Turkcell bu sene 20. yılı ile birlikte geleneksel Turkcell zirvesini bu yıl da 12-13 Kasım’da Haliç Kongre Merkezinde düzenledi. Zirvede 200’den fazla konuşmacı ve 100’den fazla oturum gerçekleşti.

İlk gün Yarın için şimdi konsepti ile yer alırken ikinci gün gerçek zamanlı pazarlama ve geleceğe bakış konseptinde oturumlar ile gerçekleşti.

Ve ayrıca Türkiye’deki ilk Maker fuarı Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde düzenlendi.

İki gün boyunca aldığım notlar:

 • Hızla büyüyen şirketlerin başarısındaki en büyük etken, mobil teknolojiye yapılan yatırım.

 • 2015 yılında 4G hayatımıza girmeye başlayacak.

 • Yeni Dünyada kazanmak yani Yeni dünya ve kazanmak kelimelerini ayrı ama bir bütün olarak işlenmesi.

 • Hangi ekrana kaç dakika bakıyoruz?

         Ekran Resmi 2014-11-13 18.34.33

 • Veri çok okuyan yok.

 • Türkiye’de 36 milyon aktif Facebook kullanıcısı var. Bunların yarısı  mobilden geliyor. Facebook önce mobil diyen bir şirket.

 • İçgörü-içgüdü yerine verigörü ve verigüdü

 • Endüstriyel devrimden sonra en büyük devrim: Big data

 • Büyük verinin 3H’si: Hız-Hacim-Harmoni

 • Web 3.0 ile herkes ve her şey artık birbirine bağlı.

 Ekran Resmi 2014-11-13 18.39.23

 • BP’nin araştırmasına göre 50 sene sonra petrol bitecek. 21. Yüzyılın petrolü big data!

 • Sahip olmak değil, erişmek önemli.

 • Yeni dünyada gerçek zamanlı şirketler başarılı olacak.

 • Takım oyunu her şeydir.

 • Akıllı telefonların sayısı sürekli yükselişte. PC’ler düşüşte.

 • Müşterilerinize fayda ve fark yaratın.

 • İnovasyonu benimseyin.

Ek olarak:

Zirvenin ikinci günde Turkcell Kurumsal Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Kulabaş’ın sahneye davet ettiği Kaan Göksal’ı davet etti. Kaan 17 yaşında. Bir çok buluş meydana getirmiş. 3D printer’dan yaptığı malzemeler ile 3D Printer yapmış. Maker kulübü eğitmeni. Ayrıca akıllı priz, insansız helikopter gibi birçok ürettiği araçlarda mevcut. Bu da yetmemiş seneye kendi şirketini de kuruyormuş. Devletten de yatırım almış. Düşünün 17 yaşında bir lise öğrencisi kendi şirketini kurmak için devletten yatırım alıp kendi şirketini kuruyor. Zirvede oldukça eğlenceli ve sempatik anlar yaşatan Kaan’ı herkes şaşkınlık ve gururla izledi. Salonda da büyük alkış aldı.

 

Ekran Resmi 2014-11-13 18.57.14

Turkcell Kurumsal Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Kulabaş ve Maker Kaan Göknal ile özel bir oturumda da yer aldım. Daha yapacak çok şey var diyen Kaan çok zeki bir çocuk. Türkiye’de ilk kez düzenlenen Maker fuarı için Yiğit Kulabaş: ‘Her ne kadar bu fuarı Turkcell desteği ile olsa da Maker adının önüne Turkcell olarak geçmek istemedik. Bağımsız bir kulüp. Maker’ı Turkcell olarak ilk kez bu yıl teknoloji zirvesinde düzenlemek istedik’ dedi. Ayrıca Maker adını türkçeleştirmek istenilmiş ama adını koymada sorun yaşadıkları için Maker olarak bırakmışlar. Maker: üretici, üreten, yapan kişi dense de ingilizce adının kullanılması zirvede kararlaştırılmış.

 Ekran Resmi 2014-11-13 18.51.06

Bu özel oturumda keyifli ve eğlenceli anlar yaşandı. Sonrasında hep beraber Maker fuarına geçtik. Fuar halka açık olması ile birlikte büyük küçük herkesin ilgisini çekti. Tweet atarak darbuka çalan sistem, halay çeken makine, yer piyanosu, oculus oyunları, 3d yazıcılar, robotlar… Bunları yapanların bazıları ise küçük çocuklar. Bazıları lise ortaokuldalar . Oldukça gurur verici ve Türkiye’nin geleceğini ışık tutan bir fuar idi.

 Michio-Kaku

Dünyaca ünlü fizikçi ve bilim adamı Michio Kaku zirvedeki sunumu harikaydı. Geleceği yorumlayışı ve doneleri etkileyiciydi. Kaku’nun şu anektodunu da paylaşmak istiyorum: Einstein konferanslarına hep özel şoförü ile gidermiş. Yine bir konferansa gitmek üzere yola çıktıklarında bir gün şoförü Einstein’a; “Efendim, uzun zamandır siz konuşmanızı yaparken ben de arka sıralarda oturup sizi dinliyorum ve neredeyse söyleyeceğiniz her şeyi kelimesi kelimesine biliyorum” demiş.

Einstein gülümseyerek ona bir teklifte bulunmuş: “Peki, şimdi gideceğimiz yerde beni hiç tanımıyorlar… O halde bugün palto ve şapkalarımızı değiştirelim, benim yerime sen konuş, ben de arka sırada seni dinlerim.” Şoför, gerçekten çok şahane ve başarılı bir konuşma yapmış ve sorulan bütün soruları doğru cevaplamış.

Tam yerine oturacağı sırada bir kişi, o güne kadar konferansta sorulmamış ağır bir fizik sorusu sormuş.

Şoför, hiç duraksamadan soruyu soran kişiye dönüp: “Böylesine basit bir soruyu sormanız gerçekten çok garip” demiş.

Sonra da salonun arkasında oturan Einstein’ı işaret ederek şöyle devam etmiş: “Şimdi size arka sırada oturan şoförümü çağıracağım ve sorduğunuz soruyu, göreceksiniz, o bile cevaplayacak.”

 

Teknolojiyi sahiplenen ve bu olguyu iki gün boyunca oturumlar ile büyük bilgi furyası haline çeviren Turkcell ve ekibine çok teşekkürler.

Son olarak zirve ‘Sezen Aksu ile Zirvedeki Şarkılar’ ile sonlandı.

Üzüm buğusu gibisin sen teknoloji (:

 

Bir önceki yazım olan Online Video Pazarlaması başlıklı makalem ad, advertising ve marketing hakkında bilgiler verilmektedir.

Website Comments

Post a comment