Her geçen gün artan uygulama sayısından dolayı geliştiriciler her dakika rekabet içersinde. Uygulamalarını top 25’e sokmak, kendi kategorisinde üst sıralarda yer almak ve daha çok indirilme sayısına ulaşmak başlıca hedefleri arasında.

Ancak uygulamaların sıralamasını etkileyen bir çok faktörü önceden tahmin etmek geliştiriciler için oldukça zor. Kullanıcıların uygulamadan sıkılmamasını sağlamak ve uygulama ömrünü uzatmak için belirli zamanlarda yapılacak değişiklikler, düzeltmeler ve yenilikler şart oldu. Uygulamasına güvenen, hiçbir değişikliğe gerek yok diye düşünenler bile yeni işletim sistemlerinde mecburen gerekli yenilikleri yapmak zorunda kalıyor.

Örneğin iOS 7.0 işletim sisteminin gelmesi ile birlikte çok sayıda uygulama güncelleme yapmak zorunda kaldı. Güncelleme yapmayı reddeden uygulamaların ise sıralaması appstore’da düştü. Kullanıcılar yeni işletim sistemlerine uyumlu uygulamalar görmek isterken, bunu bulamayınca yaptıkları yorumlar ve oylamalarla ne düşündüklerini hemen belirtiyorlar.

Peki bu yenilikleri ne zaman ne sıklıkta yapmalıyız, uygulama güncellemesinde nelere dikkat etmeliyiz, nelerden uzak durmalıyız?

 

apple_bir_davayi_yine_kaybetti13573826780_h973503

Neden güncellemeye gerek duyuyoruz?

Yapılan güncellemelerin en sık nedeni ‘bug fix’ adı verilen küçük hatalar. Bu nedenle yapılan güncellemeler uygulamanın yapısını değiştirilemez aksine her şeyin düzgün bir şekilde devam etmesini sağlar. Bir diğer güncelleme nedeni ise kullanıcı deneyimini iyileştirmek için yapılanlardır. Eğer eklenmesini istenilen özellik birden fazla yorumda yer alıyorsa güncellemede buna yer vermekte yarar var.

Uygulama güncellemeden önce geliştiricilerin göz önünde bulundurması gereken bir çok konu bulunuyor. Bunlardan en önemlisi güncelleme öncesinde pazardaki yenilikler nelerdir ve gerçekleştirecekleri güncelleme bu yenilikleri de kapsayacak şekilde mi olacaktır?

Popüler kültüre uygun olarak uygulamalarına ekleyecekleri unsurlar App Store sıralamalarını etkileyebilir. Uygulama ikonunda görünen bir resimden, eklenen bir sese kadar her türlü özellik onlara aradığı fırsatı yaratabilir.

İkinci olarak sormamız gereken soru güncellemenin içeriğinin ne olacağı ve bu güncelleme ile uygulamanızda ne türlü bir değişiklik yapacaksınız? Uygulamada yapacağınız değişikliğin büyüklüğü size yeni bir uygulama çıkarmaya mı yönlendiriyor yoksa varolan sorunlar çözmek için küçük bir güncelleme mi yapacaksınız?

Güncellemeleri ne sıklıkta yapmanız bir diğer önemli konu. Kullanıcıları sürekli gelen güncelleme talepleri ile sıkmadan gerekli olan değişiklikleri ne şekilde yapacağınıza karar vermelisiniz.

Sormamız gereken soruların kesinlikle en önemlisi ise kullanıcı yorumlarını yeteri kadar dikkate alıyor musunuz? olmalı. App Store sıralarında yukarı tırmanmanın yolu indirilme sayılarında geçtiği gibi kullanıcılar tarafından yapılan yorumlar ve oylama ile de sağlanıyor. Apple’ın oluşturduğu uygulamaların sıralamasını belirleyen algoritmada kullanıcı yorumları ve oylaması ile download etkili olmaktadır. Bu noktada kullanıcıların ne dediklerini bilmek oldukça önemli. Gelen sorunlara cevap vererek kullanıcılara önemsendiklerini belirtmek onların rakip uygulamayı indirmelerini yavaşlatacaktır.

Yorumları dikkate alırken zaman-maliyet açısından şikayetleri düzelttiğinizdeki uygulamanıza sağlanacak yararlarını düzgün bir şekilde karşılaştırmanız gerekmektedir.

Özetle uygulama mağazalarında üst sıralara tırmanırken yapılacak güncellemeler mobil pazarlama konusunda geliştiriciler için önemli kararlar vermesi gereken bir konu. Yer alan uygulamalarınızı ve yapacağınız uygulamaları atıl bırakmadan aktif konuma getirmeli ve yeniliklere açık bir vizyonla oluştururak yönetmelisiniz.

 

Bir önceki yazım olan Dijital yayıncılık başlıklı makalem dijital, mobil ve publish hakkında bilgiler verilmektedir.