Tv’ye olan erişimin yüzdesi halen büyük pay yüzdesi içersinde. Bu nedenle TV’ye entegre çalışmalar büyük değer katkısı sağlayacak gibi. İşte TV dünyasına yön verecek belli başlı trendler:

Yeni networkler

House of Cards’ın Altın Küre kazanması, teknoloji şirketlerinin orjinal içerik konusunda buzdağının görünen kısmı olduğu konusunda sektör hemfikir. Bundan sonra Amazon, Hulu ve Netflix isimlerini daha çok duyabiliriz. Bu şirketler büyük bütçeleri ve yaratıcı etkileriyle ana akım yayıncılığına ciddi rakip olabilecek konumda.

İzleme bağımlılığı

Netflix, bir dizinin bütün bölümlerini aynı anda kullanıma açıyor. Aynı DVD-Box Set’leri gibi seyircinin bir hafta sonu evden çıkmadan bütün bir dizinin bölüm ve sezonlarını izlemesinde olduğu gibi yeni akımda da saatler dizi izleyerek harcanacak. Bunun etkisi seyirciye, daha karmaşık hikaye, karakterler hakkında daha fazla bilgi ve daha heyecanlı senaryolar olarak geçecek.

Sosyal TV

Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlar, TV firmalarıyla dirsek temasına girerek gelir modelleri yaratmak için yeni yöntemlere başvuruyor. Mesela Facebook, Twitter’ın hashtag’ini ve trend topic’lerini uygulamaya karar verdi. Facebook bu sayede TV şirketlerine yön verebilmeyi umut ediyor.

335014308_640

 

Minisodes

İzlenme rekorları kıran Breaking Bad için DreamWorks Animation’ın patron Jeffrey Katzenberg, ilginç bir teklif sunmuştu. Katzenberg, diziye 3 bölüm daha çekilmesini için 75 milyon dolar önerdi. Karşılığında dizinin 6 dakikalık ufak bölümlerle bir ay içinde her gün yayınlanmasını istedi. Her bölümden izleyici başına 50 cent’lik cüzi bir ücretle elbette. Katzenberg’in bu önerisi geri çevrildi ama yeni sistemde paranın nasıl kazanabileceği gözler önüne serildi.

 

Ekran Resmi 2014-03-16 21.08.56

YouTube yıldızları

Televizyon endüstrisinin en büyük çekincesi YouTube’un yarattığı yıldızlar ve markalardır. Örnek vermek gerekirse, çocuklar için programlar yayınlayan AwesomenessTV’yi her ay 60 milyon kişi izliyor. Benzer biçimde İsveçli oyuncu Felix KjelbergWin PewDiePie isimli YouTube kanalı ayda 215 milyon kişiye ulaşıyor.

İçerik optimizasyonu

Akıllı cihazların artmasıyla, nasıl bir termostat kullanıcın alışkanlıklarını öğrenebiliyorsa akıllı telefonlar da kullanıcının alışkanlıklarını öğrenmeli, kullanıcıya göre değişik dizi ve programlar önermeli. Yapılan araştırmalar izleyicinin yaklaşık yüzde 65’inin izlemek istediği bir kanalı bulurken canının sıkıldığını ortaya çıkarmıştı.

Hikaye anlatımı

Geçmişte tek ekran vardı. Şimdi çoklu ekran evriminde, televizyona ek olarak tabletlet ve akıllı telefonlar da bulunuyor. Yakın gelecekte, bu yeni ekranların etkisini artırarak, izleyici deneyimini katlayarak artırması bekleniyor. Çok ekranlı bir habitatta izleyicinin programı kontrol etme etkisi ve sosyalleşme oranı artacak. Bütün taşınabilir cihazlar ve medya tüketicileri uyumlu bir biçimde çalışacak. İzleyici deneyimin bir parçası olmak istiyor. Seçenek sunulan ve içeriğin izleyicinin tercihine göre değiştiği televizyon programlarının, eğer IT’ciler böyle bir uygulamayı mümkün ve ucuz kılmayı başarırsa yaygınlaşması olası.

TechNexxus-Digital-Marketing-Strategy-New-Media

 Hareketli içerik

Ekranlar çoğaldıkça içeriğinin hareketi de yaygınlaşacak. Böyle bir düzende akıllı telefonlar merkeze oturacak.

Daha çok oyuncu daha çok yaratıcı risk 

İlişki modellerinin değişmesiyle birlikte endüstriye yeni oyuncular dahil olacak ve bunlar daha çok yaratıcı risk alacak. Bu riskler sistem için önemli standartların belirlenmesine katkı sağlayacak. Sonuçta içerik hala kral ama sağlam monarşilerin bile karmaşık globalleşmiş dünyayı yönetmek için yeni bilgilere ve araçlara ihtiyacı vardır.

Etkinliğe bağlı izlenme

Yapılan bir araştırmaya göre arkadaşlar aynı evde grup halinde, Oscar, Eurovision, Super Bowl ya da Dünya Kupası finalini izliyor. İnsanlar ilgileri çok olmasa bile etkinlik içinde olmak ve bunu bir sosyal deneyim olarak görmek istiyor. Yapılan araştırmalara bazı yapımcıların bu dinamiği kullandığını gözler önüne seriyor. Örneği yapılan bir araştırma ürün ekranda görüldüğünde sponsorlu tweet satın alan markaların daha çok geri dönüş aldığını gözler önüne serdi.

 

RTÜK kaynaklarına göre TV’nin erişim oranları;

 – Şubat’ ayında düzenlenen Super Bowl etkinliği 111,5 milyon kişiyi ekran karşısına topladı.

 – 28 milyon kişi, 56’ncı Grammy Ödülleri’ni televizyon karşısında izledi.

– Türk televizyon izleyicinin yüzde 76’sı yerli dizi izliyor. Yerli dizileri yüzde 74,5’le haberler ve yüzde 49,7’yle Türk filmleri takip ediyor.

 – Türk izleyicisinin yüzde 81’i yayınlarda rahatsız olunan görüntülerle karşılaştığında kanal değiştiriyor. Yüzde 11’lik kesim yayını izlemeye devam ediyor.

 

 

Bir önceki yazım olan Online TV’de premium içeriğin gücü başlıklı makalem advertising, content ve mobile hakkında bilgiler verilmektedir.