İçinde yaşadığımız 21’inci yüzyılda teknoloji iletişim kurma biçimimizi değiştirip iletişime yön verdi. Bu durumun aksini savunan birkaç akademisyenin dışındaki herkes teknolojinin eğitim ve öğretim yöntemlerini büyük ölçüde değiştirdiğinin farkında. Peki teknoloji öğrenme tarzımızda neleri değiştirdi?

‘Dinleyici’ kavramının sınırlarını genişlemesi

Günümüzde öğrencilerin dinleme anlayışı çok farklı. 1980’lerde lise çağında olan yazar, dinleyicinin öğretmen olduğunu yazıyor. 1988 yılında bir lisede öğretmenliğe başlayan yazar, dinleyicinin öğretmen ve sınıf arkadaşlarının olduğundan bahsediyor. 21’nci yüzyılda ise dinleyiciden bahsederken bir sınırlamadan bahsetmek mümkün değil; dinleyici için tüm dünya diyebiliriz. Blog’lar, Twitter, Facebook ve diğer online platformlar, bu anlayışı değiştirmiş durumda.

Okul panoları geçmişte kaldı

Tarih veya bilim fuarı sunumlarında öğrencilerin kendi oluşturdukları panoları hatırlıyor musunuz? Öğrencilerin belirlenen bir konuda multimedya olarak ne bildiklerini ve ne anladıklarını paylaştıkları birkaç platform Glogster gibi Web 2.0 araçları bu deneyim anlayışını değiştirdi.

Dosyalara elveda

Artık büyük dosyaları taşımaya ihtiyaç kalmadı. Bir dizüstü bilgisayar ya da tablet ile kaydetmek istediklerinize rahatlıkla kendi sisteminizde yer verebiliyorsunuz. Ayrıca kullanıcılara online ortamda dosya yaratabilecekleri bir Web 2.0 aracı LiveBinders bulunuyor.

Gorsel-3

İnteraktif ders kitapları

Günümüzde çoğunlukla ders kitaplarının animasyonlara, videolara ve ders konularını öğrenmeye yardımcı diğer materyallere yer veren internet tabanlı siteleri bulunuyor.

E-kitaplar yükselişte

Ders kitaplarından bahsetmişken; e-kitaplar, e-okuycular ve tablet bilgisayarların gelişmiş özellikleriyle okullarda gitgide daha yaygın hale geldiğini söyleyebiliriz. Yakın gelecekte öğrencilerin artık kendilerine büyük yük olan ders kitaplarını taşımayacakları yadsınamaz bir gerçek.

Not defteri paylaşıma son

Bu madde doğrudan öğrenme ile bağlantılı olmasa da; artık sınıflarda öğrenciler kendi defterlerine aldıkları notları arkadaşlarıyla paylaşmıyor. Onun yerine öğrenciler mesajlaşıyor.

Yazı tahtaları kayboluyor

İnteraktif oyun platformlarının öğrencilerin öğrenmelerinde oldukça etkili olmasıyla tüm dikkatler bu alan üzerine çekiliyor. Yazı tahtaları veya kağıtların yerini artık yeni programlar ve internet tabanlı araçlar alıyor.

 how-technology-is-improving-education

Daha iyi iletişimde yardımcı teknoloji

Son birkaç yıldır gelişe ses tanıma teknolojisi artık günümüzde daha ulaşabilir konumda. Özel ihtiyaçları olan çocukların yanında İngilizce dilinde sınırlı uzmanlığı bulunanlar farklı dilde içerik konusunda daha etkili iletişim kurabiliyor.

Tabletler fark yaratıyor

Eğitim ve öğretim konusunda tablet, uyumlu ve güçlü araç konumunda.  Çok sayıda uygulamanın kullanılabileceği tabletlerden en önemli özellik; otizm gibi özel ihtiyaçları olan çocuklarda öğrenme deneyimini daha kolay getirmesi.

Genişletilmiş sınıf etkinlikleri

Edmodo gibi internet tabanlı platformlar, teknolojinin sınıf içi etkinliklerini genişletmede yardımcı olduğunu gösteriyor. Öğretmenler ve öğrenciler bu platformu kullanarak; ev ödevleri hakkında konuşabiliyor, ödevleri paylaşabiliyor ve çalıştıkları projeler üzerinde kendi aralarında iletişime geçiyorlar.

İnternet tabanlı yapılan araştırmanın yükselişi

Günümüzde halen kütüphaneleri kullanıyoruz; ancak yaptığımız araştırmaların çoğu ve edindiğimiz bilgiler artık internet tabanlı gerçekleşiyor. Kütüphanede saatler  süren araştırmalar sonucunda aranılanı bulmanın yerini internet ortamında kısa süre içinde ulaşma durumuna aldı.

Özetle eğitim, bilgi ve entellektüel becelerin hakkında ise, teknoloji eğitimin hep kalbinde yatıyor olacak. Çünkü artık bu noktaya doğru geçiş başladı. Bu geçişe ayak uyduran bazı eğitim modelleri de günümüzde de mevcut. Bakalım ileride daha yeni hangi metodlar eğitim sistemimize dahil olacak?

 

 

Bir önceki yazım olan Ritüel kırılımlar başlıklı makalem apple, brand management ve facebook hakkında bilgiler verilmektedir.