Y ve Z jenerasyonlarının Facebook, Twitter ve Pinterest gibi sosyal platformlara olan ilgisinin günden güne zayıflaması akıllarda soru işareti bırakmaya devam ediyor. Bu düşüşün başta gelen sebeplerinden biri sosyal mesajlaşma uygulamalarının yükselişi. Snapchat’in 2014 yılının ilk üç çeyreğinde kullanıcı sayısını yüzde 57 oranın artırması ve Facebook Messenger’ın yüzde 50 oranında büyümesi sosyal mesajlaşma uygulamalarının yükselişini ortaya koyan rakamlardan yalnızca birkaçı.
2015 yılının Şubat ayında Amerika’daki App Store’dan en çok indirilen ilk 10 uygulama arasında sosyal mesajlaşma platformları Facebook Messenger, Snapchat ve WhatsApp bulunuyordu. Bir başka mobil mesajlaşma uygulaması Kik ise ilk 18 ücretsiz uygulama arasında yerini almıştı. Bu mobil mesajlaşma uygulamalarının çoğu hemen hemen aynı özelliklere sahip olsa da her biri pazarlamacıların gelecekte kullanıcılarla etkileşim kurması açısından verimi artırmak adına tasarlanmış benzersiz özellikle ve farklı yaklaşımlara sahip.
Önde gelen 7 sosyal mesajlaşma uygulaması ve pazarlama alanında fırsatlar sunan özellikleri:
WhatsApp
800 milyon aktif kullanıcıya ulaşan WhatsApp dünyanın en popüler sosyal mesajlaşma platformu diyebiliriz. Facebook’un 2014 yılında WhatsApp’ı satın alması en önemli kıstaslarından diyebiliriz.
Pazarlamacılara yönelik özellikleri
WhatsApp’ta henüz markalar için reklam yapma opsiyonu bulunmuyor ve kurucuları servisin reklamsız yoluna devam etmesi konusunda kararlı. Şirketin reklama bakış açısı mottosunda gizli: Reklam yok, oyun yok, kafa karıştıran unsurlar yok. Buna rağmen geçtiğimiz yıl BBC, haberleri iletmek için uygulamanın Broadcast List özelliğinden yararlanmıştı. Listeye en fazla 250 kişi eklenebiliyor.
Snapchat
Kısa süreli fotoğraf paylaşımı uygulaması Snapchat yalnızca yok olan fotoğraflar paylaşmasının ötesine geçerek uygulamayı geliştirdi. Artık uygulamayı kullanarak videolar kayıt edilebiliyor, fotoğrafların üzerine çizim yapılabiliyor ve arkadaşlarla sohbet edilebiliyor.
Pazarlamacılara yönelik özellikleri
Markalar kullanıcının güncel gelişmeleri görüntülediği sayfada yer alabiliyor. Uygulamaya eklenen ‘Keşfet’ özelliği sayesinde yayıncılar 24 saat içinde kaybolan günlük fotoğraflar ve videolar paylaşabiliyor. Söylediğine göre bu yayıncılar reklam yapmak isteyen markalarla işbirliği yapıyor.
Kik
200 milyon kayıtlı kullanıcıya sahip olan Kik’i WhatsApp’tan farklı kılan özelliği herhangi bir kişinin istediği kişiyle sohbet etmek için yalnızca kullanıcı adını bilmesinin yeterli olması. Uygulamanın kısmen anonim olarak iletişim kurmaya imkan vermesi yüzde 70’ini 13-25 arası gençlerin oluşturduğu bir kitle tarafından benimsenmesini sağladı.
Pazarlamacılara yönelik özellikleri
Kik’in ‘Promoted Chats’ özelliği kullanıcıların istedikleri markadan mesaj almasına olanak tanıyor. Bunun yanı sıra markalar, kullanıcıların mesajlarında kullanıldığı kelimelere göre harekete geçen hazır yanıtlar yaratabiliyor. Cards isimli özellikle isteyen markalar Kik için optimize edilen mobil siteler oluşturulabiliyor.
mesajlasma-uygulamalari
Viber
İsrailli bir girişimci tarafından Kıbrıs’ta kurulan Viber, Amerikalı kullanıcı sayısı çok fazla olan mesajlaşma uygulamalarından biri. Uygulama 2014 yılının başlarında bir Japon e-ticaret şirketi tarafından 900 milyon dolara satın alınmıştı. Viber kullanıcıları kendi aralarında ücretsiz aramalar yapabiliyor. Bunun yanında ViberOut özelliği kullanılarak yerel ve uluslararası aramalar yapmak da mümkün.
Pazarlamacılara yönelik özellikleri
2014 yılında Public Chats özelliğini sunmaya başlayan uygulama kullanıcıların ünlü kişilerin konuşmalarını takip edebilmesini ve ‘Günün Şarkısı’ gibi başlıklar oluşturularak grup sohbeti yapmasını sağlıyor. Ayrıca kullanıcılara markaların yarattığı Sticker koleksiyonlarını telefonlarına indirerek sohbetlerinde kullanabiliyor.
Tango
Tango sesli ve videolu görüşmelere yapılmasını sağlayan bir mesajlaşma platformu. Platform üzerinden oyun oynayabilen kullanıcılar, aynı zamanda Tango hesaplarını Spotify ile entegre ederek müzik dinleyip arkadaşlarıyla paylaşabiliyor.
Pazarlamacılara yönelik özellikleri
Tango markalara yönelik üç reklam seçeneği sunuyor. Kullanıcının açık sohbetler listesinde reklamlar görünebiliyor. Güncel gelişmelerin gösterildiği bölümde Facebook’un reklam seçeneğine benzer sponsorlu paylaşımlar yer alabiliyor. Son olarak da kullanıcın profil sayfasında reklam gösterilmesi seçeneği var. Tango, uygulama içindeki reklamlar için Twitter’ın mobil reklam networkü olan MoPub ile çalışıyor.
Line
2011 yılında Japonya’da kurulan Line, özellikle kurulduğu ülkede çok büyük bir kullanıcı kitlesine sahip. Uygulamanın aylık 170 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor Kayıtlı kullanıcı sayısı ise 560 milyon. Filtrelerle kullanılabilen bir kamera, konulu tartışmalar için özel sohbet bölümü, sesli arama ve kullanıcıların durum paylaşımı yapabilmesi için kullanılan bir zaman çizelgesi.
Pazarlamacılara yönelik özellikleri
Line’dan yararlanmak isteyen markalar kullanıcıların telefonlarına indirebileceği özel sticker’lar ve temalar yaratabiliyor. Ayrıca Line markaların hedefe yönelik reklam yollamasına imkan tanıyor. Şirket son olarak piyasaya sunduğu ana uygulamayla entegre çalışan TheLine@ uygulamasıyla markaların Line kullanıcılarıyla iletişim kurmasını sağlıyor.
KakaoTalk
Uygulama, Güney Kore pazarına egemen, Masaüstü versiyonu da bulunan KakaoTalk ücretsiz arama, mobil alışveriş, favori lokasyonların kaydı ve arkadaşlarla paylaşılması, etkinlik planlama ve anket yapma gibi özellikler sunuyor. KakaoTalk’un Nisan 2014 itibariyle ulaştığı kullanıcı sayısı 145 milyon.
Pazarlamacılara yönelik özellikleri
KakaoTalk, mobil reklamalrı iletmek için bir oyun içi reklam platformuyla entegre çalışıyor ve Plus Friends özelliğini kullanarak markaların kendi profillerini yaratmalarına izin veriyor. Diğer uygulamalara benzer şekilde KakaoTalk’ta da markalar kullanıcıların telefonlarına indirebileceği sticker paketleri yaratabiliyor.

 

 

Digital Age

 

Bir önceki yazım olan Instagram Mecrasında Büyümek İçin Güncel 10 Taktik başlıklı makalem content marketing, içerik ve içerik pazarlaması hakkında bilgiler verilmektedir.