Social Media Examiner, sosyal medya pazarlamasına ilişkin bir rapor yayımladı.

Günde 230 binden fazla kullanıcıya ulaşan online sosyal medya sitesinin raporuna göre, markaların dörtte biri işlerini ajanslara emanet etmeyi uygun görüyor.

Online sosyal medya dergisi Social Media Examiner, 2013 Sosyal Medya Pazarlama Endüstri Raporu’nda sosyal medya pazarlamacılarına sosyal medyada dış kaynak kullanımına ilişkin görüşlerini sordu. Pazarlamacıların yüzde 74’ü bu soruya olumsuz karşıladıklarını sosyal medyada dış kaynak kullanmayacaklarını söylediler. Yüzde 26’lık kesim bu konuya olumlu yaklaştı. Bu arada, 2012’de dış kaynak kullanacağını belirten firma oranı yüzde 30 iken 2013’te yüzde 4’lük bir düşüş yaşandığını kaydetmekte yarar var.

Dış kaynak kullanımı yapılacak alanlar arasında ilk sırayı yüzde 15 ile tasarım ve yazılım geliştirme alıyor. İkinci sırayı yüzde 11 ile içerik üretimi alırken yüzde 10 ile ölçümleme üçüncü sırada bulunuyor. Bu üç kategorinin ardından yüzde 7 ile takip, yüzde 6 ile durum güncellenmesi, yüzde 6 ile araştırma, yüzde 5 ile strateji ve yüzde 4 ile topluluk yönetimi geliyor.

2013 Sosyal Medya Pazarlama Endüstri Raporu’ndan elde edilen dikkate değer bazı sonuçları şöyle sıralamak mümkün:

  • Pazarlamacıların yüzde 86’sı sosyal medyanın işletmeleri için önemli olduğunu düşünüyor.

  • Pazarlamacıların yüzde 69’u 2013’te YouTube için yapacakları harcamaları artıracaklarını ifade ediyor.

  • Pazarlamacıların yüzde 58’i blog işlettiklerini söylüyor. Bununla birlikte yüzde 62’lik kesim blog’lar hakkında daha çok bilgi sahibi olmak isterken yüzde 63’lük bölüm ise blog’lar için reklam bütçelerini artıracaklarını aktarıyor.

  • Pazarlamacıların yüzde 5’i podcasting ile ilgilendiklerini söylerken, 2013’te bu oran yüzde 24’e çıkacak. Öte yandan, pazarlamacıların yüzde 32’si podcasting hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istediğini bildiriyor.

  • Pazarlamacılar için en önemli sosyal medya platformları Facebook ve Linkedin. Pazarlamacıların yüzde 49’u Facebook ve yüzde 16’sı Linkedin’in kendileri için en önemli sosyal ağ olduğunu söylüyor.

  • Pazarlamacıların önemli bir çoğunluğu Facebook için harcadıkları bütçenin verimli olmadığını ifade ederken yalnızca yüzde 37’lik kesim bu mecraya harcadıkları paranın yerini bulduğunu aktarıyor.

  • Pazarlamacıların yüzde 47’si iki yıllık sosyal medya pazarlama deneyimine yer verdiklerini belirtiyor.

  • Pazarlamacıların yüzde 79’su sosyal medya pazarlama faaliyetlerini geleneksel pazarlama faaliyetlerini entegre ettiklerini vurguluyor.

  • Pazarlamacıların yüzde 62’si 6 saat sosyal medya kullandıklarını söylerken yüzde 36’lık kesim 11 saatten daha fazla sosyal medya sitelerine girdiğini belirtiyor.

  • Pazarlamacıların en çok tercih ettiği sosyal medya platformları şöyle sıralanıyor: Facebook, Twitter, Linkedin, blog’lar ve YouTube. Diğer dikkat çeken siteler ise fotoğraf paylaşım siteleri, sosyal bookmark siteleri, günlük indirim siteleri ve soru-cevap siteleri olarak sıralanıyor.

Bu yazı Turkcell Blog‘ta yayınlanmıştır.

 

Bir önceki yazım olan TV’ye yön verecek trendler başlıklı makalem marketing, network ve social media hakkında bilgiler verilmektedir.