeme sistemi sağlayıcıları, uygulama geliştiricileri, mobil pazarlamacıları ve B2B şirketler için yeni ufuklar açacak. Tüm bunların sonucunda bu evrim süreci, mobil pazarlama endüstrisini baştan aşağı değiştirerek bugün bildiğimiz mobil iletişime yepyeni anlamlar yükleyecek.

Bu yazı Turkcell Blog‘ta yayınlanmıştır.

 

Bir önceki yazım olan Ritüel kırılımlar başlıklı makalem apple, brand management ve facebook hakkında bilgiler verilmektedir.

Post a comment