Ad Age, RBC Capital Markets işbirliği ile beşinci kez markaların sosyal medyaya yönelik tutumlarını araştırdı.

1.682 pazarlama, ajans ve medya ajansı yöneticisi ile gerçekleştirilen araştırmaya göre Facebook hala en çok tercih edilen kanal ama Twitter’a yakın dönemde daha fazla bütçe ayıracak pazarlamacıların sayısı daha fazla.

Sosyal medya kanallarına göre reklam bütçesinde planlanan değişiklikler (Facebook, Twitter, YouTube)  ‘Önemli seviyede artacak’ diyenlerin yüzdesi yüzde 32. ‘Orta seviyede kalacak’ diyenlerin yüzdesi  mecra bazında ortalama yüzde 50.  ‘Aynı kalacak’ diyenlerin yüzdesi ise mecra bazında ortalama yüzde 40.

Katılıcımların yüzde 79’u Twitter’ın sponsorlu tweet’lerini kullanıyor.

Twitter’ı kullananların yüzde 65’i bütçelerinin yüzde 10’undan azını Twitter’ın paralı reklam araçlarına ayırıyor.

Katılımcıların yüzde 83’ü Facebook’un paralı reklam araçlarını, yüzde 73’ü Twitter’ın paralı reklam araçlarını kullanıyor.

Sosyal medyadaki reklam faaliyetlerinin amacı: yüzde 39’u markam için bilinirlik ve duygulanım yaratmak, yüzde 16’sı ise internet sitesine ziyaretçi akışı sağlamak için tercih ediyor.

Katılımcıların yüzde 84’i Facebook’u, yüzde 74’ü Twitter’ı, yüzde 56’sı ise YouTube’u tercih ediyor.

Mobil reklamın ROI’sı en yüksek mecra Twitter olarak görünüyor. Ardından Facebook ve Youtube geliyor. Öte yandan Facebook, masaüstü reklamların ROI’sinde birinci sırada yer alıyor.

Katılımcıların yüzde 12’si sosyal medya kanallarını TV kampanyası ile eşgüdümlü olarak kullanıyor. Yüzde 7’si ise kullanmayı düşünüyor.

YouTube kullananların yüzde 30’u YouTube’un paralı reklam araçlarını kullanmıyor. Katılımcıların yüzde 54’ü gelecek yıl YouTube’a ayrılan reklam bütçesini artırmayı planlıyor.

Araştırmadaki yüzdelere genel anlamda baktığımızda Facebook, sosyal mecra yayılımı için en doğru tercih ve markaların bu platformda yer alması en karlısı olarak gözüküyor. Ardından Twitter, 140 karakter ile anlatacağınız mesajları yaymada etkili bir mecra. Bilhassa hashtag furyaları ve reklam alanları ile etkili bir noktada. Ayrıca video reklamcılığın popülerliği ile Facebook video reklamları ve YouTube reklamları kıran kırana bir yarış haline girebilecek gibi gözüküyor. Özetle sosyal ağ platformları tercih yüzdelerine göre Facebook hem karlılık hem de yayılım popülasyonu için revaçta kalmaya devam edecek bir mecra.

Bu yazı Turkcell Blog’ta yayınlanmıştır.

 

 

Bir önceki yazım olan Feminen veriler başlıklı makalem alışveriş, consumer ve data hakkında bilgiler verilmektedir.