Sosyal medyanın 2014 yılında oluşacağı tüm olgular meta gerçekte yatıyor. Snapchat’in Facebook’un teklif ettiği gibi 3 milyon dolar etmeyeceğini düşünsenize. Aslında birşey çok net. Sosyal medya ağlarına karşı yoğun bir iştah ve arzu var. Ayrıca sadece seksi içerik ya da seksi selfie’lerle sınırlı da değil. Majör sosyal medya ağlarında içerik daha kurumsal ve meta haline geliyor. O yüzden Snapchat ve benzeri hizmetler sosyal medyaya biraz daha spontan ve eğlenceli içerik sağlıyor. Tıpkı fikirlerin özgürce dolaştığı ve hiçbirşeyin kaydolmadığını ve tüm dünyaya yayınlanmayacağını bildiğiniz gerçek yaşamdaki etkileşimler gibi.

Sosyal medyayı kullanmayı bilmeyen çalışan insanın dramı 2014 yılında daha da kötü olacak diyebilirim. Geçen yıla kıyasla, indeed.com’a göre sosyal medya kullanımının iş ilanında gereklilik olarak gösterildiği ilan sayısı 13 kat artmış. Sadece pazarlama, satış, reklam gibi belli meslekler için değil ARGE, lojistik, insan kaynakları departmanları da çalışanların sosyal medyayı kullanmasını istiyor. Yani ‘yeni medya dünyasına ayak uyduran’  yada ‘sosyal mecra ağlarını kullanan’ cümleleri iş niteliklerinde yer almaya daha sık devam edecek. ‘Yeni medya dünyasıymış ayak uydururum ne var bunda’ demeyin! Bu konuda çok ciddi sıkıntı ve ruhsal bozukluk yaşayan insanlar var. Bir şeyi becerememe ve yapamama endeksi insanı yıpratarak, ayak uyduramama sendromu yaratıyor. Hep yinelediğimiz cümle ‘Yeni medyaya ayak uyduramayan kaybedecek’

Bazı kurumlarda ve şirketlerde sosyal medya kısıtlamaları ve yasakları olsada sosyal medya, çalışma ortamlarında son derece önemli hale geldi. Hatta bazı üniversiteler bu konuyla ilgili sertifika programları bile sunuyor.

Öte yandan sosyal medyanın varoluşu ile müşteriler markalara karşı kirli çamaşırlarını dökmede ve açık açık sövmesi ile birlikte müşteri hizmetleri oyununu değiştirdi. 2012 Nielsen araştırmasına göre, tüketicinin yüzde 50’sinden fazlasının çözüm için sosyal medyaya yöneldiğini doğrulamış. Ayrıca yüzde 81’i sorusuna gün içinde bir cevap bekliyormuş. Cevap verilmediği takdirde şu sorun ortaya çıkabiliyor;

twitter-british-airways

Hasan Seyd isimli bir kullanıcı British Airways yolcusu olarak bavulu kaybolunca bin dolarlık promosyon tweet’i satın alarak hava yolu şirketine öfkesini kustu. Öncesinde British Airways bu olayı pek önemsemedi ve dikkatede almadı.

A file photograph shows British Airways aircraft at Heathrow Airport in west London

Ama sonra bu olay haber sitelerinde ve sosyal mecra ağlarında yayılıp büyüyünce British Airways olaya müdahale etmek zorunda kaldı. Ama müdahale gecikmişti ve iş işten geçmişti. Bu şikayetin penetrasyonu uçsuz bucaksız şekilde her yerde yayınlanmıştı. Üstüne üstelik Hasan Seyd isimli kullanıcı twitter’da çok popüler bir halede geldi. Yaşanan bu olay sosyal medya dünyasında 2013 yılına damgası vuran ilk ve enlerden olan güçlü bir vaka örneği diyebiliriz.

Untitled

2014 yılı belki kötü müşteri hizmetleri furyasına bir son getirebilir. Alınacak derslerin kredibilitesi artık tükendi. İlgili, alakalı ve doğru çözümler sunan müşteri hizmetleri departmanları giderek dahada profesyonel ve sıfır hata şeklinde çalışacak. Özetle 2014 yılında kötü müşteri hizmetleri vakalarına artık bir son gelecek.

Diğer yandan entegre olarak sosyal medya ağları arama motorlarına kayacak. Örneğin, twitter’da arama sonuçları standart Google aramasında da doğrudan görsek daha iyi olmaz mı? Mesela foursquare’de restoran araması yaparken o restoran hakkında tweet’ler neden doğrudan çıkmıyor? 2014 yılında farklı ağların rekabet içindeki çıkarları akılcıl birliktelikler ile birbirine yansıyacak.

Ayrıca bakkal mehmet efendinin promosyonlu tweet’lerini görmeye hazır olun! Sosyal medya reklamları 2013 yılı boyunca hem Twitter hem de Facebook haber kaynaklarında patlama yarattı. Bu reklamları ister sevin, ister sevmeyin 2014 yılında bu reklamlara daha fazla maruz kalacaksınız. Ama 2014 yılında farklılık olarak, bu tür reklamlar konum hedefli olacak. Örneğin, mahallenizdeki bir cafe’nin ve bakkalın promosyon tweet’leri ve sms’leri size gelmeye başlayacak.

Bir başka örnek ise Twitter, ödemeli tweet’lerin posta kodu ile takip edilmesini sağlayan bir özellik geliştirdi. Bir semte gidiyorsunuz ve oradaki McDonalds’tan, kuru temizlemeciden, marketten promosyon tweet’ler yada sms’ler alıyorsunuz.

Turkcell, Avea ve Vodafone gibi major telekomünikasyon firmaları neden büyük küçük şirket demeden teknoloji hamlelerini sunuyor dersiniz?  Esnafa bile işini büyütmek için pazarlama çözümleri sunuluyor ve giderek bu durum 2014 yılında daha yaygın bir hale gelecek. Bu durumun avantajı daha tutarlı reklamlara maruz kalacak ve konum bazlı fırsatları yakalayacak olmamızdır. Dezavantajı ise daha çok rahatsız edilip daha çok reklama maruz kalacağız.

Ayrıca 2014 yılında karşılaştırmalı reklamları ve kampanyalarıda konuşmaya başlayacağız. Türkiye’de bir markanın diğer markayı reklamında alenen karşılaştırabildiği reklamlar hazırlanan kanun ile artık serbest. 2014 yılında markalar sosyal medyada, offline’da konuşulma ihtiyacını karşılaştırmalı reklamlardan sağlamaya çalışacak. Akabinde sosyal medyada da karşılaştırmalı reklam içeren içerik furyalarına ve kampanyalarına hazır olun.

 

 

Bir önceki yazım olan Sosyal medya fotoğrafçılığı başlıklı makalem online, photograph ve photography hakkında bilgiler verilmektedir.