video-seo
1- Daha fazla video
İçerik her zaman olduğu gibi internet dünyasının patronu. Video için de farklı bir durum yok. Ne kadar fazla videoya sahip olursanız Google tarafından geri dönüşlerinizin artması o kadar olası. 2-3 tane kurumsal video ile atıl bırakılan video kanallarından umut beslenilmez.
Örneğin 10 dakikalık videoyu parça parça keserek her hafta 2’şer dakikalık video kesitler halinde sunun. Kanalınızı sürekli güncel tutmaya çalışın.

 

 2- Browsing
Hiçbir izleyici kaliteli içerik gördüğünden tek bir video izleyip gitmiyor. İyi bir kategori ağacı ve doğru video yönlendirmeleri ile izleyicilerin sizinle daha fazla zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Link yönlendirmeleri, ‘’bir sonraki video’’ , ‘’daha fazlası için’’ gibi call to action yönlendirmeler yaparak videolarınızın daha çok izlenmesini sağlayabilirsiniz. Hem izleme oranınızı arttırmış hem de kullanıcıların kanalınızda daha çok zaman geçirmesini sağlamış olacaksınız.
jw-call-to-action  Ekran Resmi 2015-04-22 19.12.12

 

 3- İnteraktivite
İzleyici mutlaka video ile iletişime geçirin. İster küçük bir anket ister videoyu tamamlayacak öneri yazıları. Video sayfasından geçirilen süre arttıkça sayfanızın değeri de giderek artacaktır. Bunun için interaktif video çalışmaları gibi yaratıcı projeler düzenleyebilirsiniz.

 

Örnekler

 

 4- Metadata
Doğru video başlıkları ve açıklamalar ile Google’da, Twitter Card ile Twitter’da, open graph etiketlemeleri ile Facebook’ta daha ulaşabilir olmanız ve daha geniş kitlelere ulaşmanız mümkün.

 twitter-cards

Detaylı bilgiyi Twitter developers bölümüden bulabilirsiniz

 

5- Deşifre
Metinler günümüzde dahi arama motorları tarafından en kolay arşivlenen içerik türü. Videolarınıza özgün deşifreler ekleyerek metin içerik sahibi olabilirsiniz.
youtubetranscripts-600x364

 

6- Domain
Kurumsal kimliğinize en iyi kendi alan adınız altında sahip çıkabilirsiniz. Online video platformları ile içeriklerinizi kendi alanınızda tutabilir, izleyicilerinizi kendinize bağlayabilirsiniz. Alan adlarınızı video platformlarında tanımlamayın ve görsel giydirmelerinizi kanalınızı yansıtıcı şekilde düzenleyin.

 

7- Site haritası
Her videonuzun kendine ait bir sayfası olmalı ve bu sayfa gerekli tüm içerikleri barındırmalı. Detaylı açıklama, doğru kategorilendirilmiş videolar organize olmanızı ve arama motorları tarafından tercih edilmenizi sağlar. Google arama sonuçlarında Youtube videonuzun çıkması için Google’a yardımcı olun. Sitenizde Mark-up rich snippet’ı mutlaka kullanın.
Mark-up ve Video sitemap oluştururken her URL girişinde şu bilgiler bulunmalı:
  • Başlık
  • Açıklama
  • Oynatma sayfası URL’si
  • Küçük Resim URL’si
  • Ham video dosyasının konumu ve/veya oynatıcı URL’si (SWF)

 

8- YouTube
İçeriklerinizi kendi alan adınızda ve diğer Vimeo, dailymotion gibi kanallarda tutarken YouTube’u kullanmayı unutmamalısınız. Teaserları, kısa tanıtımları mutlaka YouTube şirket sayfanıza ekleyin. Unutmayın YouTube Google’dan sonraki en büyük 2. arama motoru.
Kullanıcılar YouTube’da arama yaptıktan sonra ilk olarak küçük resim (Thumbnail) bakar. Çünkü video’nun içeriğini en iyi açıklayan unsur bu küçük resimdir. Burada en çok tıklama alabileceğini düşündüğünüz görseli seçmelisiniz.
maxresdefault

 

9- Embedding
İçeriklerinizi paylaşın ve paylaşılmasına izin verin. Viral etki ve daha fazla izleyiciye ulaşmanın yollarından birisi. Kaliteli içeriklere sahipseniz geri dönüş mutlaka size olacaktır. Ayrıca video içeriklerinize yorum yapma iznini de verin. Bu yorumların var olması sizin daha çok üst sıralara yer almanıza katkı sağlayacağı gibi hem de video içeriğiniz hakkında kullanıcılardan öngörümler yakalamış olacaksınız.

embed 

 

10- Anahtar sözcükler
Videonuzu en iyi anlatan kelimeleri seçerek Google aramalarında videolarınıza yer bulabilirsiniz. Bunun en basit şekilde videonuzun alakalı olduğu içeriğe yönelik YouTube arama çubuğundan en çok arananlara göre kullanacağınız anahtar kelimeler ve başlıklar doğrultusunda feyz alabilirsiniz.

640 

  

video-seo 

YouTube hakkında birkaç temel bilgi:
  • Aylık 1 milyar tekil ziyaretçi (Yani internet kullanıcılarının yaklaşık yarısı YouTube’da!)
  • Ayda 3 milyar arama
  • Her dakikada 300 saatlik video yükleniyor
  • 75 ülke ve 61 dil için yerelleştirilmiş durumda

Bir önceki yazım olan Facebook’un Dünya Ekonomisine Katkısı başlıklı makalem araştırma, deloitte ve economy hakkında bilgiler verilmektedir.