Sosyal medyada var olmak için çeşitli sosyal ağlarda hesaplar açıyoruz. Bundan sonraki adımın ise takipçi/hayran kazanmak ve etkileşim yaratmak olduğunun farkındasınız. Hesapları açtınız ve verdiğiniz mesajlarla takipçi sayınızı arttırdınız. Bir süre sonra sayfanızın on binlerce takipçisi olan bir mecra haline geldi. Yakaladığınız bu ilk başarı ile ürün ve hizmetlerinizi daha geniş kitlelere ulaştırıyorsunuz. Ve mutlu son başardınız! Peki her şey bu kadar kolay mı?

Ne yazık ki ulaştığınız rakamın pek de gerçeğe dayandığı söylenemez. Bu durumun ardında bir marka kültürü ve diyalogu bulunmamakta. Hatta çoğu zaman takipçilerin arasında demografik, ekonomik ya da sosyal bir bağ bulunmuyor. Kısa zamanda çok kişi tarafından takibe alınmak geniş kitlelere ulaşmak anlamına gelmemekte.

Bunun yerine daha sıkı bir çalışmaya girmeniz gerekmekte. Topluluk yönetimi kavramının dört ana aşaması vardır. Topluluk yaşam döngüsü adı verilen bu süreç; başlangıç, ilişki kurma, olgunluk ve bölünme evrelerinden geçmektedir. Bu süreçleri ana hatlarıyla inceleyelim;

Başlangıç: Başlangıç safhasında yeni doğan bir bebek durumdasınız. Sosyal medyada var olmaya karar verdiğiniz anda başlayan bu süreç iyi yönetime bağlı olarak 3 aydan 9 aya kadar sürer. Bu aşamada gelişim yavaştır ve takipçilerle etkileşim yerlerde sürünüyordur.

Sürecin bu bölümünde takipçilerin hedef kitle olma oranı tahmini yüzde 50 düzeylerindedir. Bu durum, bu süreçte elde edilen verilerin analiz edilmek için erken olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca bu süreçte reklam olanakları sayfa için iyi bir giriş olabilir.

İlişki Kurma: Başlangıç aşamasını iyi yönettiniz ve geri dönüşlerin oranı artmaya başladı. Bu durumda yapılması gereken şey diyalog kurmaktır. Diyalog ne kadar etkili olursa firma sosyal medyada bir sonraki aşama olan olgunluk seviyesine o denli erken ve güçlü girer. Kullanıcılarız ile etkileşime geçmeniz ve moderasyonu iyi sağlamanız bu süreçte önemli bir rol oynar.

İyi yönetilen bu sürecin uzunluğu 6 ay ve üzerindedir. Bu evrede kazanılan takipçilerin büyük çoğunluğu referans yoluyla gelir. Bu Twitter için aldığınız retweet sayısı, Facebook içinse paylaşım sayısıyla doğru orantılıdır. Ayrıca facebook reklamları bu ilişkiyi arttırıcı bir düzeyde yol alır. Bir önceki evrede düşük seviyede olan takipçi etkileşimi bu süreç sonunda orta düzeye ulaşır. Referans yoluyla gelen takipçilerden dolayı, toplam sayının yüzde 90’a yakını hedef kitleden oluşur. Bu rakama ulaşan markalar sosyal medya iletişiminde olgunluk çağına geçerler.

Olgunluk Dönemi: Olgunluk dönemine ulaşmak 1 yıldan fazla bir süreç alır. Takipçiler marka adına açılan hesapların sadece satış amaçlı olmadıklarına ikna olduklarından bu dönemde firma sosyal medyada sıkça promosyonlarından, yeni ürünlerinden bahsederek sosyal medya yoluyla satışlarını arttırabilir. Ulaşılan kitlenin yüzde 95’inden fazlası direkt hedef kitleden oluşur. Bu sürecin ardından yer alan süreç her ne kadar bölünme olarak adlandırılsa da firmanın daha niş kitlelere ulaşabilmesinin önünü açar.

Bölünme: Marka, ürünleri hakkında bolca bilgi paylaşımına ve promosyonlara yer vermeye başladığı için her bir ürünün ne kadar kişinin ilgisini çektiği belirlenebilir ve bu ürünlere ait ayrı hesaplar açılabilir. Her ne kadar ana firmanın takipçi sayısında bölünerek bir azalma yaşanmayacaksa da, ulaşılan kitle ilgi alanlarına yönelik ürünlere ait sayfaları takip etmeye başlayarak markanın her bir ürünü için sosyal medya yaşam döngüsünü başlatmış olur.

Sosyal medya da iletişim evreleri, etkili ve doğru yönetim stratejisi ve sabır dediğimiz katkı ile ilerlemektedir. Bu evrelerin oluşum hızı, markanın celebrity kullanımı, yaptığı kampanya reklamları ve sunduğu bütçeye göre değişkenlik gösterebilir.

 

 

Bir önceki yazım olan 10 sosyal ağ kuralı başlıklı makalem etkileşim, sosyal ağ kuralları ve sosyal medya hakkında bilgiler verilmektedir.