Her marka benzersiz ama yine de sosyal medyada stratejisi için bazı noktalara dikkat etmeleri gerekiyor. Bunlardan seçtiklerimi bir araya getirdim.

Amaçlarımız

Önce kendinize şu soruyu sorun: Markanız neden sosyal medyada? Her markanın sosyal medyada belirlediği amaçları bulunmalı ve bunları başarmak için çaba göstermeli. Geçtiğimiz yıllarda bu hedeflere ulaşamadıysanız, bu yıl için hedeflerinizi gözden geçirin. Bunun için şu kriterleri dikkate almanızda yarar var.

Müşterilerinizin olduğu yere gidin

İletişimin temel kuralı, müşterilerinizin olduğu yere gitmek. Bunu sosyal medyada da uygulayın ve müşterilerinizin hakkınızda konuştuğu yerde hazır bulunun. Bu noktada tüketicilerin önemli bir kısmının markanız, ürününüz ya da hizmetleriniz hakkında konuşmadığını görüyorsanız, stratejiniz o anki platformunuza uygun olup olmadığını sorgulayın.

Anlık içerik oluşturup paylaşabilme özelliği

Geçtiğimiz yıllarda anlık içerik oluşturup paylaşabilmenin ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Bu noktada, Oreo markasının Superbowl maçında yaşanan elektrik kesintisinde yaptığı iletişim bunun önemini ortaya çıkardı. Burada vurgulanması gereken husus, ilgili sosyal medya takip araçlarını en iyi şekilde kullanarak bu tür anında içerik üretebilme fırsatlarını kaçırmamak.

Bütçenin önemi

Sosyal medya iletişiminizi düzenli şekilde yürütebilmek için belirli bir bütçe ayırmanız gerekir. Burada açıkça görülen şey, firma içinde bir sosyal medya ekibi oluşturularak bu ekibin eğitilmesi. Markalar sosyal medyadaki uygulama ve araçları için yüzbinlerce TL harcayabilir. Fakat, uygun sosyal medya ekipleri bu işi yönetmiyorsa, harcanan bütçe, sokağa atılmış sayılır. Bazı danışmanlık firmaları, markalara şu öneride bulunuyor: Sosyal medya bütçenizi sabit giderler ve değişken giderler olarak ayırın. Sabit giderler; maaş, eğitim, yazılım ve içerik üretimi için gerekli bütçeyi kapsarken değişken giderler de kampanyalar için para ve yeni bir topluluk ortamı oluşturmak gibi masraflardan meydana geliyor.

Kriz yönetimi stratejisi

Yapılan çeşitli araştırmalar, sosyal medya kullanımında ki artışa paralel olarak sosyal medyadaki krizlerin de arttığını ortaya koyuyor. Markalar, elbette, sosyal medyada kampanyalar yapacak ama bir kriz anında bu kampanyaların hiçbir anlamı kalmayacak. Bu nedenle, krizlerin derhal tanımlanması ve müdahale edilmesi gerekiyor. Bu noktada, markaların kurumsal iletişim ve halkla ilişkiler ekiplerinin potansiyel sosyal medya ekiplerine yardımcı olması gerekiyor.

Sonuç ve yatırımın dönüşü

Bu kısımda ölçümlemenin öneminde bahsetmek gerekiyor. Günümüzde artık markalar sosyal medyayla ilgili doğrudan veya dolaylı şekilde birçok veriye ulaşabiliyor. Bunun için de markaların şu soruları sorması yerinde olacak: Marka olarak online trafik ve markam hakkındaki konuşmaları takip edebiliyor muyum? Doğrudan veya dolaylı olarak online aksiyonun takibi için daha fazla altyapı ve ölçümleme stratejisi bulunuyor mu?

 

Bu strateji detayları daha da detaylandırılabilir. Mühim olan ne kadarını markanız için uyguladığınızdır.

 

Bu yazı SMK dergisi‘nde yayınlanmıştır.

aaAdsız

Bir önceki yazım olan Facebook video reklam hizmeti başlıklı makalem dijital reklamcılık, facebook ve reklam hakkında bilgiler verilmektedir.