GlobalWebIndex’in 2014 yılı için yaptığı anket şu ana kadar dijital servisler için yapılmış en büyük ve kapsamlı araştırma olma özelliğini taşıyor. Tam 32 ülkeden 170 bin kişinin katıldığı araştırmanın sonuçlarına göre Facebook, 2014 yılı içerisinde aylık olarak aktif kullanım sayısı düşen tek sosyal ağ olma özelliğini koruyor.

Aşağıdaki haritaya baktığımızda tüm kıtalarda Facebook kullanım oranları düşmüş durumda. En büyük düşüş ise Asya-Pasifik ülkelerinde, özellikle de WeChat ve Qzone gibi sosyal ağların daha çok kullanıldığı Çin’de. Buna karşılık Pinterest ve Tumblr gibi platformların kullanım oranları ciddi bir şekilde artış göstermiş. Örneğin Pinterest’in kullanımı yüzde 97 artarken, Tumblr kullanımı yüzde 95 oranında artmış.

Ekran Resmi 2015-02-08 16.17.32

Çin’in dışında Facebook halen lider durumda. Yetişkin kullanıcıların yüzde 81’i sosyal ağa üye durumda ve çoğu düzenli olarak siteye giriş yapıyor. Hatta aktif Facebook kullanıcılarının yarısından fazlası günde birden fazla kez siteyi ziyaret ediyor. Zaten Facebook’un sorunu üye sayısı değil. Araştırmaya göre sorun sosyal ağın artık daha pasif bir şekilde kullanılması. Özellikle yaşı biraz daha genç olanlar Facebook’ta daha az paylaşım yapmaya başladılar. Örneğin ben. 20-23 yaşlarımda Facebook’ta daha sık paylaşımlar yapıyordum keza benim yaşıtlarımda. Şimdi ise sadece yazdığım bu yazıları duyurmak ve birkaç ilgimi çeken içerikler dışında bir şey paylaşmıyorum. Şimdi ise genç kitle farklı platformlara yönelmiş durumda. Yeni sosyal ağların keşfi Facebook’u bırakıp gitme durumunu tetikledi.

GWI’nin araştırmasına göre Facebook kullanıcılarının yüzde 40’ı siteye yalnızca bir paylaşım olup olmadığını kontrol etmek için giriyor ve herhangi bir şey paylaşmıyor. Bu durumda kontrol amaçlı girip çıkma evresini gösteriyor.

Bunların sebebi Facebook’un tamamen gözden düşmüş olması değil tabii ki. İnsanların Facebook’u kullanım şekilleri de biraz değişti diyebiliriz. Eskisinden daha az şey paylaşıyorlar, arkadaşlarıyla daha az iletişim kuruyorlar. Facebook artık daha çok haber ve komik videoların takip edildiği bir siteye dönüşüyor. Çünkü insanlar artık fotoğraf paylaşacağı zaman Instagram’a giriyor Facebook’a değil ya da mesaj atacağı zaman WhatsApp’a giriyor Facebook Messenger’a değil.

Peki, bunlar Facebook’un çok umurunda mı? Görünüşe göre değil. Çünkü bahsettiğim iki uygulamanın (Instagram ve WhatsApp) sahibi de zaten Facebook!

facebook-tells-brands-the-percentage-of-fans-who-see-their-posts-ff0b298d43

Facebook’ta daha az zaman geçirilmesinin sebeplerinden biri de insanların artık daha hızlı bir şekilde telefonlarını kullanmaya başlamaları ve zaman meselesi diyebiliriz. Çoğu kişi kısa zamanını yorum yaparak veya video izleyerek geçirmek istemiyor. Tamam Facebook’ta ‘Kampanyacı’ kitlelerin var oluşu sürüyor. Ama daha çok tek parmakla aşağı doğru kaydırılan ve saniyelik zevk veren içerikler tüketiliyor. Yani scroll etmeyi seviyoruz. Bunun sonucunda da insanlar Facebook’ta hiçbir etkileşimde bulunmadan hızlıca aşağıya doğru resimlere bakıp çıkıyor ya da Instagram’da hızlı bir tur atıyor.

Mobile gelince, Facebook halen en popüler ağ durumunda. Yetişkin kullanıcıların yüzde 41’i uygulamayı düzenli olarak kullanıyor. Gençler arasında ise Snapchat (http://expandedramblings.com/index.php/snapchat-statistics/) bir salgın gibi yayılmış durumda. Aktif kullanım oranı 2014 yılında yüzde 57 artan Snapchat özellikle 16-19 yaş arası gençlerin favorisi.

Araştırmaya göre tüm internet kullanıcıların gün içerisinde sosyal ağlarda harcadığı zaman 1 saat 72 dakika. Biz ona yuvarlak 2 saat diyelim. Bu rakam da bir önceki seneye göre artmış durumda. Ziyaretçi sayılarına geldiğimizde ise YouTube açık ara fark atıyor. Unutmayalım YouTube, Google’dan sonraki en büyük arama motoru! http://expandedramblings.com/index.php/youtube-statistics/

Çin dışındaki tüm internet kullanıcılarının yüzde 82’si geçen ay en az bir kez YouTube’a girmiş.

Son olarak sadece twitter.com’a girip bakanların sayısı ise 125 milyonmuş!

Bununla ilgili Twitter hemen atağa kalkacakmış. Ana sayfa görünüşünde yeni bir tasarım konsepti ile yer almayı planlıyor. http://mashable.com/2015/02/03/twitter-tests-new-homepage/

Özet olarak bu rakamlar iyi yorumlayan ve doğru stratejiler üzerine oluşumlarını kuran girişimcilere gelecekte iyi ekmek çıkacağını söyleyebiliriz.

GlobalWebIndex Q4 2014 raporunun tamamını okumak için tıklayın: http://www.slideshare.net/globalwebindex/gwi-social-report-q4-2014

 

Bir önceki yazım olan İçerik Pazarlaması başlıklı makalem content, content marketing ve marketing hakkında bilgiler verilmektedir.