Jefferies’in araştırmasına göre tek başına YouTube’un değeri 40 milyar dolar. Rapor dijital videodaki büyümeye ve YouTube’a odaklanmış durumda.

YouTube, büyümekte olan bu sektörün kaymağını en çok yiyen platform diyebiliriz.

Jefferies, online video reklamlarının Amerika’daki piyasa değerinin, 2017 itibariyle 17 milyar dolara ulaşacağını söylüyor. Bu yıl 5.9 milyar dolar olan YouTube video reklam gelirleri ise 2016’da 8.9 milyar dolara kadar yükselecek.

Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki; YouTube kendi platformuna yaptığı marka elçilerini fenomen yaparak içerik üreticilerini oluşturdu. Bunlardan Türkiye ayağı ise Hayrettin.

Türkiye’den Hayrettin YouTube içerik sağlayıcısı olarak ‘Influencer Marketing on YouTube’ etiketi altında yer alıyor. Böylece yurtdışında ve Türkiye genelinde çektiği videolarını viral bir öğe olarak YouTube kanalında yayınlıyor. YouTube’un bunu yapma amacı ise kullanıcılara YouTube’da daha çok video izlettirmek, zaman geçirtmek ve dönüşüm oranlarını arttırmak.

Ayrıca Google, YouTube reklam gelirlerini, içerik sahipleriyle paylaşıyor. Bu paylaşımdan sonra YouTube’un reklam payı 2014’te 2.8 milyar olacak. 2015’te ise YouTube’un payının 3.5 milyar dolar olması bekleniyor.

YouTube ve Google, video reklam özelliklerini geliştiren ağır siklet oyuncularla da rekabet halinde. Facebook, Twitter ve Buzzfeed gibi… Bir de klasiklerden AOL ve Yahoo var.

Google, YouTube’u 2006’da 1.65 milyar dolara satın almıştı. O zamanlar bu fiyatın çok yüksek olduğuna dair eleştiriler de vardı. Google’ın, sıfır geliri olan bir websitesini nasıl kendi faydasına kullanacağı üzerine de epeyce yazı yazılmıştı.

Son yıllarda, YouTube’un ana akım olarak popülerlik kazanması ve daha çok reklam çekmesiyle, bu satın almayı çoktan amorti ettiğini söyleyebiliriz. Google, gelirinin ne kadarının YouTube’dan geldiğini açıklamasa da, Jefferies’ın raporunda analistlerin gözlemleri ve verileri mevcut.

Tahminlere göre YouTube 26 ile 40 milyar dolar arasında bir değere sahip.

Bu rakam, YouTube’u 30 milyar dolarlık değer biçilen Twitter’ın üstüne çıkarıyor.

Bu arada Facebook 200 milyar dolar, Google ise 400 milyar dolar değerinde.

Biliyorsunuz ki satın alma başarı öyküleri oldukça çok. Özellikle Google’ın YouTube’u nereden nereye taşıdığına hepimiz şahit olmuş durumdayız.

Video reklamcılığın yükselişi ve bunun pazarlanmasında özellikle eğlenceli ve kısa videolar oldukça etkili oluyor. Ayrıca bir akım yaratmada etkisini de #icebucketchallenge etiketi altında yayınlanan videoların penetrasyonunda gördük. Video çekmeyi, bunu yayınlamayı ve eğlenceli bir hale getirmeyi çok seviyoruz. Bunun bir bağış, bir yarışma, viral olması fark etmiyor, yaratılan bu olgunun da doğru bir şekilde pazarlanması gerekiyor.

Online video reklamcılığın ve yayıncılığın ana platformu haline gelen YouTube bu konuda da çalışmalarını sürdürüyor.

Bakalım önümüzdeki yıllarda bizleri hangi satın alma öyküleri ve başarı hikayeleri bekliyor olacak?

Bu yazı Turkcell Blog‘ta yayınlanmıştır.

 

Bir önceki yazım olan Facebook'tan yeni Hyper-Local reklam uygulaması başlıklı makalem ads, facebook ve facebook ads hakkında bilgiler verilmektedir.