Günümüzde video içerik yükselişini sürdürüyor. Bu artışta öne çıkmak için ise özel içerikli videoları kullanmak gerekiyor.

Online videoda oyunu değiştiren oyuncu YouTube oldu. Şubat 2005’de Paypal’in üç eski çalışanı olan Chad Hurley, Steve Chen ve Cavit Kerim tarafından kurulan site, 2013 sonu itibariyle ayda 1 milyardan fazla tekil ziyaretçi ağırlıyor.

YouTube’la ilgili dikkat çeken bir nokta ise her ay dünya nüfusuna eşit sayıda video seyredilmesi. Zira, sitede her 6 ayda 6 milyar saatten fazla video ziyaretçilerle buluşuyor. Bununla birlikte siteye her dakika 100 saatin üzerinde video yükleniyor. YouTube’un site trafiğine baktığımızda ise ziyaretçilerin yüzde 80’inin ABD dışından geldiğini görüyoruz.

Sitenin başarısının ardındaki sırlardan birisi ise yerelleştirmeye müsait olması. Zira, YouTube dünya üzerinde 61 ülke ve 61 farklı dilde ziyaretçilerine hizmet sunuyor. Öte yandan, site 2007 yılında devreye aldığı YouTube Partner Programı ile yayıncılarını da memnun ediyor ve onlara da yükledikleri videolardan para kazanma fırsatını sunuyor.

YouTube Partner Program’ı 1 milyondan fazla yayıncı kullanıyor ve videolarını nakde dönüştürüyor. Örneğin, Güney Koreli şarkıcı PSY, ‘Gangam Style’ isimli şarkısından 2012 yılında 900 bin dolara yakın bir para kazanmıştı. Bu alanda dikkat çeken ve yaklaşık 160 bin dolarlık kazancın sahibi olan ‘Charlie Bit My Finger’ isimli video 655 milyondan fazla seyredildi. Bütün bunların yanı sıra, mobilin yükselişine YouTube’da da şahitlik ediyoruz. Site trafiğinin yüzde 40’ının mobil cihazlardan geldiğini belirtmekte yarar var.

 

Online videoda dikkat çeken eğilimler

Kısa videolar

2013 yılı nasıl Instagram’ın yılı olduysa 2014’de kısa videoların yılı olacak gibi görünüyor. Vine ve buna benzer kısa video uygulamaları markaların dijital stratejilerinde önemini arttıracak ve tüketiciyle etkileşim kurmada öne çıkacak.

Markalı video içeriği

Video içeriğin yükselişinin farkında olan firmalar, markalı video içeriği yatırımını arttıracak. Markalı video içerik, diğer tür içeriklere oranla daha fazla seyrediliyor ve sosyal medya etkisi de kullanılarak daha fazla insana ulaştırılabiliyor.

Mobil videolar

Araştırmalar 2012 ile 2013 arasında video seyretmenin akıllı telefonlarda iki, tabletlerde ise üçe katlandığını ortaya çıkardı. ABD’de gerçekleştirilen bir çalışma da, yetişkin cep telefonu kullanıcıların yüzde 41’inin mobil video seyrettiğini göz önüne seriyor.

 

Bu yazı Turkcell Blog‘ta yayınlanmıştır.

 

 

Bir önceki yazım olan Dijital reklamcılığın geleceği başlıklı makalem advertising, digital ve dijital hakkında bilgiler verilmektedir.